Vi har förtydligat hur vi behandlar personuppgifter och cookies.
En utskrift från Dagens Nyheter, 2018-11-19 09:20 Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/arkiv/sport/resultat-badminton-semifinaler-den-bosch-holland-em-herrsingel-poul-erik-hoyer-larsen-danmark-jens/
Du följer nu ämnet: STOCKHOLMS STAD (sparas i Mitt DN)
Sport

Resultat

BADMINTON

SEMIFINALER

DEN BOSCH, Holland: EM:

Herrsingel: Poul-Erik Höyer-Larsen, Danmark-Jens Olsson, Sverige, 15-9, 15-9, Thomas Johansson, Sverige-Anders Nielsen, England, 17-14, 15-6.

Herrdubbel: Andrej Antropov/Nikolaj Zuev, Ryssland-Henrik Svarrer/Jim Laugesen, Danmark, 15-11, 6-15, 15-7. Chris Hunt/Simon Archer, England-Christian Jacobsen/Jens Eriksen, Danmark, 15-12, 7-15, 15-12.

Damsingel: Catrine Bengtsson, Sverige-Christine Magnusson, do, 5-11, 11-0, 11-4, Lim Xiao Qing, Sverige-Pernille Nedergaard Jessen, Danmark, 11-1, 6-11, 11-6.

Damdubbel: Lisbet Stuer-Lauridsen/Lotte Olsen, Danmark-Erica van den Heuvel, Holland/Maria Bengtsson, Sverige, 15-2, 15-8. Christine Magnusson/Lim Xiao Qing, Sverige-Gillian Clark/Julie Bradbury, England, 15-11, 12-15, 18-14.

Mixed: Christian Jacobsen/Lotte Olsen, Danmark-Ron Michels/Erica van den Heuvel, Holland, 15-5, 15-2. Michael Sögaard, Danmark/Catrine Bengtsson, Sverige-Pär-Gunnar Jönsson/Maria Bengtsson, Sverige, 15-6, 15-6.

BASKET

TALLINN: Polar Cup, damer:

Sverige-Estland 80-64 (41-40)

Sv poäng: Kicki Johansson 21, Anna-Lena Fahlström 19, Åsa Odeus 10, Hilda Haffler 9, Ulrika Plogner 6, Lena Mikaelsson 5, Maria Danielsson 4, Catharina Persman 2, Malin Hallberg 2, Tanja Kostic 2.

Danmark-Norge 68-66 (42-26)

Litauen-Finland 114-81 (61-31)

Slutställning, grupp A: 1

Sverige, 2

Estland, 3

Danmark, 4

Norge.

Grupp B: 1

Lettland, 2

Litauen, 3

Finland.

Sverige möter Lettland i finalen på söndagen, matchen om tredjepris går mellan Litauen och Estland.

BILSPORT

LONG BEACH, Kalifornien:

IndyCar-serien, första träningen inför söndagens lopp: 1

Nigel Mansell, Storbritannien, 53,040, 2

Emerson Fittipaldi, Brasilien, 53,076, 3

Al Under Jr, USA, 53,582.

Sv plac: 6

Stefan Johansson 53,756.

AIDA, Japan: Formel 1:

Avslutande träning inför söndagens VM-lopp: 1

Ayrton Senna, Brasilien, Williams, 1.10,218, 2

Michael Schumacher, Tyskland, Benetton, 1.10,440, 3

Damon Hill, Storbritannien, Williams, 1.10,771, 4

Mika Häkkinen, Finland, McLaren, 1.11,683.

BOWLING

ELITSERIEN

Umeå-Globen 6212-6529

Ascot-Joker 6803-6882

Örnen-Stenbocken 6589-6366

Kaskad-Stenbocken 6813-6549

Domnarvet-Elbogen 6109-6489

BOXNING

NAGOYA: VM-match (WBC):

Bantamvikt: Yasuei Yakushiji, Japan-Josefino Suarez, Mexiko, KO rond 10.

Yakushiji behöll titeln.

BROTTNING

ATEN: EM: Grekisk-romersk stil:

48 kg, final: Zafar Gouliev, Ryssland-Joszef Hamzok, Ungern, uppgivet pga skada 0.15 min (0-5). Match om 3-4:e plats: Ioannis Agatzanian, Grekland-Alexandar Mater-Bortsjuk, Ukraina, poäng 4-0.

Match om 5-6:e plats: Tigran Mkrtysian, Tyskland-Gela Papasjvili, Georgien, walk over.

Sv plac: 8

Fariborz Besarati.

52 kg, första omg: Alfred Ter Mkrtysian, Tyskland-Sandor Csergö, Sverige, teknisk överlägsenhet 10-0, 2.27 min.

Andra omg: Andrej Kalasjnikov, Ukraina-Csergö, teknisk överlägsenhet 11-0, 1.43 min. Csergö utslagen.

57 kg, final: Seref Eroglu, Turkiet-Aristides Roubinian, Grekland, poäng 9-7.

Match om 3-4:e plats: Marian Sandu, Rumänien-Rouslan Chakimov, Ukraina, poäng 3-0.

Match 5-6:e plats: Remigijus Sjukevitjius, Litauen-Stanislaw Pawlowski, Polen, fall 1.31 (5-0).

Sv plac: 11

Peter Stjernberg.

62 kg, första omg: Ronny Persson, Sverige-Ivan Radnev, Bulgarien, poäng 3-1.

Andra omg: Persson-Zoran Galovic, rest-Jugoslavien, wo.

Tredje omg: Rifat Yildiz, Tyskland-Ronny Persson, Sverige, poäng 3-1.(Persson utslagen).

68 kg, uppsamlingsgruppen, andra omg: Mats Olsson, Sverige-Jörn Mellum, Norge, poäng 5-2.

Tredje omg: Roustan Adji, Ukraina-Mats Olsson, Sverige poäng 9-3 (Olsson brottas om sjätte plats).

Match om 5-6 plats: Ryszard Wolny, Polen-Mats Olsson, Sverige, poäng 7-0 (Olsson sexa i EM).

68 kg, final: Attila Repka, Ungern-Ghani Yalouz, Frankrike, poäng 4-3.

Match om 3-4:e plats: Islan Dougoutsiev, Ryssland-Roustan Adji, Ukraina, poäng 2-1 8.00 min.

Match 5-6:e: Ryszard Wolny, Polen-Mats Olssson, Sverige, poäng 7-0.

74 kg, första omg: Torbjörn Kornbakk, Sverige-Richard van Zaanen, Holland, teknisk överlägsenhet 12-1, 1.34.

Andra omg: Torbjörn Kornbakk, Sverige-Yvon Riemer, Frankrike, poäng 6-5.

Tredje omg: Torbjörn Kornbakk, Sverige-Eric Hahn, Tyskland, poäng 4-2 (Kornbakk klar för semifinal).

82 kg, final: Thomas Zander, Tyskland-Godcha Tzitzuashvili, Israel, poäng 3-2.

Match om 3-4:e: Sergej Nassevitj, Ryssland-Igor Bougai, Ukraina, poäng 9-0

Match om 5-6:e plats: Hamsa Yerlikaya, Turkiet-Valeri Tsilent, Vitryssland, poäng 6-0.

Sv plac: 9

Martin Lidberg.

90 kg, första omg: Jörgen Olsson, Sverige-Petru Sudureac, Rumänien, teknisk överlägsenhet 11-0, 4.51 min.

Tredje omg: Stig A Kleven, Norge-Maik Bullmann, Tyskland, poäng 4-1! Nandor Gelenesi, Ungern-Jörgen Olsson, Sverige, poäng 3-1 (Olsson utslagen).

100 kg, final: Andrzej Wronski, Polen-Alexander Triandafillidis, Grekland, poäng 3-0.

Match om 3-4:e plats: Georg Soldadze, Ukraina-Sergej Lisjtvan, Vitryssland, poäng 6-2.

Match om 5-6:e plats: Stipe Damjanovic, Kroatien-Zdenek Kocman, Tjeckien, poäng 7-1.

Ingen svensk deltog.

130 kg, första omg: Raymund Edfelder, Tyskland-Adrian Alionte, Sverige, 0-0, 8.00, tysken utsedd till vinnare (Alionte vidare till uppsamlingsgruppen).

Andra omg: Mile Radakovic, rest-Jugoslavien-Alionte 6-2. Alionte utslagen.

CURLING

HERRAR

OBERSTDORF, Tyskland: VM:

Särspel om en semifinalplats:

Tyskland-USA 9-4

Tyskland till semifinal mot Kanada. USA till särspel mot Sverige, segraren till semifinal mot Schweiz.

Särspel om fjärde semifinal-platsen:

Sverige-USA 6-4

Sverige till semifinal mot Schweiz.

DAMER

Särspel om en semifinalplats:

Tyskland-Norge 7-6

Tyskland till semifinal mot Kanada. I den andra semifinalen möts Sverige-Skottland.

Damer, semifinal:

Skottland-Sverige 10-6

Kanada-Tyskland 10-6

CYKEL

HANNOVER: Niedersachsen runt:

Fjärde etappen, 178,5 km: 1

Marcus Kennel, Schweiz, 4.24.09, 2

Olaf Polack, Tyskland, -0.07, 3

Urs Guller, Schweiz, samma tid.

Sammanlagt: 1

Dan Radtke, Tyskland, 16.12.36, 2

Jens Voigt, do, -0.02, 3

Steffen Rein, do, -0.03.

SAN SALVADOR: Mallorca runt:

Fjärde etappen, 155 km: 1

Adolfo Alperi, Spanien, 4.12,39, 2

Fredrik Bertilsen, Danmark, samma tid, 3

Jörgen-Bo Petersen, do, -0,05.

Sv plac: 8

Allen Andersson, -0,23, 10

Martin Rittsol, -0,23, 28

Pasi Hokkanen, -1,47, 35

Stefan Andersson, -2,20, 36

Klas Johansson, -2,38, 44

Nicklas Axelsson, -6,06, 45

Michael Andersson, -6,06, 67

Marcus Ljungqvist, -20,33, 73

Patrick Serra, -22,28, 77

Per-Anders Johansson, -22,28, 83

Martin Johansson, -22,28.

Sammanlagt: 1

Alperi, Spanien, 13.32,09, 2

Bertelsen, Danmark, -0,02, 3

Petersen, do, -0,03.

Sv plac: 5

Rittsol, -0,13, 9

Allen Andersson, -0,29, 26

Hokkanen, -1,47, 33

Stefan Andersson, -2,31, 34

Klas Johansson, -2,48, 41

Michael Andersson, -6,06, 42

Axelsson, -6,36, 58

Martin Johansson, -22,42, 60

Per-Anders Johansson, 22,45, 74

Serra, 37,38, 88

Ljungqvist, -39,02.

FOTBOLL

DIV I SÖDRA

Lund-Ljungskile 0-1 (0-1)

Mål: 0-1 Bo Wålemark (28).

Publik: 293.

Stenungsund-Gunnilse 2-0 (1-0)

Mål: 1-0 Fredrik Nilsson (6), 2-0 Kent Olsson (66).

Publik: 586.

GAIS-Sleipner 3-1 (0-1)

Mål: 0-1 Stefan Tiborsson (39), 1-1 Peter Noren (53), 2-1 Robert Fernandez (68), 3-1 Mikael Nymoen (95).

Publik: 1 414.

DIV II ÖSTRA GÖTALAND

Nybro-Åtvidaberg 0-4

Växjö BK-Kalmar 2-1

DIV II VÄSTRA GÖTALAND

Trollhättan-Ulvåker 0-1

Mellerud-Tidaholm 1-3

DIV II SÖDRA GÖTALAND

Leikin-Åhus/Horna 0-2

Kristianstad-Veberöd 0-2

TRÄNINGSMATCHER

Djurgården-Spånga 3-0 (3-0)

Mål: Daniel Martinez, Zoran Stojcevski, Bo Andersson.

IFK Västerås-Brommapojk. 0-2 (0-1)

Mål: Mikael Lindqvist, Per Ferm.

Vasalund-Nacka 1-0

Väsby-Vasalund 3-0

Mål: Christer Uhrlin 2, Patrik Jansson.

Visby/Gute-Älvsjö 3-2(1-0)

Mål: Ä: Farah Gabriel, Fredrik Andersson.

Giodeonsberg-Helenelund 2-2 (1-1)

Mål: Anders Käck, Stefan Fagerström.

NORSKA ELITSERIEN

Brann-Strömsgodset 5-1

PREMIER LEAGUE

Arsenal-Chelsea 1-0 (0-0)

Mål: Wright (72). Publik: 34 314.

Coventry-Sheffield W 1-1 (1-0)

Mål, C: Ndlovu (25 str). S: Jones (50). Publik: 13 013.

Ipswich-Swindon 1-1 (0-1)

Mål, I: Marshall (60). S: Fjörtoft (15). Publik: 14 934.

Liverpool-Newcastle 0-2 (0-1)

Mål: Lee (4), Cole (56). Publik: 44 601.

Manchester C-Norwich 1-1 (0-1)

Mål, M: Rosler (46). N: Ullathorne (14). Publik: 28 020.

Oldham-West Ham 1-2 (1-2)

Mål, O: Holden (43 str). West Ham: Allen (2), Morley (29). Publik: 11 669.

Queens PR-Everton 2-1 (0-0)

Mål, QPR: White (66), Ferdinand (88). E: Cottee (64). Publik: 13 330.

Sheffield U-Aston Villa 1-2 (1-2)

Mål, S: Littlejohn (17). A V: Richardson (23), Fenton (25). Publik: 18 402.

Southampton-Blackburn 3-1 (2-0)

Mål, S: Dowie (28), Allen (39), Le Tissier (69 str). B: Ripley (48). Publik: 19 105.

Wimbledon-Manchester U 1-0 (1-0)

Mål: Fashanu (22). Publik: 28 553.

ManchesterU 37 23 10 4 72-37 79

Blackburn 38 24 7 7 59-32 79

Newcastle 38 20 8 10 72-36 68

Arsenal 37 17 15 5 49-21 66

Leeds 36 15 14 7 52-34 59

SheffieldW 38 15 13 10 68-51 58

Liverpool 39 16 9 14 56-51 57

Wimbledon 37 15 10 12 44-46 55

AstonVilla 38 14 12 12 41-38 54

QueensPR 37 15 9 13 57-55 54

Norwich 39 11 16 12 63-59 49

Coventry 38 12 12 14 39-43 48

WestHam 37 12 11 14 40-51 47

Chelsea 37 11 10 16 40-46 43

ManchesterC 39 9 16 14 35-44 43

Ipswich 39 9 15 15 34-51 42

Everton 39 11 7 21 39-58 40

Tottenham 37 9 12 16 47-53 39

Southampton 38 11 6 21 42-57 39

Oldham 36 9 10 17 38-58 37

SheffieldU 38 6 17 15 36-56 35

Swindon 38 4 15 19 42-88 27

ENGELSKA LIGAN DIV I

Barnsley-Oxford 1-0 (0-0)

Mål: Williams (66). Publik: 4 874.

Birmingham-Bristol C 2-2

Mål, B: Claridge (60 str), Donowa (75). B: Partridge (5, 19). Publik: 20 316.

Derby-Charlton 2-0 (0-0)

Mål: Johnson (59), Kitson (70).

Publik: 15 784.

Leicester-Grimsby 1-1 (0-1)

Mål, L: Joachim (90). G: Mendonca (2). Publik: 15 859.

Luton-Crystal P 0-1 (0-1)

Mål: Coleman (1). Publik: 9 880.

Middlesbrough-Portsmouth 0-2 (0-2)

Mål: Creaney (20), Powell (35).

Publik: 10 041.

Notts Co-Wolverhampton 0-2 (0-2)

Mål: Thompson (54 str), Whittingham (89). Publik: 13 438.

Peterborough-Bolton 2-3 (1-0)

Mål, P: Hackett (15), McGorry (85). B: Walker (46, 68), självmål (51).

Publik: 6 616.

Sunderland-Stoke 0-1 (0-1)

Mål: Walters (28). Publik: 17 406.

Watford-Southend 3-0 (3-0)

Mål: Bailey (1), Mooney (12), Foster (14). Publik: 7 694.

West Bromwich-Tranmere 1-3 (1-1)

Mål, WB: Självmål (40). T: Garnett (36), Muir (77), Irons (78). Publik: 15 835.

Crystal P 43 25 9 9 69-42 84

Nottingham 40 20 11 9 63-42 71

Leicester 41 18 12 11 66-54 66

Derby 41 19 9 13 66-59 66

Tranmere 42 19 9 14 61-46 66

Notts Co 42 20 5 17 60-63 65

Stoke 43 18 10 15 54-56 64

Millwall 39 17 13 9 51-43 64

Wolverhampton 41 16 15 10 57-42 63

Portsmouth 42 15 13 14 52-53 58

Middlesbrough 41 15 13 13 51-45 58

Charlton 40 17 7 16 48-44 58

Sunderland 41 17 6 18 45-49 57

Grimsby 42 13 17 12 51-45 56

Bristol C 41 14 14 13 40-45 56

Southend 43 16 7 20 58-62 55

Bolton 41 13 12 16 53-57 51

Barnsley 41 14 7 20 50-58 49

Watford 43 13 8 22 62-79 47

Luton 39 13 8 18 48-50 47

West Bromwich 41 11 12 18 53-60 45

Oxford 42 11 9 22 46-68 42

Birmingham 42 10 11 21 43-65 41

Peterborough 43 8 13 22 44-64 37

ENGELSKA LIGAN DIV II

Barnet-Hartlepool uppskj

Bristol R-York 0-1

Burnley-Swansea 1-1

Cardiff-Brentford 1-1

Fulham-Exeter 0-2

Hull-Blackpool 0-0

Orient-Stockport 0-0

Plymouth-Cambridge 0-3

Port Vale-Bournemouth 2-1

Reading-Rotherham 0-0

Wrexham-Brighton 1-3

Reading 42 25 9 8 74-40 84

Plymouth 42 23 8 11 73-52 77

Stockport 40 21 9 10 64-39 72

Port Vale 40 20 11 9 65-41 71

York 42 19 11 12 58-36 68

Burnley 42 19 8 15 69-54 65

Hull 43 17 13 13 61-53 64

Cambridge 43 18 9 16 65-64 63

Bradford 41 16 12 13 54-48 60

Bristol R 41 17 8 16 50-55 59

Wrexham 42 16 10 16 61-69 58

Brentford 43 13 19 11 55-48 58

Brighton 43 14 15 14 58-62 57

Swansea 42 14 12 16 51-54 54

Bournemouth 42 13 15 14 47-53 54

Rotherham 42 14 11 17 60-59 53

Blackpool 43 16 5 22 59-66 53

Orient 43 13 14 16 53-65 53

Huddersfield 41 13 13 15 45-53 52

Fulham 43 13 10 20 49-60 49

Cardiff 39 11 13 15 55-61 46

Exeter 40 9 12 19 46-68 39

Hartlepool 42 8 10 24 37-73 34

Barnet 41 4 13 24 36-72 25

BUNDESLIGAN

Schalke-Stuttgart 0-1 (0-1)

Mål: Knup (30). Publik: 35 840.

Werder Bremen-Leverkusen 2-1 (1-0)

Mål, B: Basler (34, 80). L: Kirsten (89). Publik: 22 000.

Frankfurt-Wattenscheid 5-1 (2-0)

Mål, F: Yeboah (25), Reis (29), Binz (52), Dickhaut (55), självmål (66). W: Sane (86). Publik: 19 000.

Nurnberg-Duisburg 0-0

Publik: 39 500.

Karlsruhe-Leipzig 3-2 (2-0)

Mål, K: Sjmarov (19), Schmitt (33), Schutterle (87). L: Heidrich (74), Pancev (89). Publik: 16 000.

Munchen 31 15 9 7 60-36 39

Kaiserslautern 31 15 7 9 57-35 37

Frankfurt 31 14 7 10 53-36 35

Leverkusen 31 13 9 9 55-43 35

Karlsruhe 31 13 9 9 42-36 35

Stuttgart 31 12 10 9 47-38 34

Köln 31 14 6 11 45-41 34

Dortmund 30 13 8 9 43-42 34

Duisburg 31 13 8 10 37-47 34

Hamburg 31 13 7 11 45-45 33

Bremen 31 11 10 10 44-40 32

Mönchengladb. 30 12 6 12 56-53 30

Schalke 31 10 8 13 35-43 28

Dresden 31 9 13 9 31-40 27

Nurnberg 31 9 8 14 36-45 26

Freiburg 31 7 8 16 47-57 22

Wattenscheid 31 5 11 15 42-63 21

Leipzig 31 3 10 18 28-63 16

BELGISKA LIGAN

Standard Liege-Gent 2-0

Charleroi-Cercle Brugge 5-3

Beveren-FC Liege 3-0

Mechelen-Seraing 2-1

Molenbeek-Genk 1-1

Lierse-Anderlecht 1-4

Lommel-Oostende 1-2

Anderlecht 30 20 7 3 72-30 47

Club Brugge 29 16 12 1 38-15 44

Seraing 30 13 12 5 45-24 38

Charleroi 30 16 5 9 54-43 37

Antwerpen 29 12 11 6 39-31 35

Standard Liege 30 12 10 8 39-18 34

Oostende 30 10 14 6 42-34 34

Mechelen 30 8 14 8 34-36 30

Beveren 30 9 10 11 37-35 28

Lommel 30 9 10 11 36-43 28

Ekeren 29 9 9 11 41-42 27

Cercle Brugge 30 8 10 12 46-57 26

FC Liege 30 8 10 12 36-51 26

Molenbeek 30 7 10 13 29-39 24

Gent 30 6 12 12 37-48 24

Lierse 30 6 12 12 26-38 24

Waregem 29 4 7 18 26-54 15

Genk 30 3 9 18 32-71 15

HOLLÄNDSKA LIGAN

Willem Tilburg-Go Ahead Eagles 0-0, Maastricht-Volendam 1-1, Heerenveen-Waalwijk 0-3, Sparta Rotterdam-Breda 0-0

SCHWEIZISKA LIGAN

Lucerne-Lugano 1-3, Sion-Lausanne 5-0, Young Boys-Aarau 1-2.

Tabelltoppen efter 9 omg: Sion 28 poäng, Servette 26, Grasshopper 25, Aarau 22.

SPANSKA LIGAN

Albaceta-Celta 0-4, Barcelona-Valencia 3-1, Zaragoza-Logrones 1-1.

JAPANSKA LIGAN

Yokohama Flugels-Verdy 1-0, Shimizu-Nagoya 2-1, Hiratsuka-Iwata 2-1, Hiroshima-Ichihara 3-1, Kashima-Urawa 4-2, Yokohama Marinos-Osaka 3-2.

Tabelltoppen efter tio omg: Flugels 16 poäng, Hiroshima 16, Kashima 14, Verdy 10.

FÄKTNING

TAUBERBISCHOFSHEIM, Tyskland:

Sjunationsturnering, herrar, värja:

Femte omg: Estland-Sverige 45-43.

Sjätte omg: Sverige-Tyskland B 45-44.

Sjunde omg: Tyskland A-Sverige 45-42.

Slutställning: 1

Tyskland 7 segrar, 2

Ukraina 4, 3

Frankrike 3, 4

Italien 3, 5

Tjeckien 3, 6

Sverige 3, 7

Estland 3, 8

Tyskland B 2.

GOLF

PARIS: Europatouren, herrar, fyrboll:

Efter tre dagar: 1

Peter Baker/David J Russell, Storbritannien, 191 slag (58-68-65), 2

Mark Mouland/Jamie Spence, do, 197 (62-69-66), Russell Claydon/Paul Eales, do, 197 (60-66-71) och Severiano Ballesteros/Jose Maria Olazabal, Spanien, 197 (63-67-67).

Sv plac: 24

Anders och Vilhelm Forsbrand 206 (66-69-71), 26

Ove Sellberg/Niclas Fasth 207 (64-71-72).

HILTON HEAD ISLAND: USA-touren:

Herrar, efter andra dagen (par 71):

1) David Frost, Sydafrika, 131 slag (70-61), 2

Jim McGovern, USA, 132 (67-65) och Larry Mize, do, 132 (67-65).

Sv plac: 10

Jesper Parnevik 136 (68-68).

GÅNG

GÖTEBORG: SM, herrar, 50 km: 1

Stefan Johansson, Kroksered, 4.03.50, 2

Henrik Kjellgren, Äppelbo, 4.13.48, 3

Ulf-Peter Sjöholm, 4.19.59.

Lag: 1

Växjö 13.29.57.

Nationell tävling, damer, 10 km: 1

Ylva Tallberg, Kroksered, 50.16, 2

Veronika Öqvist, Forsmo, 50.45, 3

Åsa Grandelius, Strömtorp, 51.03.

HANDBOLL

Direkt off till elitserien, damer:

Polisen-Norrköping 18-17 (12-10)

Mål, P: Karin Nilsson 5, Jenny Berthelsson 3 (1), Ylva Rosen 3, Jeanette Öhman 3, Carin Ahl 2, Anette Adolfson 2. N: Patricia Gustavsson 5 (3), Clara Westerdahl 3, Teija Hohenthal 2, Madeiline Wiklander 2, Pernilla Wiklander 2, Åsa Eriksson 2, Sara Svensson.

Utv, P: 4x2. N: 5x2. Publik: 468.

Polisen till elitserien med 2-1 i matcher.

INNEBANDY

MARIESTAD: SM-final:

Herrar, match 1 (bäst av 3):

Lockerud-Fornudden 2-3

(1-0, 1-1, 0-1, 0-1)

Mål, L: Patrik Leksell, Esa Karjalainen. F: Göran Lundin, Stefan Mörk, Lars Fogelberg.

Utv. L: 4x2. F: 6x2.

Publik: 375.

Damer, final, match 2 (av 3):

Sjöstad-Balrog 2-1

(1-0, 0-0, 1-1)

Mål, S: Camilla Strömvall, Ann-Marie Karpinen. B: Maria Nilsson.

Publik: 421.

Ställningen är 1-1 i matcher.

ISHOCKEY

KÖPENHAMN: B-VM:

Japan-Holland 2-2

(2-1, 0-0, 0-1)

Ställningen e 6 omg: Lettland 12 poäng, Schweiz 11, Polen 9, Danmark 6, Japan 5, Holland 3, Rumänien 2, Kina 0.

LAKE PLACID: Dam-VM, semifinaler:

USA-Kina 14-3

Kanada-Finland 4-1

MC-SPORT

TORTOSA, Spanien: Enduro-VM, dag 1:

125 cc: 1

Paul Edmondson, England, 2

Giorgio Grasso, Italien, 3

Xavier Puigdemont, Spanien, 6

Petteri Silvan, Finland.

Sv plac: 7

Jeff Nilsson, 16

Ola Korsell, 17

Johan Fornegård.

175 cc: 1

Cyril Esquirol, Frankrike, 2

Alex Liobet, Spanien, 3

Giovanni Sala, Italien.

Sv plac: 18

Jonas Bark, 23

Joachim Hedendahl.

350 cc: 1

Mario Rinaldi, Italien, 2

Svenerik Jönsson, Sverige, 3

Arnaldo Nicoli, Italien.

Övr sv: 5

Anders Eriksson, 9

Björne Carlsson.

+500 cc: 1

Kari Tiainen, Finland, 2

Fabio Farioli, Italien, 3

Jaroslav Katrinak, Slovakien, 4

Peter Jansson, Sverige, 5

Kent Karlsson, do.

ORIENTERING

BROMÖLLA: Sydsvenska mästerskapen:

Herrar, 13,3 km: 1

Matti Envall, Hakarpspojkarna, 1.15.16, 2

Lars Persson, Svängsta, 1.16.16, 3

Thomas Asp, Värnamo, 1.16.50,

Damer: 8,3 km: 1

Anna Garin, Strängnäs-Malmby, 1.00.30, 2

Anna Bergman, Pan-Önos, 1.01.00, 3

Ina Skalberg, Eksjö, 1.02.32.

NYKÖPING: Stigtomtakavlen, herrar:

1) Nyköping 5.12.37, 2

Sundsvall 5.12.50, 3

Södertälje 5.13.32.

Damer: 1

Hedströmmen 2.20.20, 2

Måsen 2.20.30, 3

Linköping 2.20.56.

RIDSPORT

ENKÖPING: A-tävling hoppning:

Svår 1,50-hoppning: 1

Maria Bäckström, Anaconda, Sundsvall, 0-0 32,04 sek, 2

Björn Carlsson, Niemhar, Värnamo, 0-0 32,06, 3

Maria Bäckström, Shalom Hall, Sundsvall, 0-4 30,65.

Medelsvår 1,40-hoppning: 1

Tanja Torgilsman, Normal, Söderköping, 0-0 30,44, 2

Margareta Bäckström, Baroqoe, Sundsvall, 0-0 31,20, 3

Emma Wester, Titoune Fermiere, Sunne, 0-3 37,79.

Medelsvår 1,30-hoppning: 1

Lennart Lindelöw, Dexipos, Söderköping, 0-0 25,36, 2

Agnetha Rabelin, Whisky, Söderköping, 0-0 25,70, 3

Pernilla Wassberg, Macho, Surahammar, 0-0 26,92.

DEN BOSCH: Världsupfinal, dressyr:

1) Arlette Holsters, Belgien, Douglas, 71,24 poäng, 2

Nicole Uphoff-Beker, Tyskland, Freudentänzer, 71,22, 3

Anne von Holst, Danmark, Chronos, 70,80.

Hoppning: 1

Bert Romp, Holland, Samantha, 0 fel, 30,30 sek, 2

Michael Whitaker, Storbritannien, Elton, 0, 30,45, 3

Philippe Guerdat, Schweiz, Fier, 0, 31,66.

SIMNING

BORLÄNGE: Svenska simspelen:

HERRAR

100 m fritt: 1

Christer Wallin, Mölndal, 49,84, 2

Joakim Holmqvist, Jönköping, och Anders Holmertz, Spårvägen, båda 50,35.

50 m bröst: 1

Eric Wunderlich, USA, 29,25, 2

Patric Robertsson, Södertälje, 29,27, 3

Stefan Scherling, Spårvägen, 29,88.

400 m medley: 1

Daniel Karlsson, Täby, 4.28,35, 2

Ole Frejd, Neptun, 4.31,08, 3

Bert-Ola Eriksson, Kalix, 4.34,98.

100 m rygg: 1

Derek Weatherford, USA, 54,36, 2

Daniel Lönnberg, Karlskrona, 56,67, Tobias Marklund, Piteå, 57,08.

200 m fjäril: 1

Johan Zetterberg, Mölndal, 2.04,52, 2

Jonas Lögdberg, Täby, 2.05,23, 3

Ola Söderholm, Norrköping, 2.05,38.

400 m fritt: 1

Jonas Lundström, Södertälje, 3.58,74, 2

Marcus Ahlström, Polisen, 4.03,79, 3

Anders Forsberg, Lödde, 4.04,12.

200 m bröst: 1

Eric Wunderlich, USA, 2.16,36, 2

Fredrik Rosenholm, Spårvägen, 2.17,08, 3

Willy Ahlström, Neptun, 2.18,26.

DAMER

200 m fritt: 1

Malin Nilsson, Malmö, 2.01,67, 2

Louise Jöhncke, Spårvägen, 2.02,43, 3

Susanne Lööf, Södertälje, 2.04,56.

100 m bröst: 1

Lena Eriksson, Spårvägen, 1.11,98, 2

Anna-Karin Persson, S02, 1.12,00, 3

Hanna Jaltner, Växjö, 1.12,21.

100 m fjäril: 1

Ellenor Svensson, Norrköping, 1.02,75, 2

Anna-Karin Rantzow, Södertälje, 1.03,62, 3

Tine Bengtsson, S02, 1.04,37.

50 m rygg: 1

Therese Alshammar, Neptun, 30,33, 2

Anna-Karin Persson, S02, 30,90, 3

Annelie Johansson, Västerås, 30,98.

200 m medley: 1

Liselotte Pettersson, Södertörn, 2.18,42, 2

Jeanette Thörner, do, 2.21,66, 3

Lisa Lönn, Falun, 2.21,68.

50 m fritt: 1

Susanne Lööf, Södertälje, 26,32, 2

Louise Jöhncke, Spårvägen, 26,52, 3

Viktoria Gadd, Växjö, 26,93.

VÄXJÖ: Konstsim, Öppna JSM:

1) Min-Hee Kim/Min-Jeong Kim, Sydkorea, 158,062, 2

Emma Harvey/Katryn Pounder, England, 153,287, 3

Olga Vargas/Marela Aguiler, Mexico, 145,170, 4

Oksana Mouratova/Evgenija Semjonova, Ryssland, 145,076, 5

Annelie Sjölund/Karin Letzler, Sverige, 139,603.

SKIDOR

HEDE: Sånfjällscupen:

Herrar 37 km, fri stil: 1

Torgny Mogren, Åsarna, 1.24.23, 2

Jan Ottosson, do, 1.24.24, 3

Mattias Fredriksson, Häggenås, 1.24.25, 4

Michel Botvinov, Ryssland, 1.24.26, 5

Henrik Forsberg, Bergeforsen, 1.24.27.

Damer 25 km, fri stil: 1

Antonina Ordina, Tegnäspojkarna, 1.08.38, 2

Nina Gavriluk, Ryssland, 1.08.39, 3

Marie-Helene Östlund, Hudiksvall, 1.09.11, 4

Anita Moen, Norge, 1.09.34, 5

Cecilia Mjöen, do, 1.11.11.

TENNIS

BIRMINGHAM, USA: ATP, herrsingel:

Kvartsfinal: Gabriel Markus, Argentina-Daniel Orsani, do, 6-3, 6-0, Jared Palmer, USA-Jose Franciso Altur, Spanien, 6-3, 6-1, Marelo Filippini, Uruguay-David Witt, USA, 6-3, 7-5.

HONGKONG: ATP, herrsingel, hardcourt:

Semifinaler: Michael Chang, USA-Brad Gilbert, do, 6-2, 7-5, Patrick Rafter, Australien-Ivan Lendl, USA, 6-3, 6-4.

ÅBY

V5-raden: 1-8-6-5-9 (lopp 2-6)

762 med fem rätt får 1 994 kr.

LOPP 1, 1640 m: 1

Bicycle (Vidar Hop), 13,9, 2

Karate Chop, 3

On Guard. Odds 1,46. Plats 13-29-18. LOPP 2, 1640 m: 1

Fondör Tim (Olle Goop), 15,8, 2

Bahia In Pass, 3

Quick Quack. Odds 5,05. Plats 18-24-23. Struken nr 11. LOPP 3, 2140 m: 1

Krama Käll (Tommy Hanne), 15,4, 2

Respect Less, 3

Exciting Kemp. Odds 6,14. Plats 14-15-13. Strukna nr 1 och 7. LOPP 4, 2140 m: 1

Pagan (Stig H Johansson), 15,7, 2

Willow Barricade, 3

Lord Lindflower. Odds 5,82. Plats 22-40-123. LOPP 5, 2140 m: 1

Serena (Christer Nylander), 16,9, 2

Benita Birchwood, 3

Stand Alone. Odds 1,96. Plats 18-47-30. Strukna nr 7 och 8. LOPP 6, 2140 m: 1

Queen L. (StigH Johansson), 13,9, 2) Shan Rags, 3) Peace Corps. Odds 2,55. Plats 14-19-19. LOPP 7, 2140 m: 1) Colour Star, Tommy Hanne, 15,6, 2) Intelligence Adel, 3) Fellow Remax. Odds 2,61. Plats 22-29-50. LOPP 8, 2140 m: 1) Fire Shot, StigH Johansson, 16,9, 2) Otto Nevele, 3) Conny Palema. Odds 31,13. Plats 37-21-23. LOPP 9, 2140 m: 1) Blixten Pellini, Sören Norberg, 15,8, 2) Biasion, 3) Inge Scoop. Odds 2,00. Plats 16-22-26. Struken nr 2 och 4. LOPP 10, 2140 m: 1) Remington Bump, Tommy Hanne, 15,8, 2) Jacob Jison, 3) Touchdown. Odds 6,21. Plats 16-18-15. LOPP 11, 2140 m: 1) Son of Granska, Carlos Söderström, 17,6, ,2) Josefine Pellini, 3) Lifta Lad. Odds 8,42. Plats 32-60-26.

Oms: 22 910 035 kr. V5: 2 338 256 kr.

DAGENS DUBBEL

Åby lördagen 16 april.

DD-1: nr 3 Blixten Pellini (2,00).

Strukna nr 2 och nr 4.

DD-2: nr 10 Remington Bump (6,21).

Odds: 15,46. Oms: 8 957 295 kr.

SPADER

Spader ess, hjärter 2, ruter 9, klöver 7.

KENO

5 10 11 12 13 21 30 32 35 36

37 38 41 45 46 48 49 50 59 60

LOTTO/JOKER

LOTTO 1

Ord. nr: 13-21-22-23-28-31-34

Tilläggsnr: 12-19-27-29.

7 rätt (1) 3 932 790 kr

6+tillägg (29) 50 370 kr

6 (188) 5 976 kr

5 (11 037) 122 kr

4+tillägg (60 830) 55 kr

LOTTO 2

Ord. nr: 1-5-8-13-16-19-31

Tilläggsnr: 2-4-23-26.

7 rätt (1) 2 672 393 kr

6+tillägg (35) 28 360 kr

6 (167) 4 572 kr

5 (9 383) 97 kr

4+tillägg (48 897) 46 kr

JOKER

Nr: 9 959 639

Ingen med 7 rätt.

6 rätt (1) 331 721 kr

5 (14) 23 694 kr

4 (143) 2 319 kr

3 (1 500) 221 kr

2 (15 410) 64 kr

TIPSET

Tipsmatcher 16 april

Matcherna nr 1-5 spelas på söndagen.

6 Arsenal-Chelsea 1-0 1

7 Coventry-Sheffield W 1-1 x

8 Liverpool-Newcastle 0-2 2

9 Manchester C-Norwich 1-1 x

10 Oldham-West Ham 1-2 2

11 Queens PR-Everton 2-1 1

12 Southampton-Blackburn 3-1 1

13 Wimbledon-Manchester U 1-0 1

14 Ipswich-Swindon 1-1

15 Sheffield U-Aston Villa 1-2

16 Barnsley-Oxford 1-0

17 Birmingham-Bristol C 2-2

18 Derby-Charlton 2-0

19 Leicester-Grimsby 1-1

20 Luton-Crystal Palace 0-1

21 Middlesbrough-Portsmouth 0-2

22 Notts Co-Wolverhampton 0-2

23 Peterborough-Bolton 2-3

24 Sunderland-Stoke 0-1

25 Watford-Southend 3-0

26 West Bromwich-Tranmere 1-3

27 Bristol R-York 0-1

28 Cardiff-Brentford 1-1

29 Reading-Rotherham 0-0

30 Wrexham-Brighton 1-3

ODDSET

LÅNGEN

Nr Veckans matcher Fasta odds för

Spelstopp sönd 17/4 1 x 2

21 Häcken-Göteborg 4,85 3,30 1,35

22 Landskrona-Malmö FF 3,60 2,90 1,60

23 Norrköping-Hammarby 1,30 3,50 5,15

24 Trelleborg-Örebro 2,00 2,70 2,65

25 Öster-Halmstad 1,90 2,75 2,80

26 Forward-Hässleholm 2,20 2,60 2,45

27 Kalmar FF-Örgryte 2,10 2,65 2,55

28 Karlskrona-Elfsborg 2,90 2,75 1,85

29 Foggia-Genoa 2,00 2,30 3,20

30 Juventus-Lazio 1,50 2,65 4,90

31 Parma-Cagliari 1,40 2,90 5,35

32 Roma-Piacenza 1,45 2,65 5,50

33 Sampdoria-Inter 1,50 2,65 4,90

34 Millwall-Nottingham 2,05 2,65 2,60

35 Drott-Sävehof 1,20 7,65 3,50

36 Leeds-Tottenham 1,40 3,15 4,60

37 Mönchengl-Dortmund 1,90 2,75 2,80

Spelstopp månd 18/4

38 Jonsered-Oddevold 1,65 2,90 3,35

39 AIK-Helsingborg 1,50 3,00 4,00

40 Degerfors-Frölunda 1,70 2,85 3,25

MATCHEN

1 Sverige-Finland

(Spelbar 16-17/4 kl 16.55)

ALLSVENSKAN

2 Häcken-IFK Göteborg

3 Landskrona-Malmö FF

4 Norrköping-Hammarby

5 Trelleborg-Örebro

6 Öster-Halmstad

(Spelbara 16-17/4 kl 14.55)

ALLSVENSKAN

1 AIK-Helsingborg

2 Degerfors-Frölunda

(Spelbara 18/4 kl 18.55)

© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt