Yvonne Blombäck (MP), ledamot i SL:s styrelse är mycket upprörd över att SL:s styrelseordförande Christer G Wennerholm inte anser att det är hans uppgift att informera styrelsen om oegentligheterna med Busslink.
Hon menar att Christer G Wennerholms agerande går att jämföra med landstingsrådet Maria Wallhagers i samband med SvD:s rapportering om sjukhusmaten.
- Jag tycker det är väldigt upprörande och ansvarslöst av Wennerholm att skylla sitt politiska ansvar på tjänstemän, precis som man gjorde i frågan om sjukhusmaten, säger Yvonne Blombäck till DN.se.
Wennerholm menar ju att han tagit sitt ansvar genom att informera dåvarande vd?
- Jag tycker det är svagt av honom att skylla på tjänstemän, det är absolut hans ansvar att informera styrelsen. Han skulle banne mig sett till att frågan kommit upp på dagordningen, säger Yvonne Blombäck.
Vad anser du att Christer G Wennerholm bör göra nu?
- Ja, det är en bra fråga... Han måste ju upprätta sitt anseende på något sätt. Jag har inga krav på avgång nu, men han måste se till att han fullföljer sitt uppdrag som ordförande.
Full information till styrelsen och att alla kort läggs på bordet snarast är ett minimikrav, menar Yvonne Blombäck.