Youtube polisanmäls för bild på Tony Deogan

Publicerad 2008-06-28 22:54

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En tidigare okänd bild av fotbollssupportern Tony Deogan, som i juli 2002 misshandlades till döds i Högalidsparken, har lagts ut på Youtube, en mötesplats på nätet. Bilden, som är tagen i sjukhusmiljö, ingår inte i polisens förundersökningsmaterial.

Radha Deogan, mor till Tony, har polisanmält offentliggörandet av bilden och kräver att Youtube tar bort den film om fotbollsvåld där bilden ingår.

- Det är en mycket obehaglig bild som jag inte haft någon kännedom om tidigare. Jag vill att polisen tar reda på vem som har tagit bilden och hur den har hamnat på Youtube, säger Radha Deogan.

Utredningen om Tony Deogans död har kantats av flera oklarheter, förra sommaren försvann exempelvis delar av utredningen på Västerorts åklagarkammare, något som fick JO Mats Melin att rikta skarp kritik mot åklagarkammaren. Tidigare har teveprogrammet "Insider" visat på flera märkligheter i polisens utredning av händelseförloppet vid supporterbråket i Högalidsparken. Advokat Peter Althin, familjens Deogans ombud, har öppet kritiserat polisens sätt att hantera utredningen.

- Och nu offentliggörandet på Youtube. Vad ska jag tro, varför kan inte Tonys öde lämnas i fred? frågar Radha Deogan.

Enligt Mats Andersson vid Stockholmspolisen ingick inte bilden i hans utredningsmaterial.

- Spontant kan jag inte minnas det. Jag är lika överraskad som Radha Deogan över att bilden över huvud taget finns. Det är mycket olyckligt att material som kan ha betydelse i utredningen finns på nätet. Jag har talat med Radha Deogan och jag har inte avrått henne från att göra en polisanmälan, säger Mats Andersson.

Formellt är utredningen kring Tony Deogans död nedlagd. Någon gärningsman, eller gärningsmän, har inte kunnat bindas till brottet. Tony Deogans död väckte mycket stor uppmärksamhet; han är det råa fotbollsvåldets första och hittills enda dödsoffer i Sverige. Ännu råder förundersökningssekretess på allt material som rör händelsen i Högalidsparken.

Efter det stora slagsmålet mellan AIK:s och IFK Göteborgs supportrar den 29 juli 2002, fördes Tony Deogan i ambulans till Södersjukhusets akutmottagning. Efter en första undersökning beslutades om omedelbar operation på Karolinska sjukhuset i Solna. Fyra dagar senare dödförklarades Tony Deogan.

Radha Deogan tror att bilden är tagen i anslutning till Södersjukhusets akutmottagning. Mats Andersson konstaterar att bilden är tagen i sjukhusmiljö och i tid nära händelseförloppet.

Lena Olin vid Västerortspolisen har inlett förundersökning om misstänkt brott mot personuppgiftslagen, patientsekretess och ofredande av enskild person.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Foto: Bertil Ericson / Scanpix

Cancervård sämre för fattiga

Orättvis cancervård kostar tusentals liv. Var du bor avgör hur du blir behandlad. Risken att dö i cancer högre i Stockholms fattigaste områden.

Vården kan komma med buss. Politiker om mammografibussar.

Elavbrott skapade kaos i tunnelbanan

Trafiken igång igen. I nästan fem timmar var det stopp i båda riktningarna mellan Zinkensdamm och Midsommarkransen och Örnsberg.

Foto: Scanpix

Få val för unga vuxna

Åldersgränserna på krogen kvar. Att det skulle bli stökigare på krogen är en av anledningarna till att regeringen inte kommer att föreslå ett förbud mot olika åldersgränser.

Vad tycker du om åldersgränserna på krogen?

Foto: Erich Stering

”Vodkabilen” förser unga med sprit

Råfylla för 200 kronor flaskan. Citypolisen spanar sedan i våras mot professionella spritlangare. Via sms beställer ungdomar lågprisvodka.

Foto: Jessica Ritzén

Vem är det som spanar?

Se men inte synas. Först dök ett upp under Klarabergsviadukten. Sedan dess har periskopen blivit flera och gäckar hela gatukonstscenen.

Mer från förstasidan

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Redo att förhandla om kärnkraften

”Viktigt med ett rent bord”. Socialdemokraternas nya ledare Stefan Löfven är beredd att förhandla förutsättningslöst med regeringen.

S vänder upp med Löfven. Väljarundersökning.

Foto: Erich Stering

Svårt få barnomsorg på kvällar trots lag

De som arbetar obekväma tider ökar. Färre än hälften av landets kommuner erbjuder barnomsorg på "ob-tider". Nu lyfts frågan politiskt.

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Iran gav en miljard till Syrien

Biståndspengar. Iran beviljade nyligen en miljard kronor i speciellt bistånd till Syrien, det framgår av en mejlväxling som kommit ut.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.