Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-05-30 00:42

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/arkiv/ekonomi/4-4-miljoner-betalades-fran-ett-ifragasatt-bolag/

EKONOMI

4,4 miljoner betalades från ett ifrågasatt bolag

Telekombolaget Ericsson har tagit emot 4,4 miljoner kronor från ett skalbolag som använts för mutor och pengatvätt av personer i och nära regeringen i Azerbajdzjan. – Vi har ingen förklaring till varför, säger Ericssons presschef Peter Olofsson.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.