Elektronisk övervakning

Växande protester mot FRA-lagen

Publicerad 2008-06-18 08:43

Flera hundra demonstranter har samlats utanför riksdagen.

Lars Lindqvist Flera hundra demonstranter har samlats utanför riksdagen.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

"Stoppa FRA" skanderar den växande skaran demonstranter utanför riksdagshuset. Många är klädda i vitt och plakaten anspelar på Stasi och Orwells 1984.

- Jag är här för att visa mitt missnöje. Jag röstar själv på moderaterna men är missnöjd med hur de hanterat frågan, säger Simon Sundén, en av flera hundra upprörda demonstranter.

Han tror att lagen kommer att röstas igenom. Gårdagens beslut att återremittera förslaget till försvarsutskottet ser han endast som en kosmetisk åtgärd. Det förändrar inte grundfrågan, nämligen att staten får rätt att samla information om alla svenskar, menar han.

- Mest besviken är jag på att ingen borgerlig ledamot stod upp mot det här förslaget, säger han.

Även Journalistförbundets ordförande Agneta Lindblom Hulthén är på plats utanför riksdagshuset.

- Journalistförbundet är här för att vi tycker att varje demokratiskt sinnad människa bör försöka stoppa lagen. Integritetsfrågan berör alla, säger hon.

Agneta Lindblom Hulthén berättar att hon fått ett stort stöd från andra journalistförbund i hela Europa. FRA-lagen är ett hot mot källskyddet och meddelafriheten, anser hon.

- De fattar inte att en sådan här lag ska införas i Sverige. En av dem sa till mig att det låter som Stasis våta dröm. Det är ovärdigt en demokrati, säger hon.

Strax intill Ung vänsters plakat - Vill ni ha det som i Sovjet? Stoppa övervakningssamhället - står Henrik Everhill. Han har åkt hit från Linköping och var på plats utanför riksdagen tidigt i morse.

- Jag är här för att det är en historisk dag, dagen då integriteten tar slut i Sverige, säger han.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Vet du mer, är du på plats? MMS:a 71222 eller ring 08/738 23 23.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Lönsamt klaga på ockerhyra

Men få utnyttjar möjligheten. De som anmäler en ockerhyra får nästan alltid rätt i domstol, visar en granskning som Ekot har gjort.

Stockholm ska få ett nytt djursjukhus

”Finns efterfrågan på avancerad sjukvård”. I maj öppnar ett nytt högteknologiskt sjukhus i Danderyd. Men endast hundar och katter är välkomna dit.

Brand i centrala Rinkeby

Utbröt i klädbutik. En kraftig brand rasade på tisdagsmorgonen i Rinkeby.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Mannen är just nu utomlands. En 28-årig man häktades i dag i sin frånvaro misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix

Nu kan alla svenskar ställa Bildt till svars

För första gången kommer utrikesminister Carl Bildt att svara på svenskarnas frågor under en frågestund på Twitter. ”Alla får ställa sina frågor”.

Foto: Scanpix

Max vill ge mat till riksdagsledamöter

Som tack för sänkt moms. Hamburgerkedjan har nu polisanmälts och många är kritiska till det presentkort på 100 kronor som skickats ut.

Foto: Remy de la Mauviniere, Javier Galeano, Misha Japaridze, Bertil Ericson / AP, Scanpix

Diktatorernas vapen smids i demokratier

Övervakningslagar i Sverige, EU och USA driver på utvecklingen, säger hyllad nätdebattör och författare. Läs intervjun med Evgeny Morozov

Ericsson utpekat i Iran. Svenska telekomjätten granskad.

Bolag inbjudna till dialog. Handelsministern vill ha svar om avlyssning.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.