Stadsbudgeten 2008

Vad betyder skattesänkningen på 20 öre?

Publicerad 2007-09-12 13:47

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Rent symboliskt är den viktig för den borgerliga alliansen. De lovade att sänka skatten med 50 öre under mandatperioden. Det har de nu gjort och om moderaterna får som de vill blir det fler skattesänkningar.

För invånarnas ekonomi betyder skattesäkningen inte lika mycket. En hundring för dem som tjänar 45.000 kronor i månaden. För en barnfamilj bosatt utanför tullarna som åker bil till jobbet i stan och har barn på dagis äter trängselskatten och slopandet av den avgiftsfria månaden på dagis betydligt mer rent ekonomiskt.

Det har varit mycket klagomål på en borgerliga politiken i många skolor. Rektorer har fått mindre pengar, trots löften om mer och en rad skolor hänger bildligt talat under nedläggningsbilan. Betyder budgeten att det blir frid och fröljd i skolorna nu?

Knappast. En extra tilldelning på över 400 miljoner är inte småpotatis. Men det kan ätas upp av kommande löneökningar. Satsningarna på lärlingsutbildning, läsning och möjligheten/hotet om ett tionde år i grundskolan för den som inte klarar kraven välkomnas säkert från många håll.

Den gamla "regeringen" i Stadshuset - socialdemokraterna, miljöpartiet och vänsterpartiet - satsade på en miljömiljard och fick mycket kritik från de borgerliga för det. Nu satsar den borgerliga alliansen en egen miljömiljard. Vadan detta?

Ingen politiker med hygglig självbevarelsedrift vågar i dag undvika att tala i termer om massiva miljösatsningar och medveten kamp mot klimathotet. Om någon av miljömiljarderna sedan är en äkta miljardsatsning är en helt annan sak. Den gamla miljömiljarden gick till stora delar åt till att sanera förgiftad mark som ska användas till annat - främst bostäder. Den saneringen hade säkert genomförts även utan någon miljömiljard. Den nya miljömiljarden tycks till stora delar vara inriktad på att satsa på att spara energi och på att köpa in miljöbilar. Dessa satsningar hade troligen gjorts även utan miljömiljard, men den öronmärkta miljarden kan säkert skynda på utvecklingen en del.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Foto: Alexander Mahmoud Johnny Ederyd ska få en sexfilig motorväg under sitt vardagrum.

Förbifarten hotar hans villa

”De spelar rysk roulette med mitt hus”. Rakt under Johnny Ederyds villa kommer det att sprängas för en tunnel där Förbifartens trafik ska ledas.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix

Cancervård sämre för fattiga

Orättvis cancervård kostar tusentals liv. Var du bor avgör hur du blir behandlad. Risken att dö i cancer högre i Stockholms fattigaste områden.

Vården kan komma med buss. Politiker om mammografibussar.

Elavbrott skapade kaos i tunnelbanan

Trafiken igång igen. I nästan fem timmar var det stopp i båda riktningarna mellan Zinkensdamm och Midsommarkransen och Örnsberg.

Foto: Scanpix

Få val för unga vuxna

Åldersgränserna på krogen kvar. Att det skulle bli stökigare på krogen är en av anledningarna till att regeringen inte kommer att föreslå ett förbud mot olika åldersgränser.

Vad tycker du om åldersgränserna på krogen?

Foto: Erich Stering

”Vodkabilen” förser unga med sprit

Råfylla för 200 kronor flaskan. Citypolisen spanar sedan i våras mot professionella spritlangare. Via sms beställer ungdomar lågprisvodka.

Mer från förstasidan

Foto: Stringer/Reuters Mänskliga rester från massgraven i Veracruz.

Mexikos taktik mot knark döms ut helt

”Ett fullständigt misslyckande”. Fler än 50.000 dödsoffer har nu krävts sedan president Felipe Calderon inledde sin militäroffensiv mot maffian.

Två brottssyndikat strider om makten. Drygt 20 miljarder om året.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix

Räkna ut din skatt med räknesnurran

Så håller du koll på skatten. Snart kommer du att enkelt kunna räkna ut din preliminära skatt för 2012 - genom en ”räknesnurra” på Skatteverkets hemsida.

Alarmerande ökning av demens

På fem till sju år ökade andelen demenssjuka med 40 procent, visar en ny studie från Umeå universitet. Varannan svensk riskerar att drabbas.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.