Fotboll allsvenskan herr
Johan Esk: Nöj dig inte med det här
Publicerat 2009-10-04 19:54
Foto: Marcus Ericsson/Bildbyrån Simon Helg, och Emil Johansson, Hammarby kramas om efter slutsignal
Problemet har inte varit att Hammarby saknat framtidsnamn. Problemet har varit att de stuckit eller stannat i utvecklingen. I frågan om Simon Helgs framtid finns därför också ett svar om Hammarbys.
Dela med andra:
Fotboll allsvenskan herr
- Relaterad Webb-TV
-
Johan Esk: "Henke har inte spelat klart"
2009-10-20 12:29
-
Se målvakten flytta stolparna
2009-09-24 16:03
- Nyheter
- Kopparvallen premiärplan för Åtvid
- Ishizakis skada tar tid
- Stängt för alla på Stadion
- Straffprat dagens Ullevisnackis
- Oavgjort för Gefle mot Elfsborg
- Åtvid poänglöst i comeback
- MFF ger superinhopparen chansen från start
- Tomma läktare i DIF:s hemmapremiär
- Elfsborg även utan Bajrami
- Bråkiga Dif-supportrar stoppade tåg
- AIK:s tränare: Absolut inte nöjd
- Mjällby skrällde mot AIK
- Häcken slog nybyggt Djurgården
- Hemvändare segerskytt på Olympia
Ett mål betyder så mycket, två kan betyda helt olika saker.
Målet i förra matchen betydde inget för Hammarby men massor för Helg. Det här målet betydde tre poäng och att sviten med sju sorger och lika många förluster bröts. Resten av Sverige har njutit av augustis sensommar och septembers indiansommar (vad är skillnaden?) men Hammarby har plågats. Inte en enda poäng sedan 9 augusti. I går slutade helgen med tre.
Mot Malmö letade Simon oroligt efter någon att passa. Det fanns ingen. Fanns inget annat val än att sätta första allsvenska målet med något som liknade en tåpaj.
Mot BP var det sträckt vrist, perfekt träff, drömmål i krysset.
Det var Petter Andersson-varning på skottet. Förra gången BP var uppe i allsvenskan dundrade Petter in bollen i det där västra målet på Söderstadion.
Petter Andersson är den största talang som spelat i Hammarby på 2000-talet (Kennedy var talang redan på 90-talet), men han har långt ifrån varit ensam. Det har funnits många spelare som sett lovande ut men sedan planat ut i utvecklingen.
Som ytterbackarna Johansson. David såg för några år sedan ut som en blivande landslagsback, Emil var så sent som i U 21-EM en av Sveriges mest spännande ytterbackar.
Patrik Gerrbrand är bara hemma i Bajen för att hans karriär inte blev så bra som väntat och Haris Laitinen är knappast bättre än när han stack en sväng till Norrköping, det har varit truppens sjunkande status som gjort att hans egen ökat.
Via Hammarby TFF har klubben fått fram en hel del talanger till A-laget. Där har de andats ut. Som om målet varit uppnått. I stället för att inse att det är nu, i allsvenskan, som det roliga allvaret börjar.
Simon Helg kommer också via TFF och när Andreas Pettersson beskrev Simons säsong var det som att han pratade om hela Hammarbys.
Bra i vissa delar av matcher för att sedan försvinna. Bra i vissa matcher, för att sedan följa upp med svackor. Därför var det (nästan) lika viktigt för Hammarby att det blev seger som att det inte kom en svacka.
Jag har gillat Simons fart, vilja, offensivlust sedan jag såg honom första gången. För hans och Hammarbys del ska han vara glad över målet och segern, men absolut inte nöjd och belåten.
Hammarby kommer att behöva en hungrig Helg hela hösten. Och i många år.
Till sist: Och i morgon kväll spelar IFK Göteborg och Gais fotboll igen efter förra veckans regelcirkus.
Det har sagts mycket logisk galenskap om Kim Christensens uteblivna straff.
För det första: ”Han skulle ju ändå bara få gult kort.” Bra. Då vet vi. Att i glädjen slita av tröjan efter ett mål är samma allvarliga brott som att medvetet och planerat ändra planens utrustning till sin fördel.
För det andra: ”Han gör ju bara som alla andra.” Låter bekant. Det är så där länder med starka dopningstraditioner brukar slå ifrån sig.
Om Göteborgs målvakt skulle ha ätit naturläkemedel, mot exempelvis magkatarr, och fått i sig mikromängder förbjudna medel skulle fusket inte alls varit lika planerat och det skulle inte alls ha påverkat matchens förutsättningar på samma sätt.
Han skulle ändå garanterat fått tjära, fjädrar och ett stenhårt straff både av förbund och folk. Så fungerar den mångdubbla dopningsmoralen i Sverige.
Här heter det att idrottarna alltid är skyldiga att hålla koll på allt de stoppar i sig.
Det för tankarna till Wanderson:
Ska inte han hålla koll på sina egna papper?
Läs mer: Kopparvallen premiärplan för Åtvid
Visar 1-10 av 10. Per sida:
Var inte så korkad Esk. Ta dig omaket att kolla videor på dom få matcher som Haris spelat och specilastudera hans spel med och utan boll och inse att han har teknik, snabbhet och speluppfattning och passningsspel(och snabbhet i passningarna) som är på enhelt annan nivå än andra allsvenska spelare. Snarare hög spansk ligaklass.
Jan, 14:53, 5 oktober 2009. Anmäl
Det var verkligen huvudet på spiken där Esk! (Slutet på krönikan.) Att Christensen kommer undan utan straff är ju absurt. Det är en större fråga än bara hans straffpåföljd, det handlar om vad vi vill ha för allsvenska ska det vara ok att fuska och mygla sig till framgång? Vad sänder vi för signaler till ungdomar? Det här är emot allt vad "fair play" heter, något som mässas frånförbundshåll gång efter annan och som t o m är inbroderat på domarnas ärmar. Nu vet vi vad det är värt i praktiken. Sorgligt.
mattias, 12:01, 5 oktober 2009. Anmäl
omspel utan wanderson,då avgörs matchen på plan alla borde då var glada och nöjda gratis inträde till de som kan producera matchbiljett
per, 06:01, 5 oktober 2009. Anmäl
bra krönika. det här är annars året då det är på modet att klaga på allt som händer i hammarby. tidigare år har det varit aik eller nån annan av storklubbarna. det är ibland som om alla sportjournalister påverkar varandra lite för mycket och att det rådande paradigmet blir sant av sig självt.
vad man än tycker om huruvida t ex hammarby blivit systematiskt förfördelat av disciplinnämnden eller inte, jag tycker det men eftersom jag är bajar är jag såklart partisk och lite enögd, så kan man åtminstone konstatera att de är oproffessionella lallare hela bunten. Det finns inga klara bestämmelser för påföljder över huvud taget utan allt bestäms godtyckligt utifrån möten som inte redovisas. undra på om det sprids konspirationsteorier då. kan inte nån vettig människa bara gå in och skrota allt som finns skrivet om svensk elitfotboll och börja om från början. snälla, innan det är för sent.
emil, 23:17, 4 oktober 2009. Anmäl
Sen vill jag bara tillägga i grejen om poängavdrag. Trots att det skulle gynnat Bajen oerhört i dagsläget om vi fick poäng så är det fel.
Ta bort gais poäng men ge inte dom förlorande lagen nåt, inkl mitt eget Hammarby. På så sätt straffar du klubben som felat, men inga andra "tjänar" på det om man förlorat på planen.
Richard, 23:05, 4 oktober 2009. Anmäl
Linus...det skall bli ett nöje att se årets urusla Hammarby, ge allt i matchen mot AIK. Bajen kommer att spela dels för att vara kvar i serien men oxå för att snuva gnaget på guldet! Vi ses på Råsunda! Må bästa lag för dagen vinna!
HIF, 23:03, 4 oktober 2009. Anmäl
Peter - av alla korkade myter som bajare tror på så är väl den om att SvFF gynnar AIK den i särklass dummaste? Du kanske syftar på att de vill ge AIK pissvillkor på Swedbank arena? Att de gett kioskförsäljningen på Råsunda till någon annan än AIK? Att vi får färre vilodagar än våra motståndare i orimligt många matcher i år (kolla själv)?
En enda myt kring bajen är ju sann. Ni kan inte vinna.
Linus, 22:45, 4 oktober 2009. Anmäl
Givetvis så borde man ha haft koll på pappiren i GAIS, i England så hade man fått poäng avdrag direkt. Att flytta stolparna är ett rätt lågt kan jag tycka. Vilka signaler sänder man ut om man som vuxen försöker förminska målet.
Niklas, 22:12, 4 oktober 2009. Anmäl
Jag undrar om det bara sitter AIK:are i Diciplinämdet, eftersom det kryllar av dem i SVFF ? Bengalerna på Råsunda, och den inkastade flaskan + "supporter" på plan, i Derbyt sist. Inte hört eller läst ngt om, däremot matchen på S-stadion sist, läser man i Aftonbladet att "det skall bli kul att titta på detta" läs:straffa Bajen hårt som vanligt !
Peter, 21:43, 4 oktober 2009. Anmäl
Angående många klagomål på att poängen skall avgöras på plan och inte i nån klagonämnd faller platt i Wandersons fall.
Han om någon är det väl som producerat på plan fast han inte skulle fått spela. Frågan kan då ställas, hur hade gais spelat utan Wanderson?
Så gnäll på att klubbarna klagat på detta för att dom själva inte vunnit funkar inte i detta fall. Menar Wanderson, en av allsvenskans bästa målskyttar.
Annars bra Bajenhelg, A-lagsvinst, HTFF vinner serien och upp i Div 1, damerna vinner och handbollen vann dom med.
Richard, 20:27, 4 oktober 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Bra träningsskor - Ellos
Bra löpar- & sportskor från flera kända varumärken till bra pris!
-
Träningsskor
Modetyger, festtyger, stretchtyger för dans/konståkning/gymnastik m.m.



















