Vården i Stockholm

Vårdföretag fuskar med fakturor

Uppdaterad 2010-05-04 12:18. Publicerad 2010-04-30 12:59

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tre privata vårdföretag i Stockholm har tagit betalt för vård de inte utfört, visar en granskning som landstinget låtit göra. Ilija Batljan, som kandiderar till finanslandstingsråd för Socialdemokraterna, är upprörd och funderar på att göra en polisanmälan.

– Vi lägger alltmer resurser på kontroller, säger avdelningschefen Leif Karnström.

De privata klinikerna får olika mycket betalt per patientbesök, beroende på vilken diagnos patienten har och vilken åtgärd som utförs.

En slutenvårdsoperation ger exempelvis mer betalt än en öppenvårdsoperation, och ett enkelt provsvar på telefon mindre pengar än ett längre, mer ingående läkarsamtal.

Landstinget har låtit granska tre vårdföretag där man fått signaler om att redovisningen inte gjorts korrekt.

Ett av företagen, Aleris, har redan tvingats betala tillbaka två miljoner kronor. Vid Aleris Specialistvård i Handen hade läkare registrerat andra, dyrare kirurgiska ingrepp än patienterna i själva verket fått.

Magnus Dahl, affärsområdeschef för Aleris Närsjukvård Stockholm, medger utan omsvep att misstag har begåtts.

– Det är väldigt beklagligt att vi har gjort fel. Vi har fått landstingets förtroende att förvalta skattebetalarnas pengar för att producera sjukvård. Då ska vi göra det både medicinskt och administrativt korrekt.

Två andra företag som granskats, där landstingets revisor funnit liknande brister, är Gyn Stockholm, som drivs av Cevita Care AB, och Nacka Närsjukhus, som drivs av Proxima AB.

- Jag kräver att man stoppar slöseriet och ett utav verktygen som man behöver pröva är direkt polisanmälan av misstänkt fusk och stöld. Landstinget slösar stora pengar som kunnat användas för att höja kvaliteten i vården, säger Ilija Batjlan (S) i ett pressmeddelande.

Han pekar på att flera sorters resursslöseri med skattepengar avslöjats av media på sistone. DN.se har till exempel tidigare avslöjat att bussföretaget Busslink fifflat med fakturor till SL. Extraturer som aldrig körts debiterades SL, vilket innebar omkring 2,4 miljoner i felaktiga utbetalningar.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Elavbrott skapade kaos i tunnelbanan

Trafiken igång igen. I nästan fem timmar var det stopp i båda riktningarna mellan Zinkensdamm och Midsommarkransen och Örnsberg.

Foto: Scanpix

Få val för unga vuxna

Åldersgränserna på krogen kvar. Att det skulle bli stökigare på krogen är en av anledningarna till att regeringen inte kommer att föreslå ett förbud mot olika åldersgränser.

Vad tycker du om åldersgränserna på krogen?

Foto: Erich Stering

”Vodkabilen” förser unga med sprit

Råfylla för 200 kronor flaskan. Citypolisen spanar sedan i våras mot professionella spritlangare. Via sms beställer ungdomar lågprisvodka.

Foto: Jessica Ritzén

Vem är det som spanar?

Se men inte synas. Först dök ett upp under Klarabergsviadukten. Sedan dess har periskopen blivit flera och gäckar hela gatukonstscenen.

Oppositionen vill häva Caremas avtal

Linnégården på Östermalm. Skandalerna på äldreboendet blev för många. Nu vill Miljöpartiet på Östermalm att Caremas avtal sägs upp.

Sjuk man var besvärlig. Bands fast i sängen.

Mer från förstasidan

Foto: Eva Tedesjö

”Nästan lite skadeglad”

Mona Sahlin om S-krisen: Sedan har det funnits en del av mig som kände ”vad trodde de då”?

Breivik tvingas till ny undersökning

I upp till fyra veckor. För att den nya rättspsykiatriska expertisen, som har kopplats in på fallet, ska granska hans sinnestillstånd.

Foto: Scanpix

Skatteböter för känd bloggare

Upptaxeras med drygt 160.000. Katrin Zytomierska försökte smita från skatt. Nu läxas den kända bloggerskan upp av Skatteverket.

Foto: Susan Walsh, Gerald Herbert, Evan Vucci, Claudio Bresciani / AP, Scanpix

Nu kan miljardärer avgöra valet i USA

Så styr pengarna. Super Pacs är den nya maktfaktorn i amerikansk politik. USA-experten Jan Joel Andersson: ”Det ritar om hela spelplanen.”

Så styrs USA. Läs allt om presidenten, kongressen och högsta domstolen.

Så väljs USA:s president. Läs om primärvalen, pengarna och svängstaterna.

Foto: Skärmdump: YouTube

Islands sjöodjur fångat på film

I över 600 år har det talats om jätteormen Lagarfljotsormurinn på Island. Nu har den äntligen filmats. Eller är det en maskin?

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.