Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-09-21 11:13

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/arkiv/nyheter/jag-har-hallit-pa-med-det-lite-i-skymundan/

NYHETER

”Jag har hållit på med det lite i skymundan”

Tre frågor till DN:s Anders Bolling, som tilldelas Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademiens nya pris, Hans Bergström-priset. Priset har inrättats för att premiera ett vetenskapligt synsätt i medierna samt för excellent journalistik om vetenskap, teknik, innovation och entreprenörskap. Prissumman är på 100 000 kronor.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis till lucia.

Alla artiklar gratis fram till 13 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.