3G-mast ökar blixtnedslagen

Publicerat 2004-09-07 23:54

Höga mobilmaster ökar antalet blixtnedslag. Åskforskare varnar för att blixtarna förstör datorer och slår ut hemelektronik i närheten.

- Mobilföretagen måste bli medvetna om farorna som höga master leder till för närliggande hus. Om det är möjligt bör man undvika att bygga höga mobilmaster i tättbebyggda områden, säger Skandinaviens mest ledande åskforskare Vernon Cooray vid Uppsala universitet.

Under sommaren har många oroliga människor hört av sig till Vernon Cooray och klagat på problem med blixtnedslag när nya 3G-master byggts nära deras hus. Blixtarna har förstört datorer och annan hemelektronik.

- De höga mobilmasterna ökar antalet blixtnedslag, säger Vernon Cooray.

Om masterna är 10-20 meter höga fungerar de som åskledare och drar bara till sig blixtar som ändå skulle ha slagit ned i närheten. Men master som är minst 50 meter höga kan orsaka elektriska urladdningar i åskmolnen och skapa nya blixtar. Det är välkänt bland forskarna och utnyttjas ofta för att studera blixten.

Alla nya blixtar slår inte ned i själva masten. Forskarna har många exempel på hur höga master leder till fler blixtnedslag även i området runt omkring. En blixt innehåller flera urladdningar, och kan grena upp sig till olika ställen på marken som kan ligga några kilometer ifrån varandra.

Blixtar som slår ned i höga master orsakar också mer skada än blixtar som slår ned i marken. De radiovågor och spänningar som skapas av en blixt i en mast är starkare än de som kommer från en markblixt. Radiovågorna och spänningarna kan ta sig in i hus och slå ut elektronik. Men Vernon Cooray har inte hört talas om några personskador.

- Nej, det är ju alldeles nyligen som masterna har börjat byggas, så ännu har inte så mycket hunnit hända. Men människorna i närheten klagar redan.

Det största problemet, enligt Vernon Cooray, är att mobilmaster ofta är kopplade till samma elsystem som husen runt omkring. Om en blixt slår ned i masten kan en del av blixtens spänning och ström komma in i elnätet och skada husen i närheten.

- Detta är man medveten om i USA. Där kräver många elföretag separata elsystem för mobilmaster.

Vernon Cooray menar att vi även i Sverige borde ha separata eller isolerade och ordentligt jordade elsystem för mobilmaster. Alla som bor i närheten av höga master bör också skaffa sig skyddsutrustning för sina hus, och undvika att vara utomhus under åskväder.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 121

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 2

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Kraftig brand i Simrishamn

Bröt ut i en cykelbutik inrymd i ett godsmagasin. Boende i närheten uppmanades att stanna inne med stängda fönster. 1

Tre ronder mot Paolo Roberto

DN:s kom i form-bloggare Jonas Leijonhufvud utmanade Paolo Roberto på en boxningsduell – se hur det gick här. Webb-tv.

Fotboll

”Överens med Barcelona”

Dragkampen om Fàbregas. Spanska medier uppger att ett femårskontrakt är klart med Arsenals stjärna.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 66

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.