moderator: Nu börjar chatten. Välkomna!
Håkan Johhansson: Hur ser trenden ut för internethandel. Att den ökar vet jag men hur mycket, i vilken åldersgrupp, tror man att det kommer öka, även bland äldre, 40-talister t.ex?
Linda Hedström: Hej Håkan! Handeln på nätet ökar i alla åldersgrupper. Färska siffror visar att e-handelnsförsäljningen ökade 15,6 procent under sista kvartalet 2010. Under 2010 omsatte svenska e-handelsföretag ca 25 miljarder kronor vilket är 4,6 procent av den totala detaljhandeln. E-handeln kommer med största sannolikhet fortsätta öka och då säkerligen bland äldre konsumenter där allt fler nu börjat upptäcka fördelarna med näthandel.
Simon: Vad anser du är bästa sättet att öka konverteringen på en produktsida?
Linda Hedström: Hej Simon!
Vad gäller konvertering generellt så kan loggan "Trygg e-handel" vara bra att ha på en sajt, det brukar ha en bra effekt på konverteringen. På en enskild produktsida är det tydlighet som gäller. Får kunden veta det han eller hon vill? Framgår det totala priset tydligt och visas produkten upp på ett bra sätt? Även lätttillängliga kommentarer från andra kunder kan påverka konverteringen positivt.
Hälsningar Linda
Umberto: Hej. När man betalar med kort ,man lämnar ut kod nummer som finns bak på kortet. Kan de använda kod i framtiden? eller dem ser aldrig kod?? Tack,M.V.H. ,Umberto Guerra
Linda Hedström: Hej Umberto! Nej, e-handlaren ser aldrig din kod. För att få ta betalt med kort på nätet anväder sig e-handlaren av en så kallad betalväxel, i Sverige t ex Dibs eller Auriga. Dessa företag lagrar uppgifterna så e-handlaren ser inte ens ditt kortnummer. Så där kan du känna dig helt säker!
Hälsningar Linda
Stephan: Sociala medier och näthandel hänger ju till viss del ihop. På vilket sätt påverkar sociala medier e-handeln, anser du?
Linda Hedström: Hej Stephan! Sociala medier får allt större påverkan på e-handeln och de vävs ihop allt mer. För den e-handlare (och fysiska handlare) som på ett smart sätt arbetar med sociala medier kan det påverka försäljningen jättepositivt. Några bra exempel bland många som arbetar med detta är www.coolstuff.se, www.halens.se och www.mandeldesign.se.
Hälsnignar Linda
Christer: Hur ser trenden ut för m-commerce (mobil e-handel)? Kommer den att öka mer än traditionell e-handel?
Linda Hedström: Hej Christer! Vad gäller mobil handel så är detta fortfarande i sin linda. Inte mycket statistik finns på området. Utan tvekan kommer den att öka och tittar vi 10 år fram i tiden kommer den säkerligen ha fått stort genomslag. Men jag vågar inte sia om den kommer att gå om e-handeln. Jag tror mer att dessa två kanaler kommer flyta ihop och att det i framtiden kommer att vara lika naturligt att mobil handel som e-handel som fysiska butiker.
Hälsningar Linda
Camilla: Hej! Vilka är dom vanligaste missarna man gjort när ens identitet blivit kapad på internet? Och så undrar jag om dom fleste e-handelsföretag också erbjuder att handla mot faktura, som måste vara det säkraste sättet att inte bli lurad på pengar?
Linda Hedström: Hej Camilla! Det är svår att säga vilka de vanligaste missarna är. Men ett bra tips är att enbart handla från sajter som verkar seriösa och kolla upp så att företaget verkligen existerar. Finns det omdömen från andra kunder, har företaget mail och telefonnummer som fungerar och om du googlar på det, kommer något underligt upp? En annan variant är att leta efter loggan "Trygg e-handel", då kan du känna sig säker på att det är ett bra företag som behandlar dina uppgifter på ett säkert sätt. Majoriteten av alla e-handelsföretag erbjuder idag kunder att handla på faktura. Många e-handlare använder sig av företag som erbjuder dig som kund att betala allt på en gång eller dela upp betalningen. Det största företaget bland dessa är "Klarna".
jerker: Min erfarenhet efter 100-tals affärer via Internet såväl inom Sverige och från utlandet är att kolla upp dom ordentligt innan - ringa och mejla samt googla på dom. Dock har jag blivit lurad många gånger via Ebay. Dom säger sig kunna hjälpa till samt lösa konflikter och att man är försäkrad. Det har inte fungerat i praktiken. Dom har svikit varje gång. Vad tänker du om det?
Linda Hedström: Hej Jerker! Det är så klart inte bra om du blivit lurad och vi vill ju att konsumenter ska kunna handla över hela världen och känna sig trygga i att de köp de gör fungerar. Själv har jag bara haft goda erfarenheter av e-bay. Jag vet inte exakt hur tankarna kring e-bay går vad gäller säkerhet och betalning men jag ska ta med mig frågan och höra mer med våra säkerhetsanvariga på Svensk Handel. Vad gäller dina andra tips så kan jag inte annat än hålla med. Att googla företaget och kolla upp mail och telefon är en mycket bra start.
Hälsningar Linda
Eva: Hej vad har du själv för utbildning - erfarenheter som e-handels expert? Låter som ett bra område att arbeta med i framtiden, speciellt säkerhetsfrågor. Mvh Eva
Linda Hedström: Hej Eva!
Jag har en pol-mag examen med statsvetenskap som inriktning i grunden. Inte så speciellt e-handelsmässigt men är det inte underligt hur det ena ger det andra och efter ett par år arbetar man med något som inte allt var tänkt från början? :o)
Från början studerade jag konsumtionstrender på Svensk Handel och däri låg e-handel som en del. Men de senaste åren har jag fokuserat enbart på e-handel då detta område har växt. Det har varit oerhört roligt att få vara med i början av en sådan här utvecklig och lära allt eftersom. Säkerhet är som du skriver ett intressant område och där har jag som tur är god hjälp av vår säkerhetschef på Svensk Handel. Även i andra frågor som t ex betalfrågor har jag god hjälp från kollegor.
Kunskaper om nätet i allmänhet och e-handel tror jag utan tvekan är bra kunskaper för framtida (och nutida) jobb!
Hälsningar Linda
KadaffiSkräp: Det är ju inga problem alls. Man skaffar bara ett särskilt e-handelskonto dit man för över pengar inför varje köp. Om kontot bli hackat - vilket det i praktiken aldrig blir - ändrar man lösenordet osv... Man tar inga risker.
Linda Hedström: Hej! Hur man väljer att lösa betalfrågan är såklart upp till var och en. Min erfarenhet är att om man bara har god koll på företaget man handlar från så ska det inte vara ett problem. Precis som du också skriver. Men så klart är det ju alltid bra att inte ta några risker!
Hälsningar Linda
Nätshoppare: Hej Linda! Varför motverkar vissa banker E-handel? Handelsbanken har gjort det i princip omöjligt att handla via nätet!!! De kräver att man använder sin gigantiska inloggningsdosa för internetbanken för att identifiera sig vid kortköp; det innebär att man ska släpa med sig en halvkilosklump till jobbet, på bussen... Helt vansinnigt, känns som stenåldern... är det enbart för att begränsa sitt eget ansvar vid kortkapning? Master card-secure verkar en bättre lösning, eller vad kommer i framtiden?
Linda Hedström: Hej! Ibland är det tyvärr så att bankerna skyddar sig för mycket och att det slår tillbaka mot konsumenterna. Så klart ska vi ha säkra betalningar men det får inte påverka köpupplevelsen negativt. Jag vet att olika banker har olika lösningar och jag kan tyvärr inte uttala mig om Handelsbanken enskilt. Men jag kan utan tveckan hålla med om att systemet kan verka lite gammaldags. Min kollega Bengt Nilervall som kan allt om kortfrågor och betalningar är med i flera arbetsgrupper där framtidens betalningar diskuteras. Med största sannolikhet kommer vi se nya framtida lösningar där mobilen kommer att få en större betydelse än idag. Klart är att det är en viktigt fråga och vi måste hitta en lösning där alla är nöjda, både banken, handlarna och konsumenterna!
Hälsningar Linda
Lars: Hej! Om man är tvungen att registrera sig som kund hos ett e-handelsföretag för köp av en produkt, kan man kräva att dom tar bort ens personuppgifter ur deras register om man vill avsluta sitt konto efter sitt köp?
Linda Hedström: Hej Lars!
Ja du kan kräva att företaget plockar bort dina uppgifter men jag är lite osäker på exakt vilken tid som gäller för att "köpet ska vara avslutat". Är det efter själva köpet eller efter reklamationstiden? Jag undersöker med våra jurister och återkommer innan chatten är slut vid 12.00!
Hälsningar Linda
Hälsningar Linda
Linda Hedström: Hej igen Lars!
Dessvärre är det lunchtider och svårt att få tag på rätt folk nu. Så det bästa tipset jag har till dig nu är att ringa Datainspektionen. De har järnkoll och kan ge dig ett svar efter 12.30 när deras lunch är över. Du når dem på 08-6576100.
Tråkigt att inte kunna ge dig ett svar här direkt men hellre hänvisning än fel svar resonerar jag.
Lycka till med framtida e-handelsköp!
Hälsningar Linda
Nicklas: Hej Linda! Hur är det med e-handel certifieringar ? betyder det att det är säkert att handla?
Linda Hedström: Hej Niclas! Ja, har företaget certifieringen "Trygg e-handel" kan du känna dig säker på att det är ett bra företag där du kan handla tryggt och säkert.
Hälsningar Linda
jag: Hur ofta uppdaterar ni er varmimgslista?
Linda Hedström: Hej!
Vi uppdaterar varningslistan konenuerligt så fort det hänt något på den fronten. Ibland får den uppdateras varje dag och ibland går det längre tid mellan gångerna.
Hälsningar Linda
moderator: Nu stänger chatten. Tack alla som medverkat
Linda Hedström:
Tack för alla intressanta och bra frågor. Lycka till med e-affärerna!
Hälsnignar Linda
////////////////////////////////////////