”Vi har en ökning av gonorré i Stockholm”

Publicerad 2011-08-30 06:55

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Smittskyddsinstitutet planerar krafttag för att öka kondomanvändningen i höst. ”Vi har haft en svacka vad gäller kondomanvändning i Sverige”, säger Monica Ideström, chef på enheten för hivprevention och sexuell hälsa.

På Smittskyddsinstitutet är man varse om att kondom­användningen inte är vad den borde vara i Sverige.

– Vi ser nu att vi har en ökning av gonorré, framför allt i Stockholm. Spridningen har främst skett bland unga mellan 18 och 23, säger Inga Venicko, som arbetar på övervaknings- och statistikenheten.

Även klamydian ligger fortsatt högt och Monica Ideström säger att kondomen inte har varit så synlig i samhället som man skulle kunna önska.

– Vi har fokus på att öka kondomanvändningen, absolut. I höst ska vi ha kondområdslag i olika landsting, säger hon.

Smittskyddsinstitutet hade för två år sedan kampanjen Knullträdet, som utformades för att få ungdomar att fundera över sina sexuella kontakter för att få en bild av sitt eget riskbeteende. I sommar har kampanjen följts upp med projektet Knulldeluxe, som går ut på att samlag med kondom är lyxigare och sundare än utan.

– Vi har haft en svacka när det gäller kondomanvändning i Sverige, men vi jobbar för att unga ska använda kondom. Att det blir deluxevarianten som gäller, säger Monica Ideström, som också jämför RFSU: s undersökning med en om ungdomars sexualbeteende som gjordes 2009 vid Göteborgs universitet.

– Nu är det ändå 50 procent som använder kondom vid  första samlaget med ny partner, i den var det bara 3 av 10. Allt preventivt arbete är långsiktigt.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 97 20 tweets 77 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 151 13 tweets 138 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 464 38 tweets 426 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar får hård kritik i KU-rapport

Hillevi Engström får skarpast tillsägning. Även infrastrukturminister Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 17 2 tweets 15 rekommendationer

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: Alamy

Grannar klagar: Gödseln luktar skit

Flera klagomål till miljökontoret. Nu har Lantbrukarnas riksförbund gått in som medlare för att undvika osämja i grannskapet i Dalarna.

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan