Slussens framtid

Vinnare korad i arkitekttävling om Slussen

Publicerad 2009-04-17 11:19

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nya Slussen blir levande stad i stället för bilbetong. Stockholms politiska ledning har bestämt sig för en ny stadsfront i samma skala som dagens hus kring Slussen och i Gamla stan.

Det blir inga skyskrapor eller väldiga operahus, men bostäder kontor, butiker och kulturlokaler. År 2018 ska nyskapelsen för 6,3 miljarder med mer svängrum för gående, cyklister och Mälarens vatten stå klar.

Att något måste göras åt Slussen har politikerna vetat i ett par decennier. Den första arkitekttävlingen om en ny trafiklösning avgjordes 1992 och sedan dess har Slussen lappats och lagats för omkring 20 miljoner om året.
Flera arkitekttävlingar senare lovar nu Stockholms styrande borgerliga allians att det inte blir någon ny tävling. Förslaget från Foster + Partners och Berg Arkitektkontor – det senare med kontor i Slussens rotunda, var det bästa av de fem förslag från internationella arkitektgrupper som ställdes ut i höstas och bedömts sedan dess.

Stadsbyggnadskontoret har modifierat förslaget på ett antal punkter och hämtat lite från ett annat förslag – Wingårdhs – för att få den borgerliga alliansen att enas.
– Vi har bestämt oss för att vi vill ha en tydlig stadsfront vid Slussen och att vi ska bevara en skala som passar ihop med den historiska bebyggelsen, förklarar finansborgarrådet Sten Nordin (M).

Bilströmmen på Stadsgårdsleden går i framtiden under det betongdäck som ska bli grund för den nya stadsfronten. Bussterminalen läggs också en trappa ned. Den breda passagen över vattnet går längst ut mot Saltsjön på en bred bro över en nya bredare sluss och har plats för bilar, bussar, gående och cyklister – och en eventuell framtida spårvagn. Gående och cyklister får en alldeles egen bro mitt i nya Slussen.

Sten Nordin som gillar spårvagnar talar gärna om en framtidsdröm med en spårväg från Hammarby sjöstad över Folkungagatan- Katarinavägen, Slussen och Skeppsbron till Norrmalmstorg.
– Skeppsbron ska inte heller se ut som i dag. Färre bilar och mer folkliv vore inte dumt, tycker Sten Nordin.

Folkpartiets gruppledare Lotta Edholm betonar att det fattades en del i samtliga fem arkitektförslag som studerats.
– Slussen uppfattas som en väldigt otrygg miljö. Vi måste bygga in mer trygghet i området. Om det sedan enligt statistiken begås många brott eller inte spelar mindre roll. Om människor upplever en plats som otrygg måste vi göra något åt det, anser Lotta Edholm.

Kristdemokraternas ledare Ewa Samuelsson tycker att en del av visionerna kring Slussen varit dåligt förankrade i svenskt höstrusk. Det har enligt hennes mening funnits väl många stora öppna ytor i skuggiga lägen i visionerna. I det vinnande förslaget finns öppna promenadstråk på båda sidor om vattnet, men i sydläget vid Gamla stan har stråket breddats med ett brett trädäck.
– Det är där solen finns. Där är redan i dag en samlingsplats som kan bli mycket bättre, säger Ewa Samuelsson.

Av oppositionspartierna har socialdemokraterna fått tjuvtitta på den borgerliga alliansens slutidé. Oppositionsborgarrådet Carin Jämtin är i huvudsak positiv till förslaget. Hon välkomnar den framflyttade stadsfronten, att cyklister och gående får en egen bro och blandningen av olika verksamheter.

– Vi vill nog ändå se någon form av märkesbyggnad på Slussen, säger Carin Jämtin.

Av de 6,3 miljarder bygget väntas kosta räknar finansborgarrådet med att få in omkring två miljarder från företag som får bygga vid Slussen. En viss medverkan från staten för att Stockholm bygger en ny, bredare sluss så att Mälarens vatten lättare kan rinna ut i havet när det spöregnar i Bergslagen är också en förhoppning.

Vad tycker du om förslaget? Vann rätt bidrag? Diskutera framtidens Slussen här!

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Foto: Bertil Ericson / Scanpix

Cancervård sämre för fattiga

Orättvis cancervård kostar tusentals liv. Var du bor avgör hur du blir behandlad. Risken att dö i cancer högre i Stockholms fattigaste områden.

Vården kan komma med buss. Politiker om mammografibussar.

Elavbrott skapade kaos i tunnelbanan

Trafiken igång igen. I nästan fem timmar var det stopp i båda riktningarna mellan Zinkensdamm och Midsommarkransen och Örnsberg.

Foto: Scanpix

Få val för unga vuxna

Åldersgränserna på krogen kvar. Att det skulle bli stökigare på krogen är en av anledningarna till att regeringen inte kommer att föreslå ett förbud mot olika åldersgränser.

Vad tycker du om åldersgränserna på krogen?

Foto: Erich Stering

”Vodkabilen” förser unga med sprit

Råfylla för 200 kronor flaskan. Citypolisen spanar sedan i våras mot professionella spritlangare. Via sms beställer ungdomar lågprisvodka.

Foto: Jessica Ritzén

Vem är det som spanar?

Se men inte synas. Först dök ett upp under Klarabergsviadukten. Sedan dess har periskopen blivit flera och gäckar hela gatukonstscenen.

Mer från förstasidan

Foto: Magnus Bergström

”Hon kom fram som rena underbarnet”

DN:s Nils Hansson minns en av soulens främsta. ”Varken Mariah Carey eller Beyonce skulle låta som de gör utan hennes förarbeten.”

Foto: AP

Concordia-offren hedrades i Italien

Totalt 32 personer omkom i kryssningsolyckan. En minnesmässa hölls på söndagen i Rom för att hedra de som omkom när fartyget kapsejsade.

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix

”Polisen slog min son med batong”

Hockeyderbyt i Globen. För första gången tog AIK-supportern med sig sin sjuårige son till en elitseriematch. Det slutade i kaos och ett svullet ben.

807 JO-anmälningar. Polisen nöjd med den egna insatsen.

”Osäker kultur i klackarna.” Tar inte med sina barn till derbyt.

”Det är tystnaden som skrämmer.” Läs Johan Esks krönika om derbyt.

Foto: TV 4

”Solsidan”–Ove styr ”Kontoret”

Premär för svenska versionen av ”The Office”. Henrik Dorsin om sin rollkaraktär Ove: ”En dålig ledare.” Första avsnittet på söndag.

Foto: AP

Rörd Sundin tog emot publikens hyllningar

Ishockeylegendaren hedrades av fansen: ”Jag skulle inte byta ut mina år i Toronto mot någonting.” Nu är Mats Sundin historisk.

Sundin ger miljoner till forskning. Tack för stödet under karriären.

Torontos hjältar fick aldrig vinna. Här är historien om storlaget.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.