Yoga i skolan anmäld

Publicerad 2012-09-10 11:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Östermalmsskolan införde yoga på skolschemat för att eleverna skulle bli lugna och koncentrerade. Men nu är det slut med det efter en anmälan till Skolinspektionen för att skolan skulle ha ägnat sig åt religionsutövning.

Anmälaren anser att yogan är ett sätt att ”ta kontakt med hinduiska gudar” och att det bryter mot skollagen som säger att skolan ska var icke-konfessionell.

Östermalmsskolans rektor Agneta Zetterström säger till Svenska Dagbladet att yogan inte handlat om religion, men nu avvaktar man Skolinspektionens svar innan man beslutar om det blir någon fortsättning.

Stockholms stad har inte haft några invändningar mot yoga på skolschemat.

 

Tipsa via e-post

Mer från förstasidan

Foto:Lotta Härdelin Vuxensimskola på Mörbybadet i Stockholm.

Inte bara barnen som behöver uppsyn. Den överlägset största riskgruppen är medelålders och äldre män med alkohol i kroppen.

Wanda, 55: Jag vågade inte doppa huvudet när jag började simskolan.

AP

Sopranos-stjärnan död av hjärtattack

På semester i Italien. James Gandolfini var mest känd för rollen som Tony Soprano i tv-serien Sopranos. 2 0 tweets 2 rekommendationer 0 rekommendationer

 

Det har kommunens kontroller visat. ”Det är inte acceptabelt att kunder får en annan produkt än vad de tror att de köper.”

Foto:Juri Cortez/AFP

Protesterna i Brasilien allt starkare. På onsdagskvällen sattes saken på sin spets när värdlandet mötte Mexiko i fotbollens Confederations Cup.

Höjda biljettpriser dras tillbaka. Höjningen utlöste de folkliga protesterna.

Annons:

Läs om hur Spotify erövrade världen

Teckna prenumeration! Hela Dagens Nyheter i din mobil, surfplatta eller dator.

DN PÅ AGENDAN

Annons:
Annons:
Annons:
Annons: