Internet är ett jättelikt nätverk av sammankopplade datorer. För att dessa datorer ska kunna skicka och ta emot information måste de använda samma uppsättning regler. Regelverken kallas protokoll och det mest grundläggande protokollet är IP (internetprotokollet).
När information skickas med hjälp av IP, så bryts den ned i små beståndsdelar som kallas IP-paket. Informationen som överförs ”kapslas in” och är oväsentlig i själva transporten från en punkt i nätverket till en annan. Det enda som spelar roll är informationen om vilken dator som har skickat paketet och vilken dator som ska ta emot det.
Det som gör att IP-paketen kan hitta fram är att alla internetuppkopplade datorer har en så kallad IP-adress. Det är en unik nummerserie som identifierar datorn i nätverket, ungefär på samma sätt som alla telefoner har ett eget nummer i telenätet. Just nu pågår arbetet med att byta från en gammal version av protokollet, IPv4, till en ny, IPv6, eftersom adresserna inte längre räcker till.
Långa nummerserier är dock svåra för oss människor att komma ihåg. Därför finns också en katalogtjänst på internet som kallas domännamnssystemet (DNS). Tack vare DNS kan du använda domännamnet DN.se i stället för en IP-adress när du vill surfa in på DN.se:s sajt eller skicka mejl till redaktionen. Lite som en telefonkatalog översätter namn till telefonnummer, så översätter DNS domännamn till IP-adresser och ser till att IP-paketen skickas rätt.
Här kan du läsa mer om hur DNS fungerar.