Vårt internet

Yngre skaffar oftast egen hemsida

Publicerad 2011-03-03 07:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Yngre personer – oftast män – hör till den grupp som varit bäst på att skaffa egen hemsida. Sämst är personer över 65 år.

Personer mellan 25–34 år hör till den del av befolkningen där det är allra vanligast att ha ett eget domännamn: 16 procent i gruppen har en egen registrering. Bland män ligger siffran på 22 procent, bland kvinnor bara 9 procent.

Mest sällsynt med ett eget domännamn är det i gruppen som omfattar 65–74 år, där når andelen endast 3 procent. Det visar Statistiska Centralbyråns undersökning ”Privatpersoners användning av datorer och internet 2010”.

Resultatet visar också att en större del av de personer som registrerat eget domännamn är egna företagare. Bland pensionärerna är det få som har en egen domän.

Bara bland studenterna är andelen kvinnor med eget domännamn fler än andelen män.

Den allra vanligaste domänen i Sverige är .se. Av de som gjort en registrering har hela 65 procent den svenska toppdomänen som primärt val. Den näst vanligaste domänen är .com, därefter följer .net.

Undersökningen omfattar personer mellan 16 och 74 år.

Mer information finner du i undersökningen.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: AP

”Hur ser återväxten inom filmen ut?”

DN:s Mårten Blomkvist är något betänksam efter att Guldpalmen och en rad andra priser delats ut i Cannes. ”Mads Mikkelsens pris överraskande.”

Årets Guldpalm till ”Amour”. Hanekes andra pris.

Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Emma tillbaka i toppform

Tour de Free State. Emma Johansson är tillbaka i världstoppen efter sina skador. Hon vann tävlingen i Sydafrika efter en andraplats på sista etappen.

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 19 5 tweets 14 rekommendationer