Vi har förtydligat hur vi behandlar personuppgifter och cookies.
En utskrift från Dagens Nyheter, 2018-11-18 15:27 Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/arkiv/sport/sportaret-1995/
Du följer nu ämnet: STOCKHOLMS STAD (sparas i Mitt DN)
Sport

Sportåret 1995

214 dagar kvar till årets höjdpunkt: VM i friidrott på hemmaplan. Hela världen kommer att följa detta gigantiska idrottsevenemang i Göteborg. DN-sporten bjuder på alla fakta. I grafiken längst ned på sidan kan du se när de olika grenarna avgörs. Ishockey-VM går också i Sverige det här året. Det kan bli tidernas mästerskap om alla NHL-proffs kommer till Stockholm och Gävle. 1995 är ett välmatat idrottsår. När det är dags att planera semestern är

DN-sportens kalender "ett måste". Riv ur och spar!

AMERIKANSK FOTBOLL

EM-kval Sv-No 8/4 Göteborg

EM-kval Fin-Sve 22/4 Helsingfors, Finland

EuropaBowl Malmö

SM final SwedeBowl 15/7 Stockholm

Scand. Cup Kristianstad

EM 12-19/8 Wien, Österrike

Svenska Cupen

Finnkamp Sve-Fin (sen, jun o flaggfotboll) Sthlm

BADMINTON

SM 4-6/2 Göteborg

Elitseriens slutspel 28/3

Nederman Swedish Open Championships 9-12/3 Lund

NM Reykjavik, 29-30/4 Island

VM 8th & 4th Sudirman Cup 17-28/5 Lausanne, Schweiz Badminton EC 22-24/9

Badminton WC 22-24/9

World GP Finals 12-17/12

Svenska Cupen slutspel

BANDY

Elitser/Allsvenskan Omg 1, 4/1

Sverige-Ryssland Söderhamn, 8/1

Bandy VM Rosevill 29-5/2, Minneapolis, USA 30-5/2 Bandy NM U-20 (jun) Hamar, Norge

Elitser/Allsvenskan Omg 14 26/2

SM-final (dam) 18/3 Uppsala

SM final U-20 (jun) 18/3 Uppsala

SM final U-18 (pojkar) 18/3 Uppsala

SM-final (herr) 19/3 Uppsala

SM slutspel (herr) 3-14/3

SM slutspel (dam) 4-11/3

BANGOLF

Seriespel 1 (alt.10-11/6) 20-21/5

EB-Cupen 26-28/5

Seriespel 1 (alt. 20-21/5) 10-11/6

SM 10-manna (alt. 9-10/9) 17-18/6

Nationscupen Hard, Österike 3-4/6

Seriespel 2, 2/7

SM Gävle 12-15/7

SM 5-manna oldt 15-16/7 Örebro

EB-SM (sen) 22-23/7 Kungälv

EB-SM (jun o oldt) 22-23/7 Kungälv

SM, RM-mixed 8-9/7 Gävle-Örebro

Seriespel 3, 5-6/8

JEM 10-12/8 Skoghall

JSM 5-manna 19-20/8 Sundsvall

VM 24-26/8 Hard, Österrike

Seriespel 4, 2-3/9

SM 10-manna, 9-10/9

EC 5-7/10 Geldrop, Nederländerna

EM Oldtimers 12-14/10 Malta

BASE- OCH SOFTBOLL

MLBI clinic Baseboll, 27-29/1 Södertälje

OS kval Softboll 27-19/1 Nederländerna

Inomhus mästerskap Softboll 17-19/2 Enköping

SM start Softboll 22-23/4

Högsta serien 1:a dag Softboll 22-23/4

Landskamp Softboll Ned o Dan

Winners Cup A-pool Baseboll 12-18/6 Skellefteå EC B-pool Baseboll 12-18/6 Leksand

EM Softboll 27/6-2/7 Torino, Italien

NM Baseboll 1-2/7 Esilstuna, Västerås o Enköping JEM Baseboll 7-16/7 Wien, Österrike

EM Baseboll 7-17/7 Haarlem, Nederländerna

EC, Cupvinnar Cup Softboll 13-19/9 Nederländerna och Italien, SM final Softboll 9/10

Högstaserien sista Softboll 9/10

BASKET

NEBT finalspel (herr) 2-4/1 Finland

NEBT finalspel (dam) 2-4/1 Sverige

Elitserien (dam) SM-serien 7/1

JSM, USM, U-20 (SM-helg) 4-5/2

Elitserie (dam) SM-serie (sista) 1/3

Basketligan, sista grundserien 3/3

Elitserien (dam) slutspel start 4/3

Basketligan slutspel start 6/3

JSM, USM, U-20 (SM-helg) 18-19/3

Elitserien (dam) 5:e final 1/4

Basketligan 5:e final 19/4

Polar Cup (herr) U-20 14-17/4 Island

Polar Cup (dam) U-20 14-17/8 Finland

USM final 8-9/4 Stockholm

EM-kval 96 (herr, dam - jun)

EM-kval 97 (herr, dam - sen) 24-28/5

JSM, U-20 SM-helg, Finalspel 5-7/5 Täby, Stockholm EM-slutspel (herr) 21/6-2/7 Aten, Grekland

EM-slutspel (dam) 7-18/6 Brno, Tjeckien

EM-slutspel, rullstolsbasket (herr) Paris, Frankrike NEBT grundspel (d o h) 26-28/8

Basketligan premiär (herr), 16-17/9

Elitseriestart (dam), 24-25/9

Allsvenskan start (d o h), 24-25/9

EM-kval 97 (herr) 8-11/10

EM-kval 97 (herr) 12-15/11

BILJARD

SM 3-vallare lag, 19-21/1

SM 8-ball & 14-1 (d, h o jun), 28-29/1

WC i 3-vallare Vejle, 5-8/1 Danmark

VM 3-vallare nat.lag Viersen, 10-12/2 Tyskland Eurotour 9-ball 16-19/2

WC 3-vallare 23-26/2 Spanien

WC i 3-vallare Aten, 24-26/2 Grekland

EM 14-1 & 8-ball 22-25/3 Nederländerna

SM 3-vallare 4-5/3

EM 9-ball (d o h) 7-12/3 Tyskland

WC 3-vallare 9-12/3 Luxemburg

WC 3-vallare 14-16/4 Portugal

Eurotour 9-ball (d o h) 20-23/4

World Tour 9-ball (d o h) 3-7/5 Ibiza, Spanien EM 3-vallare 4-7/5 Brno Tjeckien

Eurotour 9-ball (d o h) 18-21/5

VM 9-ball 22-28/5

WC 3-vallare 26-28/5 Belgien

Eurotour 9-ball (d o h) 22-25/6

EC 3-vallare final klubblag 8-11/6

Eurotour 9-ball 24-27/8

WC 3-vallare Korea

Eurotour 9-ball (d o h), 19-21/9

Eurotour 9-ball 21-24/9

Eurotour 9-ball 19-22/10

World Tour 9-ball 10-13/11 Taipe, Taiwan

World Tour 9-ball 16-19/11 Peking, Kina

Eurotour 9-ball 2-5/11

World Tour 9-ball 23-26/11 Osaka, Japan

WC 3-vallare final Nederländerna

Eurotour 9-ball 7-15/12

BILSPORT

SM Bil-O 22-26/2 Rimo

SM Bil-O 5/8 Älmhult

Backe

SM 29-30/4 Uddevalla

SM 20-21/5 Sundsvall

SM 3-4/6 Norrköping

NoM 10-11/6 Sorsele

SM 29-30/7 Torsby

SM 5-6/8 Ljusdal

Dragracing

SM 13-14/5 Mantorp, Linköping

SM 1-2/7 Mantorp, Linköping

SM 8-9/7 Luleå

SM 15-16/7 Orsa

SM 29-30/7 Mantorp, Linköping

12-13/8 Mantorp, Linköping

Mantorp, 9-10/9 Linköping

Formel 1

VM Brasilens GP 26/3 Brasilien

VM Argentina GP Argentina

VM Japans GP 16/4 Japan

VM San Marinos GP 39/4 San Marino

VM Spaniens GP 14/5 Spanien

VM Monacos GP 28/5 Monaco

VM Kanadas GP 11/6 Kanada

VM Frankrikes GP 2/7 Frankrike

VM Englands GP 9/7 Storbritannien

VM Tysklands GP 30/7 Tyskland

VM Ungerns GP 13/8 Ungern

VM Belgiens GP 27/8 Belgien

VM Italiens GP 10/9 Italien

VM Portugals GP 24/9 Portugal

VM Japans GP 22/10 Japan

VM Australiens GP 5/11 Australien

Formel 3000

VM 1/5 Storbritannien

VM 21/5 Italien

VM 5/6 Frankrike

VM 16/7 Italien

VM 8/10 Frankrike

Gokart

SM 22-23/7 Kristianstad

Isracing

SM 28-29/1 Torsby

SM 18-19/2 Kramfors

SM 25-26/2 Kolsva

SM 11-12/3 Hedemora

Miniracing

SM 1:12, 4-5/3 Staffanstorp

RM 1:8, 27-28/5 Stockholm

NoM 1:8, 9-10/9 Örebro

Racing

18-19/3 Morjärv

25-26/3 Överkalix

6-7/5 Mantorp (Linköping)

27-28/5 Hyllinge, Ring Knutstorp

NM 23/7 Finland

29-30/7 Kinnekulle

Hyllinge, 5-6/8 Ring Knutstorp

NM 13/8 Norge

19-20/8 Mantorp, Linköping

26-27/8 Anderstorp

2-3/9 Karlskoga

23-24/9 Kinnekulle

WC 8/10 Storbritannien

WC 15/10 Storbritannien

WC 15/10 Frankrike

WC 15/10 Spanien

WC 15/10 Schweiz

Rally

Bergslagsrallyt, JSM 7-8/1 Hällefors

SM 14-15/1 Köping

VM, WC 2L Monte Carlo Rallyt 21-27/1 Monte Carlo SM, JSM Rally 28-29/1 Söderhamn

VM, SM, WC 2L Svenska Rallyt 10-12/2 Karlstad

SM Rally 4-5/3 Skellefteå

VM, WC 2L Portugisiska Rallyt 6-11/3 Portugal

VM, WC 2L Safari Rallyt 13-17/4 Afrika

VM, WC 2L Franska Rallyt 3-7/5 Frankrike

EM, SM Sydsvenska Rallyt 27-28/5 Kristianstad

VM, WC 2L Acropolis Rallyt 27-31/5 Grekland

SM SAPA-Rallyt 17-18/6 Vetlanda

VM, WC 2L Belgiska Rallyt 22-25/6 Belgien

VM, WC 2L Argentinska Rallyt 28/6 Argentina

VM, WC 2L Tyska Rallyt 6-9/7 Tyskland

VM, WC 2L Nyzeeländska Rallyt 27-30/7 Nya Zeeland Scand. Electric Car Rally 5-6/8 Göteborg-Oslo

SM Rally 12-13/8 Hässleholm

VM, WC 2L Malaysia Rallyt 12-14/8 Malaysia

Rally 19-20/8 Kil

VM, WC 2L Jyväskylä Rallyt 25-27/8 Finland

VM, WC 2L Indonesiska Rallyt Indonesien

SM, JSM Rally 2-3/9 Valdemarsvik

VM, WC 2L Australiska Rallyt 15-18/9 Australien VM, WC 2L Cypern Rallyt 21-24/9 Cypern

VM, WC 2L Italienska Rallyt 8-12/10 Italien

VM, WC 2L RAC Rallyt 19-22/11 Storbritannien

VM, WC 2L Spanska Rallyt 5-8/11 Spanien

Rallycross

SM 22-23/4 Tomelilla

EM 7/5 Polen

EM 27-28/5 Arvika

EM 25/6 Irland

SM 1-2/7 Höljes

SM 15-16/7 Älvsbyn

EM 16/7 Finland

SM 22-23/7 Hedemora

EM 13/8 Belgien

EM 20/8 Nederländerna

EM 3/9 Norge

SM 9-10/9 Kinnekulle

EM 1/10 Tyskland

EM 8/10 Storbritannien

Truck Racing

EM Mantorp 17-18/6 (Linköping)

Hist Racing

EM Hist Racing 3-4/6 Anderstorp

EM Hist Rally 10-11/6 Stockholm

EM Hist Racing Hyllinge, 1-2/7 Ring Knutstorp

BOB OCH RODEL

Bob

GP Österrike 6/1 Österrike

GP Slovenien 28-29/1 Zelesniki, Slovenien

GP Tyskland 4-5/2 Kreuth, Tyskland

GP Italien 4-5/2 Passeier, Italien

Int. tävling 2-man 1-4/1 St.Moritz, Scweiz

SM Lillehammer, 6-8/1 Norge

EC Cortinga, 16-22/1 Italien

American Cup 16-22/1 Lake Placid, USA

EC final 6-12/2 Altenberg, Tyskland

VM 7-19/2 Winterberg, Tyskland

WC final 25-1/2 St. Moritz, Schweiz

JVM 28/2-5/3 Lillehammer, Norge

Int. tävling 28/2-5/3 Lake Placid, USA

Snow Race 25/3 Hammarstrand

Int. tävling 26-27/5 Gröningen, Nederländerna

Konstrodel

Sv Cup 1, 7-8/1 Hammarstrand

(6:e) 9-15/1 Oberhof, Tyskland

Europa-Pokal 28-29/1 Olang, Italien

VM 31/1-5/2 Lillehammer, Norge

JVM 6-12/2 Lake Placid, USA

WC (9:e) 6-12/2 Sigulda, Lettland

WC (10:e) 13-19/2 Altenberg, Tyskland

SM 24-25/2 Hammarstrand

EC Oberhof, 24-26/2 Tyskland

WC (7:e) 16-22/9 Königssee, Tyskland

WC (8:e) 23-29/9 St. Moritz, Schweiz

Sv Cup 2 11/12 Hammarstrand

Sv Cup 3 11/12 Hammarstrand

Naturrodel

WC (2:a) 6-8/1 Primiero, Italien

WC (3:e) 21-22/1 Negaunee, USA

EM 26-29/1 Telts, Österrike

SM 28-29/1 Stockholm el Östersund

WC (4:e) 4-5/2 Tyskland

WC (5:e) final 11-12/2 Stein/Enns, Österrike

JEM 18-19/2 Aosta, Italien

EM 23-26/3 Kandalakscha, Ryssland

BORDTENNIS

Veteran-SM 3-5/2 Kalmar

Europa Top 12 Dijon, 3-5/2 Frankrike

Elitserien, semifinal (dam) 3/3

Elitserien, semifinal (dam) 6/3

Elitserien, semifinal (herr) 7/3

Elitserien, semifinal (herr) 14/3

Elitserien, semifinal (dam) 15/3

Elitserien, semifinal (herr) 17/3

Elitserien, final (Lag-SM) (dam) 27/3

Elitserien, final (Lag-SM) (herr) 28/3

Elitserien, final (Lag-SM) (dam) 30/3

SM 8-12/3 Östersund

Elitserien, final (Lag-SM) (dam) 3/4

Elitserien, final (Lag-SM) (herr) 4/4

Elitserien, final (Lag-SM) (herr) 7/4

VM 1-15/5 Tianjin, Kina

Veteran-VM 2-8/7 Wien, Österrike

USM 25/7-3/8 Haag, Nederländerna

World Team Cup 10-13/8 Atlanta, USA

European Masters Cup 9-10/9 Tyskland

WC 11-15/10 Frankrike

SOC 1995 29/11-3/12

BOULE

Nordsjöturneringen 22-24/6 Vilhelmshaven, Tyskland SM 24-29/7 Halmstad

Sthlm Boule Open 5-6/8 (alt.12-13/8) Stockholm Sthlm Boule Open 12-13/8 (alt. 5-6/8) Stockholm NM, JNM Danmark

VM öppna Bryssel, 21-24/9 Belgien

JVM Saragosse, 8-10/9 Spanien

BOWLING

NM Reykjavik, 1-5/2 Island

Stafetten, Mälarhallen 11/2 Stockholm

JSM 11-12/2 Karlskrona

JNM 17-19/3 Åbo, Finland

SM 3-mannalag (dam) 18-19/3 Katrineholm

Högsta serien sista dag 20-21/4

SM 3-mannalag (herr) 29-30/4 Uddevalla

SM Handikappade 13-14/5 Falun

Allsvensk. serieslutspel (d o h) 13-14/5 Malmö SM, oldboys o veteraner 20/5 Kungsbacka

SM (dam o oldgirls) 20-21/5 Norrköping

SM (herr) 27-28/5 Norrköping

Svenska Cupen 3-4/6 Halmstad

VM 9-15/7 Reno, USA

Högsta serien start 2-3/9

Sweden Masters 28-29/10 Stockholm

BOXNING

Sweden Box Open, turnering 13-16/1 Sundsvall

Juniorlandskamp, Finland 22/1 Stockholm

Juniorlandskamp, Norge Oslo, 11/2 Norge

SM 3-6/3 Gävle

Turnering 19-26/3 Venedig, Italien

JNM 25-26/3 Tammerfors, Finland

Turninger, GeeBee Helsingfors, 6-9/4 Finland

VM 5-15/5 Berlin, Tyskland

JEM 26/6-2/7 Budapest, Ungern

Turnering 17-22/10 Tammerfors, Finland

Copenhagen Box Cup, turner. 21-26/11 Danmark

Landskamp, Finland 3/12 Helsingfors, Finland

USM, JSM 7-10/12 Lidköping

BROTTNING

Vätter-cupen 7-8/1 Huskvarna

Herkules Elitbrottningar 21/1 Falkenberg

JSM, USM fristil 28-29/1

Lag-SM grek-rom 3/2 Skåne

Cup Klippan 4-5/2 Klippan

Sweden Cup, Grand Prix 10-12/2 Malmö

Landskamp f tjejer mot Nor o Tyskl 17/2 Klippan Kanon-svinget 18/2 Boden

Klippan Lady Open 18/2 Klippan

Peer Gynt Cup 18-19/2 Kolbotn

Kumla-träffen 25/2 Kumla

USM grek-rom 4-5/3 Lidköping

SM grek-rom (nr 100 !!!

10-12/3 Landskrona

Lag-SM fristil 25/3

Tysklands GP 25-26/3 Koblenz, Tyskland

SM (dam) 8/4 Rosvik

JSM grek-rom 8-9/4 Söderhamn

SM fristil 14/4 Jonsered

iDAG-brottningarna 22-23/4 Göteborg

EM grek-rom 26-29/4 Besancon, Frankrike

JNM 6/5 Norge

EM fristil 12-14/5 Fribourg, Schweiz

Juniorlandskamp mot Fin 9/6 Finland

Vierumäki Cup (jun) 10-11/6 Vierumäki, Finland Mälar Cupen 16-18/6 Västerås

JEM (dam) 29-30/6 Klippan

JVM grek-rom (19-20 år) 4-7/7 Teheran, Iran

JEM Grek-rom (17-18 år) 6-9/7 Witten, Tyskland VM fristil 10-13/8 Atlanta, USA

Landskamp mot Finland Åbo, 1/9 Finland

Finlandia Open Åbo, 2-3/9 Finland

VM (dam) Moskva, 8-11/9 Ryssland

Cup Danmark Fredriksvaerk, 9-10/9 Danmark

Robban Cup 23-24/9 Lidköping

Stockholm Junior Open 7-8/10 Stockholm

VM grek-rom 12-15/10 Prag, Tjeckien

Cup Haparanda 2-3/12 Haparanda

EM (d o h) 2-9/12 Grindelwald, Schweiz

BUDO

Ju-jutsuns dag 21/1 Sverige

Budo JEM Karate Bratislava, Slova

Swedish Open Ju-jutsu 18/3 Järfälla

Karate

Int Franska mästerskapen Paris, 21/1 Frankrike EM 5-7/5 Helsingfors, Finland

Int. Cup (damer) 25-28/5 Sainte-Maxime, Frankrike 1st int. Eur-Asia Cup Tashkent, Uzbekistan

WC 7-8/10 Frankfurt, Tyskland

BÅGSKYTTE

VM inomhus 25-26/3 Birmingham, Storbritannien

SM inomhus 4-5/3 Älvenäs

SM olympiskt 14-15/7 Motala

VM olympiskt 1-6/8 Jakarta, Indonesien

JVM olympiskt 25-31/8 Lillehall, Storbritannien EM fältskytte Lillehammer, 1-9/9 Norge

SM Jaktskytte 9-10/9 Karlskrona/Ronneby

BÅTSPORT

EM F500 24-25/6 Kiruna

Roslagsloppet 5/8 Stockholm-Öregrund

EM OSY 400 5-6/8 Nora

CASTING

SM 18-20/8

EM 7-10/9 Spanien

NM Helsingfors, 16-17/9 Finland

CURLING

JSM pojkar äldre 2-5/1 Falun

JSM flickor äldre 2-5/1 Karlstad

SM oldboys-oldgirls (över 40) 5-8/1 Gävle

Swedish Cup, E (d o h) 6-8/1 Sundbyberg

Elitserien (dam) VM-kval 13-15/1 Gävle

Elitserien (herr) VM-kval 13-15/1 Gävle/Sundsvall SM veteraner (över 60 år) 16-19/1 Sundsvall

Elitserien (Herr) inkl slutspel VM-kval 26/1 Sundbyberg Elitser. (dam) slutspel (VM-kval) 1-5/2 Östersund SM figur (d o h) 18-19/2 Jönköping

JSM (yngre jun) 3-5/3 Sundbyberg

JNM 3-5/3 Oslo, Norge

SM lag (dam) 8-12/3 Karlstad

SM lag (herr) 8-12/3 Jönköping

SM mixed 16-19/3 Östersund

JVM (flickor o pojkar) Perth, 18-25/3 Skottland, Storbritannien VM (d o h) 8-16/4 Brandon, Kanada

CYKEL

Landsväg

Giro de Italia, 13/5-4/6, Italien

PostGirot Open 14-19/6 Uppsala-Uppsala

SM landsväg 28/6-2/7 Skoghall

Tour de France, 1/7-23/7, Frankrike

Hökensås U6-dagars 3-7/7 Tidaholm

USM landsväg 11-15/7 Burseryd

Veteran-SM landsväg 19-23/7 Malmö

NM landsväg 17-20/8 Åbo, Finland

EM landsväg 26/8 Tjeckien

VM landsväg 2-8/10 Colombia

Mountainbike MTB

SM 20-23/7 Karlskoga

NM 26-29/7 Finland

EM 17-20/8 Tjeckien

VM Kirchzarten, 11-17/9 Tyskland

BMX

VM 28-30/6 Melgar, Colombia

EM 15-16/7 Vallet, Frankrike

Motionsarrangemang

Tjejtrampet 21/5 Stockholm

Tjejvättern 11/6 Motala

Vätternrundan 16-17/6 Motala

Stockholm Recycling 13/8 Stockholm

DANS

SM 10-dans 21/1 Stockholm

Int Open Latin 28/1 Pforzheim, Tyskland

GP Latin 11/2 Västerås

Int. Open Modern/Latin 11-12/2 Moskva, Ryssland Int. Open Modern/Latin 18-19/2 Köpenhamn, Danmark Norway Int. Modern/Latin 25-26/2 Oslo, Norge

GP Bugg & Rock’n Roll-disciplinerna 26/2 Sundsvall World Masters Rock’n Roll 4/3 Paris, Frankrike JVM Modern 4/3 Lvivi, Ukraina

GP Modern 11/3 Stockholm

GP Bugg & Rock’n Roll-disciplinerna 25/3 Älmhult SM Latin 25/3 Göteborg

GP Bugg & Rock’n Roll-disciplinerna 8/4 Stockholm World Masters Rock’n Roll 8/4 Basel, Schweiz

GP Latin och Modern 20-30/4 Göteborg

GP Modern 22/4 Stockholm

EM Latin 29/4 Innsbruck, Österrike

Formations EM Modern 6/5 Doetinchem, Nederländerna VM Latin 13/5 Köpenhamn, Danmark

SM Bugg & Rock’n Roll-disciplinerna 13-14/5 Borås JVM Rock’n Roll 20/5 Geneve, Schweiz

World Masters Rock’n Roll 27/5 Bratislava, Slovakien Formations EM Latin 24/6 Bourges, Frankrike

Int. Open Latin 25/6 Cervia, Italien

Int. Open, Modern 13/8 Sydney, Australien

Int. Open Modern 20/8 Tokyo, Japan

Int. Open Latin 30/8 Mannheim, Tyskland

Int. Open Modern 2/9 Mannehim, Tyskland

USA Open Latin/Modern 8-9/9 Miami, USA

GP Bugg & Rock’Roll disciplinerna 9/9 Arvika

Int. Open Modern 23/9 Milano, Italien

EM 10-dans Lyon, 30/9 Frankrike

EM Rock’n Roll 7/10 Duisburg, Tyskland

EM Modern 14/10 Braunschweig, Tyskland

GP Bugg & Rock’n Roll disciplinerna 26/10 Vara VM 10-dans 28/10 Verona, Italien

GP Latin Göteborg

GP Modern Linköping

World Masters Rock’n Roll 4/11 München, Tyskland Asiatiska Mästerskapen, Modern/Latin 4/11 Singapore World Masters Rock’n Roll 11/11 Wien, Österrike Formations VM Modern 11/11 Stuttgart, Tyskland VM Modern 11/11 Slagharen, Nederländerna

Int. Open Modern/Latin 11-12/11 Wien, Österrike GP Bugg & Rock’Roll disciplinerna 19/11 Kramfors VM Rock’n Roll 25/11 Zürich, Schweiz

Formations VM Latin 2/12 Berlin, Tyskland

RM i Lag Bugg & Rock’Roll disciplinerna 2/12

NM Modern/Latin/10-dans 2/12 Helsingfors, Finland Int. Open Modern/Latin 2-3/12 Lviv, Ukraina

World Masters Rock’n Roll 9/12 Lyon, Frankrike DRAGHUND

Nordic Cup 7-8/1 Finland

Osen Open Nome-Sprint Östra Era, 14-15/1 Norge Oslo Int Nome-Sprint Bogstad, 21-22/1 Norge

NM Nordisk stil Lillehammer, 26-29/1 Norge

Norgames Nome-Sprint Lillehammer, 28-29/1 Norge Femundlöpet Nome-långdistans Roros, 4-11/2 Norge EM Nome-medeldist Sils, 10-11/2 Schweiz

EM Nome-Sprint o Nordisk stil Serre Chevalier, 10-12/2 Frankrike SM Nome-medeldistans 23-25/2 Ammarnäs

SM Nome-Sprint 24-26/2 Björksele

Finnmarkslöpet Nome-långdist 4-11/3 Alta, Norge Sollefteå Hundkörarfestival 4-5/3 Sollefteå

SM Nordisk stil 6-11/3 Åsarna

VM Nome-Sprint o Nordisk stil 10-12/3 Lake Placid, USA SOC Nome-Sprint 11-12/3 Kiruna

Vindälvsdraget Nome o Nordisk stil 16-19/3 Ammernäs/Vännäs SOC Nordisk stil 25-26/3 Funäsdalen

Storklinta Open Nome-Sprint 25-26/3 Storklinta Top o Europe Nome-spring 1-2/4 Gällivare

Fjälldraget Nordisk stil 6-8/4 Kiruna

DRAGKAMP

Allsvenskan 1 inomhus (start) 28/1 Köping

Allsvenskan 3 inomhus (final) 18/2 Enköping

EM lag utomhus Getoxo, 21-24/2 Spanien

VM lag inomhus Vitoria-Gasteiz, 23-26/2 Spanien SM lag inomhus 11/3 Köping

Allsvenskan 1 (start) 27/5 Malmö

Allsvenskan 6 (final) 26/8 Enköping

SM lag utomhus 9-10/9 Visby

SM individuellt 18/11 Köping

FLYGSPORT

VM Fallskärm 22-30/4 Paraski Utah, USA

SM Hängflyg 20-28/5

EM Hängflyg (dam) 27/5-11/6 Vågå, Norge

SM Motorflyg Precision 16-17/6 Kramfors

SM Segelflyg 17/6 Eskilstuna

EUM Hängflyg 15-25/6 Kössen, Österrike

UM Skärmflyg 15-25/6 Kössen, Österrike

VM Ballongflyg 1-12/7 Michigan, USA

SM Fallskärm 22-30/7 Mohed/Söderhamn

SM Motorflyg 12-13/8 Mohed/Söderhamn

VM Fallskärm Formationshopp Gap, 9-16/9 Frankrike EM Fallskärm stil & precision 22/9-1/10 Turkiet FOTBOLL

EM semifinal (dam) Norge-Sverige 26/2

Champions League kvartsfinal, med bl a Bayern München-IFK Göteborg 1/3 (returer 15/3)

EM semifinal (dam) Sverige-Norge 4/3

A-landskamp Cypern-Sverige 8/3

EM-kval A Turkiet-Sverige 29/3

UEFA-cupen semifinaler 4/4

Champions League semifinaler 5/4

Cupvinnarcupen semifinaler 6/4

Allsvenskan herrar 1:a omg 9/4: Hammarby-Västra Frölunda, Trelleborg-Örebro, Öster-AIK, Halmstad-Helsingborg, Degerfors-Malmö. 10/4: Örgryte-Norrköping, Djurgården-IFK Göteborg. Allsvenskan damer 1:a omg 17/4

UEFA-cupen semifinaler 18/4

Champions League semifinaler 19/4

Cupvinnarcupen semifinaler 20/4

EM-kval A Ungern-Sverige 26/4

UEFA-cupen final 1, 2/5

Cupvinnarcupen final 10/5

UEFA-cupen final 2, 17/5

Champions League final 24/5

Skandia Cupen final 25/5

EM-kval Sverige-Island 1/6 Solna

För-EM Sverige-Braslien 4/6 Birmingham

VM damer (Helsingborg, Karlstad, Gävle, Västerås) 5-18/6. Final 18/6 Stockholm

För-EM England-Sverige 7/6 Leeds

För-EM Sverige-Japan 10/6 Nottingham

EM-kval Sverige-Schweiz 6/9 Göteborg

Folksam Cup damer final 24/9

A-landskamp Sve-Skottland 11/10 Solna

Allsvenska damer sista omg 28/10

Allsvenskan herrar sista omg 29/10

EM-kval Sverige-Turkiet 15/11 Solna

FRIIDROTT

Grand Prix 1995:

Sao Paulo, Brasilien, 14/5

New York, USA, 21/5

San Jose, USA, 27/5

Rom, Italien, 7/6

Paris, Frankrike 3/7

Lausanne, Schweiz, 5/7

London, England, 7/7

DN-galan, Stockholm, Sverige, 10/7

Nice, Frankeike, 12/7

Bislett Games, Oslo, Norge, 21/7

Monte Carlo, Monaco

Zürich, Schweiz, 16/8

Köln, Tyskland, 18/8

Brüssel, Belgien, 25/8

Berlin, Tyskland, 1/9

Monte Carlo, Monaco, 9/9

DN-Games 27/2 Stockholm

Inomhus-SM mångkamp 10-12/2 Karlstad

JSM inomhus 18-19/2 Örebro

SM, USM inomhus 24-26/2 Malmö

Sve-Fin inomhus 4-5/3 Finland

VM inomhus 10-12/3 Barcelona, Spanien

VM terräng 25/3 Durham, Storbritannien

Världscupen maraton 9/4 Grekland

SM terräng 22-23/4 Eksjö

Veteran-SM halvmaraton 29/4 Härlöv

Veteran-EM landsväg 11-14/5 Valladolid, Spanien Svenska Cupen 20/5

Halvmaraton Göteborgs Varvet/SM 13/5 Göteborg

Landskamp-mångkamp 3-4/6 Stockholm/Huddinge

Stockholm Maraton 10/6 Stockholm

EC (dam) 10-11/6 Åbo, Finland

Veteran-SM 16-18/6 Malmö

Stafett-SM 17-18/6 Piteå/Luleå

EC (herr) 24-25/6 Villeneuve d’Ascq. Frankrike Veteran-NM 30/6-2/7 Kajaani, Finland

EC mångkamp 1-2/7 Valladolid, Spanien

Lag-SM 13/7

Veteran-VM 13-23/7 Buffalo, USA

NM mångkamp, jun, ung 15-16/7 Norge

SM 21-23/7 Sollentuna

JEM 27-30/7 Nyiregyhaza, Ungern

SM mångkamp 29-30/7 Stockholm

VM 4-13/8 Göteborg

JSM 18-20/8 Uppsala

USM 18-20/8 Enköping

Veteran-SM maraton 26/8 Borås

Finnkampen 26-27/8 Helsingfors, Finland

Tjejmilen 27/8 Stockholm

Nordisk juniorlandskamp 2-3/9 Finland

JSM/USM mångkamp 8-10/9 Värnamo

Lidingö Tjejlopp 24/9 Lidingö

VM-halvmaraton 1/10 Montbeliard, Frankrike

Lidingöloppet 1/10 Stockholm

FRISBEE

Vintertrofén Ultimate (inomhus) 7-8/1 Göteborg Elitserien Ultimate (inomhus) 28-29/1 Sundsvall SM slutspel Ultimate (inomhus) 11-12/2 Jönköping NM klubblag Ultimate (inomhus) Oslo, 25-26/2 Norge EM klubblag Ulitmate (inomhus) 25-26/2 Utrecht JSM slutspel Ultimate (inomhus) 18-19/3 Göteborg Elitserien Ultimate (utomhus) 13-14/5

SM-kval DDS, Discathon, fristil Ind 20-21/5 Kalmar Geneva Masters Eurotoru, Golf Ind 27-28/5 Geneve, Schweiz Elitserien Ultimate (utomhus) 3-4/6

Helsborg Open SFGT-2, Golf Ind 3-4/6 Helsingborg SM-kval DDS, SCF, längd Ind 10-11/6 Uppsala

SM-kval Längd, Golf, SCF Ind 17-18/6 Umeå

Berlin Open Eurotour, Golf Ind 22-23/6 Berlin, Tyskland SDGM Ind 1-2/7 Stockholm

SM-kval Golf, Discathon, Fristil Ind 8-9/7 Malmö Skellefteå Open SFGT-3, Golf, Ind 15-16/7 Skellefteå Helsingfors Golf (ev. Eurotour) Ind 22-23/7 Helsingfors, Finland VM klubblag 22-28/7 Bristol, Storbritannien

Norrköp.open Eurotour SFGT-4 Golf, Ind 29-30/7 Norrköping SWEDISC Open Overall Ind 1-5/8 Linköping

JSM Ultimate (utomhus) 4-6/8

PDGA-VM, Golf Ind 14-19/8 Port Arhur, USA

SthlmDiscGolfOpen, Eurotour SFGT-5 Golf Ind 26-27/8 Stockholm EM landslag Ultimate (utomhus) 26/8-2/9 Vendée, Frankrike Swiss Open Eurotour, Golf Ind Bern, 2-3/9 Schweiz Elitserien Ultimate (utomhus) 9-10/9

EDGC, Weilheim Eurotur, Golf Ind 9-10/9

Västervik Open SFGT-6, Golf Ind 9-10/9 Västervik SM slutspel Ultimate (utomhus) 16-17/9

FÄKTNING

Malmö-Pokalen Värja (d o h) 21-22/1 Malmö

SAF-pokalen Värja (d o h) 11-12/2 Stockholm

Coupe de G Värja (d o h) 4-5/3 Göteborg

Stockholm Cup Florett (h) Värja (d o h) 1-2/4 Stockholm SM Alla 8-9/4 Uppsala

JVM o Kadett VM Alla 11-16/4 Paris, Frankrike

USM Alla 22-23/4 Karlskrona

O Bernadotte Pokal Värja (d o h) 6-7/5 Stockholm JSM Alla 13-14/5 Uppsala

CIS Värja (d o h) 10-11/6 Ystad

VM Alla 18-23/7 Haag, Nederländerna

Universiaden 24/8-2/9 Alla Fukuoka, Japan

GALOPP

Nickes Minneslöpning 23/5 Täby

Dianalöpning 30/5 Täby

Stockholms Stora Pris och Vårsprintern 6/6 Täby Grand National 11/6 Strömsholm

Danskt Derby 25/6 Klampenborg

Bloomers Vase 26/6 Täby

Svenskt Oaks 6/7 Jägersro

Swedish Open Mile 10/7 Täby

Kapps Stora 24/7 Täby

Pramms Minneslöp 27/7 Jägersro

Svenskt Derby 1/8 Jägersro

Verdexa Cup 6/8 Jägersro

SM för ston 17/8 Jägersro

Norskt Derby 20/8 Övrevoll

Amacitalöpning 21/8 Täby

Stockholm Cupdagen 27/8 Täby

SFAF: s Stora Pris 31/8 Jägersro

Breeders Trophy 5/9 Täby

SM-dagen 19/9 Täby

Vinterfavoriternas 3/10 Täby

Svenskt St Leger 8/10 Täby

Svenskt Kriterium 15/10 Jägersro

GOLF

PGA-touren, herrar:

US Masters 6-9/4 Augusta

Volvo PGA-mästerskapen 26-29/5 London

US Open 15-18/6 Shinnecock Hills, New York

US PGA-mästerskapen 10-13/8 Los Angeles, USA

LPGA-touren, damer

Orlando 12-15/1

Dinah Shore 23-26/3 Los Angeles

LPGA-mästerskapen 11-14/5 Wilmington, USA

US Open damer 13-16/7 Colorado Springs

Montreal 24-27/8

Europatouren, herrar

Dubai Desert Classic, 19-22/1, Dubai

Johnnie Walker Classic, 26-29/1, Manila, Filipinerna Madeira Open, 2-5/2, Madeira

Turespana Open, 9-12/2, Maspalomas, Kanarieöarna Lexington S.A. PGA, 16-19/2, Johannesburg, Sydafrika Turespana Open Mediterrania, 23-26/2, Valencia, Spanien Tuerespania Masters Open de Andalucia, 2-5/3, Islantilla, Spanien Moroccan Open, 9-12/3, Agadir, Marocko

Portuguese Open, 16-19/3, Lissabon, Portugal

Open de Extremadura, 30/3-2/4, Badsjoz

Catalonia Open, 13-16/4, spelplats ej bestämd

Cannes Open, 20-23/4, Mougins, Frankrike

Italian Open, 4-7/5, spelplats ej bestämd

Benson&Hedges Int. Open, 11-14/5, St Mellion, Plymoth, England Peugeot Open de Espana, 18-21/5, Spanien

Volvo PGA Championship, 26-29/5, Wentworth, Surrey, England English Open, 1-4/6, Warwickshire, England

Deutsche Bank Open, 8-11/6, Gut Kaden, Hamburg, Tyskland Jersey Open, 15-18/6, La Moye, St Brelade

Peugeot Open de France, 22-25/6, National, Paris, Frankrike BMW International Open, 29/6-2/7, St Eurach, München, Tyskland Irish Open, 6-9/7, Mount Juliet, Thomastown, Irland Scottish Open, 12-15/7, Carnoustie, Skottland

British Open, 20-23/7, St Andrews, Skottland

Dutch Open, 27-30/7, Hilversum, Utrecht, Holland Scandinavian Masters, 3-6/8, Barsebäck, Sverige Hohe Brücke Open, 10-13/8, Litschau, Österrike Czech Open, 17-20/8, Mariánaské Lázne, Tjeckien German Open, 24-27/8, Nippenburg, Stuttgart

European Masters, 31/8-3/9, Crans-sur-Sierre, Schweiz Trophée Lancome, 7-10/9, St Nom la Bretèche, Paris, Frankrike British Masters, 14-17/9, Woburn, England

European Open, 28/9-1/10, Kildare, Dublin, Irland German Masters, 5-8/10, Motzener, Berlin, Tyskland Volvo Masters, 26-29/10, Valderrama, Sotogrande, Spanien Europatouren, damer

Ladies Open, 11-14/5, Costa Azul, Portugal

Ford Golf Classic, 18-21/5, Chart Hills, Kent, England Italian Open, 1-4/6, Lignano, Venedig, Italien Evian Masters, 7-10/6, Evian, Frankrike

OVB Damen Open, 15-18/6, Salzburg, Österrike

European Masters, 22-25/6, Belgien (spelplats ej bestämd) Hennessy Cup, 29/6-2/7, Tyskland, (spelplats ej bestämd Irish Open, 27-30/7, Dublin, Irland

Scottish Open, 3-6/8, Dalmahoy, Edinburgh, Skottland Welsh Open, 10-13/8, St Pierre, Chapstow, WEales British Open, 17-20/8, Woburn, Milton Keynes, England Danish Open, 25-27/8, Vejle, Danmark

English Open, 31/8-3/9, The Oxfordshire, Thame, England Trygg-Hansa Ladies Open, 7-10/9, Haninge, Sverige Dutch Open, 8-10/9, Rijk van Nijmegen, Groesbeek, Holland German Open, 21-24/9, Treudelberg, Hamburg, Tyskland Country Club Hotels Open, 5-8/10, England (spelplats ej bestämd) Var Open de France, 13-15/10, St Endreol, Frankrike Spanish Open, 19-22/10, La Manga, Spanien

Lagtävlingar, herrar

Ryder Cup USA-Europa 22-24/9 Oak Hill, New York Dunhill Cup 19-22/10 St Andrews

World Cup 9-12/11 Kina

Övrigt

SM lag (damer och herrar) 19-22/5

JSM Ljunghusen

RM 11-18/7 Örebro

SM lag (d o h) 19-22/7

Seriespel div 1 o 2, 21-22/7

DM 5-6/8

NM lag 19-20/8 Sverige

Seriespel div 1 o 2, 19-20/8

SM match (d o h) 17-20/9 Skellefteå

VM för proffs 14-17/11 Tryall, Jamaica

GYMNASTIK

Svenska Cupen (dam) 11-12/3 Malmö

Svenska Cupen Trupp 25-26/3

JNM (d o h) 15-16/4 Finland

Svenska Cupen RSG 22-23/4

Inoff. Trupp EM 28-29/4 Aten, Grekland

Trupp NM 12-14/5 Danmark

SM Trupp, RSG och AG (d o h) 25-28/5 Stockholm JEM RSG Prag, Tjeckien

VM 1-10/10 Sabae, Japan

JSM Trupp 21-22/10

JSM (d o h) 11-12/11

JSM RSG 18-19/11

Lag-SM (herr) 25-26/11

Lag-SM (dam) 2/12

Lag-EM final Charleroi, Belgien

GÅNG

SM inomhus 4/3 Stockholm

Världscupfinal 29-30/4 Peking, Kina

Fredsmarchen 5/5 Köpenhamn, Danmark

Enhörnagångan 6/5 Södertälje

Phönix march 13/5 Danmark

Landskamp mot Lettland 20/5 Lettland

Söfteland Grand Prix 25/5 Norge

Göteborg Game (för-VM) 27/5 Göteborg

Värendsmarchen 3/6 Växjö

10-nationers landskamp 10/6 Storbritannien

8-nationers landskamp 11/6 Frankrike

Jämtångerveckan 2-8/7 Brunflo, Östersund, Nipvall, Örnsködsvik JEM Ung 27-30/7

SM 29-30/7

Nordisk juniorlandskamp 2-3/9 Finland

Knalletrampen 7/10 Borås

HANDBOLL

4-nationstur Sverige-Danmark-Norge-Island 2-4/1 J-köping, E-tuna, Linköping

Landskamper mot Danmark (herr) 22-23/2 Köpenhamn Landskamper mot Danmark (dam) 22-23/2 Kristianstad Lotto Cup (herr) 7-13/3 Norge

SM Semifinal (dam) (1:a) 26/3

SM Semifinal (dam) (2:a) 29/3

JSM finaler 31/3-2/4

SM semifinal (herr) (1:a) 4/4

5 Handboll SM Semifinal (dam) (3:e) 5/4

SM semifinal (herr) (2:a) 6/4

SM Seminfial (herr) (3:e) 9/4

SM final (dam) (1:a) 9/4

SM final (herr) (1:a) 11/4

SM final (dam) (2:a) 12/4

SM final (herr) (2:a) 13/4

SM final (herr) (3:e) 16/4

SM final (dam) (3:e) 17/4

SM final (herr) (4:e) 18/4

SM final (dam) (4:e) 20/4

SM final (herr) (5:e) 20/4

Bikuben Cup (herr) 21-23/4 Danmark

SM final (dam) (5:e) 23/4

Tornoi de Paris (herr) 28-30/4 Frankrike

VM (herr) 8-20/5 Island

UVM-kval (dam) 2-4/6

UVM kval (herr) 9-11/6

4-nat.turn (dam) 9-11/6 Spanien

För-OS (herr) Atlanta, USA

UVM (dam) 6-18/9 Brasilien

UVM (herr) 22/8-3/9 Argentina

4-nat.tur (dam) 20-22/10 Slovakien

Netcom Cup (dam) 1-5/11 Norge

Svpe Cup (herr) 22-26/11 Tyskland

VM (damer) 5-17/12 Österike och Ungern

HANDIKAPPIDROTT

SM Fotboll inomhus 22-23/1 Lund

EM Bågskytte 1-6/2 Zandhoven, Belgien

Malmö Open 10-12/2 Malmö

SM Skidor/Skidskytte 23-26/2 Sollefteå

Sweden Winter Games 24-26/2 Sollefteå

Dövidrott World Winter Games 13-19/3 Kolari, Finland NM Alpint 15-19/3 Norge

NM Skidor längd 15-19/3 Norge

SM Bänkpress 18/3 Borlänge

SM Curling 18-19/3 Karlstad

EM Bordtennis - Döva 18-26/3 Tel Aviv, Israel

SM Boccia inomhus 1-2/4 Skellefteå

SM Bågskytte Inomhus 8-9/4 Frösön

SM Curling 8-9/4 Västernorrland

EM Handboll - Döva 10-17/4 Rejkjavik, Island

SM Simning 21-23/4 Göteborg

SM Luftvapen 29-30/4 Piteå

SM Goalboll 5-7/5 Stockholm

SM Bordtennis, ind 6-7/5 Eskilstuna

SM Rullstolsdans 27/5 Stockholm

EM Fotboll - Döva 24/5-4/6 Berlin, Tyskland

EM Bänkpress 30/5-5/6 Strassbourg, Frankrike

SM Friidrott Västerås

NM Barn & Ungdom 19-25/6 Island

EM Friidrott - Döva 26/6-2/7 Lausanne, Schweiz EM Bänkpress Frankrike

EM Simning Frankrike

EM Volleyboll 2-7/7 Ljubljana, Slovakien

EM Bågskytte - Döva 17-24/7 Ulis, Frankrike

EM Skytte - Döva 29/7-7/8 Finland

EM Skytte 29/7-8/8 Jarvenpaa, Finland

EM Luftvapen Finland

NM Bågskytte utomhus 5-6/8 Färöarna

SM Boccia utomhus 5-6/8

Bågskytte utomhus Motala

EM Simning 1-10/9 Perpignan, Frankrike

EM Skytte - Döva Bolzano, 19-26/9 Italien

SM Simning Swedish Open 20-22/10 Varberg

Solna Spelen 4-5/11 Stockholm

INNEBANDY

JSM slutspel Pripps Cup (d o h) 10-11/3 Borlänge Sverige-Ryssland (d o h) 10-11/3 Borlänge

USM-slutspel Spurt Cup (pojk o flick) 11-12/3 Borlänge SM final 1:a (d o h) 17/4

SM final 2:a (d o h) 22/4

SM final (ev 3:e) (d o h) 23/4

EM (d o h) 14-20/5 Schweiz

ISHOCKEY

4 Nationers Team 18, 6-12/2 Tjeckien

4 Nationers Team 16, 6-13/2 Finland

4 Nationers Team 17, 6-13/2 Ryssland

4-Nationers, Team 19. 8-13/2 Sverige

Sweden Hockey Games Globen 9-12/2 Stockholm

Sve-Fin (damer) 9-12/2 Sverige

SM slutspel 5-6/3

Dam-EM 19-26/3 Riga, Lettland

SM-finaler, 28/3, 30/3, 2/4, 4/4, 6/4

JEM 9-16/4 Tyskland

Sve-Fin 11/4 Skellefteå

Sve-Fin 12/4 Stockholm

Tje-Sve 18-19/4 Tjeckien

VM 23/4-7/5 Stockholm o Gävle

ISSEGLING

SM Skridskosegling 14-15/1

VM Isjaktsegling 28-31/1 USA

EM Isjaktsegling 13-19/2 Nederländerna

SM Isjaktsegling 4-6/3 Västerås

JUDO

Svenska Judocupen 18/2 Uppsala

Svenska Judocupen 11/3 Nacka

JSM 18/3 Malmö

SM 8/4 Lund

EM 11-14/5 Birmingham, Storbritannien

VM 28/9-1/10 Japan

Svenska Judocupen, 11/11 Oxelösund

JEM 16-19/11 Spanien

Scandinaviska mäst. 25-26/11 Danmark

Lag-SM 9-10/12 Linköping

KANOT

Rocksjöregattan 13-14/5 Huskvarna

Skåneregattan 26-28/5 Örkelljunga

Göta Kanal loppet 6/6 Karlsborg

Katrineholmsregattan 10-11/6 Katrineholm

SM Racing 16-22/7 Oxelösund

JVM Racing Yamanashi Pref, 22-26/7 Japan

VM Racing 15-20/8 Duisburg, Tyskland

VM Slalom 24/8-3/9 Nottingham, Storbritannien

Nyköping Int Regatta 4-6/8 Nyköping

Final Svenska Ungdoms Cupen 9-10/9 Västervik

Höstregatta 16-17/9 Kungälv

KONSTÅKNING

SM, JSM 13-15/1 Linköping

EM Dortmund, 23-29/1 Tyskland

SM, JSM team 28-29/1 Borås

USM 4-5/2 Lerum

NM 17-19/2 Enköping

VM Birmingham, 6-12/3 Storbritannien

VM "27/11-3/12 Brisbane, Australien

LANDHOCKEY

Viking Cup 5-8/1 Örsundsbro

Hettinger Challenge Cup (d o h) 27/1 Lund

EC Indoor Hockey (d o h) 17-19/2 Edenburth, Storbritannien SM Indoor Hockey 10-12/3 Göteborg

4-nationsturnering (dam o HJ) 30/3-3/4 St. Petersburg, Ryssland Cupvinnarcup (d o h) 14-17/4 Bryssel, Belgien

EM-kval (herr jun) 1-7/5 Lille, Frankrike

EM-kval D U21 1-7/5 Bratislava, Slov

4-nationsturnering (herrjun) 12-14/5

EC (d o h) 2-5/6 Zagreb, Kroatien, Glasgow,Storbritannien EM (dam) 14-25/6 Amstelween, Nederländerna

Svenska Cupen 10-11/7 Stockholm

SM Landhockey 22-24/9

Thermoprod. Cup 21-22/10 Åkersberga

Landsk. Prima Indoor (herr U-21, dam U-18) 11-12/11 Göteborg 4-nationsturnering (d o h) 12/12 Lund

MOTORCYKEL

Backe

SM Solo/Mcs Dynamitbacken (1:a) 29-30/4 Uddevalla SM Solo/Mcs 15-16/7 Ånnabodabacken Örebro

SM Solo/Mcs 19-20/8 Röforsbacken Arboga

Dragracing

EM (1:a) 25/6 Avon Park, Storbritannien

EM (deltävl 3:e) 29-30/7 Mantorp

EM (sista) 20/8 Hockenhem, Tyskland

Enduro

SM/JSM (1:a) 11/2 Kungsbacka

Gilles Lalay Classic, 25-26/2 Frankrike

VM/EM Enduro (1:a) 1-2/4 Castellon, Spanien

Endurance, 24h, Roadracing (1:a) 16-14/4 Le Mans, Frankrike EM (sista) 20-21/5 Prades de Salar, Frankrike

VM-deltävling 10-11/6 Linköping

Fyrdagars, spec.tävl 5-8/7 Mellan-Sverige

Stångbroslaget, spec.tävl 29/7 Linköping

SM/JSM Enduro (sista) 13/8 Tibro

VM Six Day’s (sista) 18-23/9 Jelnia Gora, Polen Ränneslättsloppet 21-22/10 Eksjö

Gotland Grand National 4/11 Gotland

Novemberkåsan 18-19/11 Göteborg

Isracing

VM GP, rond 1-2 Krasnogorsk, 28-29/1 Ryssland

RM Isbana, enklare (1:a) 29/1 Arboga

VM lag final Frankfurt, 25-26/2 Tyskland

RM Isbana enklare (sista) 26/2 Östhammar

SM final 4/3 Gävle

VM GP, rond 9-10, 18-19/3 Hamar, Norge

VM GP-Challange 25-26/3 Sverige

Motocross

VM 250cc (1:a) Talavera, Spanien

VM 125cc (1:a) 2/4 Castiglione del, Italien

VM 500cc (1:a) 2/4 Arganil, Portugal

SM 125cc (1:a) 16/4 Landskrona

VM Mcs (1:a) 23/4 Thouras, Frankrike

EM 250cc (1:a) 23/4 Orehova Vas, Slovenien

EM 125cc (1:a) 30/4 Osuna, Spanien

RM 4-t (1:a) 30/4 Tranås

SM 250/500cc (1:a) 13-14/5 Huskvarna

USM 80cc (1:a) 20-21/5 Strömsnäs

SM sidvagn 21/5 Limhamn

VM 250cc (2:a) 28/5 Motala

NM-lag Mcs 3-4/6 Finland

SM 250/500cc (1:a) 4/6 Borås

JSM 125-250/500cc (1:a) 11/6 Strängnäs

RM 4-takt (1:a) 17/6 Kungshamn

EM 125cc (sista) 2/7 Velke Uherce, Slovakien

EM 250cc (sista) 2/7 Frankrike

JSM 125-250/500cc (sista) 30/7 Sveg

RM 4-takt (sista) 9/8 Stockholm, Järva

SM 11/8 Borås

SM 125cc (sista) 27/8 Örebro

USM 80cc (sista) 27/8 Västerås

JNM-lag 125cc 3/9 Norge (vakant)

VM, Lag-VM final 125-250/500cc Sverepec, 10/9 Slovakien JSM 125-250/500cc (sista) 10/9 Höckensås

SM 250/500cc (sista) 17/9 Tomelilla

Sweden Team Trophy 24/9 Stenungsund

VM Mcs (sista) 24/9 Markelo, Nederländerna

NM Supercross 30/9-1/10 Danmark (vakant)

"Swedish Nat No:1; Motocross" 8/10 Eksjö

Roadracing

SM (1:a) 30/4 Anderstorp

EM (1:a) 7/5 Nockheim, Tyskland

SM sista

2-3/9 Knutstorp

EM (sista) 3/9 Assen, Nederländerna

Endurance Roadracing 24h (sista) 16-17/9 Bold Or, Frankrike Snöskoter

SM Snöskoter cross final 25/2 Östersund

SM lopp (1:a) 4/3 Gargnäs

EM Cross final 11/12/3 Älvsbyn

RM Enduro 25/3 Österåsen

SM lopp (sista) 1/4 Frostviken

Speedway

JVM kval (sv final) 22/4 Eskilstuna

SM Elitserien (1:a) 2/5 Hallstavik

SM Elitserien (1:a) 2/5 Eskilstuna

SM Elitserien (1:a) 2/5 Mariestad

SM Elitserien (1:a) 2/5 Vetlanda

VM GP rond 1 Wroclaw, 20/5 Polen

VM-kval (sv final) 23/5 Vetlanda

NM Final 11/6 Slangerup, Danmark

VM Overseas final 11/6 Coventry, Storbritannien Landskamp Sv-Dan A 14/6 Målilla

VM GP, rond 2 17/6 Wiener Neustadt, Österrike

NM 80cc lag 17/6 Järfälla, Veddesta

NM Cup, ind 80cc 18/6 Eskilstuna

SM Par-final 28/6 Örebro

VM Ev. GP rond 3 8/7 Landshut, Tyskland

JVM final 5/8 Tammerfors, Finland

VM GP rond 5, 12/8

SM final 2-3/9 Kumla

SM Elitserien (sista) 12/9 Visby

SM Elitserien (sista) 12/9 Hagfors

SM Elitserien (sista) 12/9 Kumla

SM Elitserien (sista) 12/9 Västervik

RM final 80cc 16/9 Uppl. Väsby Fresta

JSM final 23/9 Norrköping

VM-lag final 24/9 Bydgoscz, Polen

VM GP, rond 6 30/9 Coventry, Storbritannen

VM GP Challenge 8/10 Lonigo, Italien

Supercross

SM (1:a) 17/5 Skövde

Trial

EM (1:a) 26/3 Braga, Portugal

VM (1:a) 8-9/4 Warken, Luxenburg

SM, JSM (1:a) 14/4 Kinna

NM lag & ind 13/8 Huddinge

VM (sista) 19-20/8 Finland (vankant)

VM, Lag-VM (sista) 24/9 Ouestub, Österrike

EM (sista) 1/10 La Rabassa, Andorra

SM, JSM Trial (sista) 14-15/10 Kinna

Landskamp 7-8/10 Sverige (vakant)

80-iaden

Ungd.tävl pistol Avesta

MÅNGKAMP

Fälttävlan

EM 13-14/5 Halmstad

MNM 29/5-2/6 Fredrikstad, Norge

SM, JSM 1-2/7 Söderhamn

MM 23-24/8 Boden

Militär femkamp

MM 31/5-1/6 Revingehed

MNM Holsterbro, 26-30/6 Danmark

SM, JSM 19-20/8 Karlsborg

Militär idrott

Skidor MVM 21-25/3 Andermatt, Schweiz

Terränglöpning USA

Orientering, MVM 12-18/6 Säkylä, Finland

Flygfemkamp, MVM 4-12/7 Florennes, Belgien

Military World Games - omfattande 7-10/9 Rom, Italien Modern femkamp

EM (herr) 24-28/5 Rom, Italien

VM (herr) 25-30/5 Basel, Schweiz

VM (damer) 25-30/5 Basel, Schweiz

EM (dam) 16-18/6 Berlin, Tyskland

NM Nordic Cup 9-11/6 Finland

JVM (herr) 16-20/8 Kao-Hsiung, Tailand

JVM (dam) Ustinad 24-27/8 Labem, Tjeckien

SM 22-24/9 Kalmar

SM Stafett 21-22/10 Stockholm

Triathlon

SM/JSM, medeldis 2/7 Säter

SM lång distans 9/7 Kalmar

SM/JSM/RM/YJ Ol dis 15/7 Karlstad

JEM/Masters EM olym. dis 29/7 Stockholm

Triathlon JEM 29/7 Stockholm

EM/JEM Olympisk distans 29-30/7 Stockholm

Triathlon EM lång distans 5/8 Jümme, Tyskland

VM Olympisk distans 16/9 Cancun, Mexiko

ORIENTERING

Tiomila 6-7/5 Åkersberga

Veteran World Cup 29/5-2/6 St.Petersburg, Ryssland NOC klassisk distans 2/6 Skellefteå

NOC kortdistans 3/6 Skellefteå

NOC (Nordic Open Championships) 2-5/6 Skellefteå NOC stafett 5/6 Skellefteå

JVM kortdistans 9/7 Horsens, Danmark

JVM klassisk distans 11/7 Horsens, Danmark

JVM stafett 12/7 Horsens, Danmark

Hällefors 3-dagars 11-13/7 Hällefors

Östgöta 3-dagars 18-20/7 Kolmården

O-Ringen (Sve int. 5-dagars) 24-28/7 Hässleholm Ungdomens Tiomila 4-5/8 Skövde

43-kavlen 5/8 Linköping

VM kortdistans 16/8 Lippe, Tyskland

VM klassisk distans 18/8 Lippe, Tyskland

VM stafett 20/8 Lippe, Tyskland

USM 9/9 Bjärnum

USM individuell 9/9 Bjärnum

SM klassisk distans 10/9 Södertörn

USM stafett 10/9 Bjärnum

SM natt 12/9 Hemmesta, Värmdö

SM kortdistans kval 15/9 Ingarö

SM kortdistans (final) 16/9 Ingarö

SM budkavle 17/9 Värmdö

SM långdistans 24/9 Lammhult

SAIF NSM 30/9-1/10 Linköping

25-manna 7/10 Stockholm

RIDSPORT

VC hoppning final 13-17/4 Göteborg

VC dressyr final 20-23/4 Hollywood, USA

Handikapp-SM dressyr 6-7/5 Lidköping

SM hoppning 19-21/5 Norrköping

Lag-SM hoppning final allsvenskan 2-5/6 Strömsholm Handikapp-NM dressyr 30/6-2/7 Sibbo, Finland

Falsterbo Horse Show, hopp, dressyr, fällt. 4-9/7 Falsterbo EM Ponny, hopp, dressyr o fälttävlan 21-23/7 Axhselschwang, Tyskland JEM fälltävlan 26-30/7 Bunge/Gotland

SM Ponny, hoppning o dressyr 3-6/8 Hörby

SM köring 4-spann, par, enbet. 4-5/8 Enhörna

EM Voltige 4-5/8 Saumur, Frankrike

SM Ponny fälttävlan 12-13/8 Boxholm

VM körning, par 24-27/8 Poznan, Polen

EM dressyr 30/8-3/9 Mondorf-les-Bain, Luxenburg EM distans 2/9 Morlaix, Frankrike

SM distans 19/9 Tjust

EM hoppning 20-24/9 St Gallen, Schweiz

EM fälttävlan Pratone del 28/9-1/10 Vivaro, Italien VC, Sthlm Globe Arena Horse Show, dressyr 1-3/12 Stockholm RODD

SM inomhus 14/1 Stockholm

Inomhus 2 500 m 14/1 Örebro

Hazewinkel WC 3-4/6 Hazewinkel, Belgien

French Open WC 17-18/6 Paris, Frankrike

Scandinavian Open 25/6 Aarungen, Norge

Henley Royal Regatta WC 28/6-2/7 Henley, Storbritannien Luzern Regatta 7-9/7 Luzern, Schweiz

JVM 1-6/8 Poznan, Polen

Masters Regatta 9-10/8 Bled, Slovakien

VM 20-27/8 Tammerfors, Finland

RUGBY

Svenska Cupen 22-23/4

Svenska Cupen (ungdom) 25-28/5

Baltic Cup för landslag 25-28/5 Köpenhamn, Danmark SM 7-manna 27-28/5

SM 7-manna (dam o jun) 3-4/6

Svenska Cupen (oldboys) 4-6/8

Sthlm Int 10-a-side 12-13/8 Stockholm

Rugby USM 23-24/9

SM final (dam) 8/10

SM final 1 (herr) 14/10

JSM slutspel 14-15/10

SM final (herr) 22/10

SEGLING

VM

420 (dam) Fremantle, 2-6/1 Australien

OS-klass Finnjolle Melbourne, 7-15/1 Australien 420 Femantle, 9-15/1 Australien

Drake Perth, 11-20/1 Australien

OS-klass E-Jolle (dam) N Shore City, 27/1-4/2 Nya Zeeland E-jolle N Shore City, 27/1-4/2 Nya Zeeland

Hobie Cat 16 13-20/5 Huatulco, Mexiko

OS-klass Laser 5-14/6 Teneriffa, Spanien

Laser Radial 5-14/6 Teneriffa, Spanien

Laser Master 17-24/6 Teneriffa, Spanien

Hobie Cat 18, 1-7/7 Mauritius

Snipe 4-9/7 Rimini, Italien

Yngling 10-15/7 Versiox, Schweiz

OK-jolle 24-28/7 Hayling Island, Storbritannien 5o5 29/7-5/8 Cornwall, Storbritannien

6mR 30/7-4/8 Sandhamn

6mR 30/7-4/8 Sandhamn

5.5m 7-12/8 Hangö, Finland

OS-klass Soling 11-18/8 Kingston, Kanada

OS-klass Tornado 11-18/8 Kingston, Kanada

OS-klass 470 (d o h) 13-19/8 Toronto, Kanada

Optimist 14-19/8 Mariehamn, Finland

Mirror 14-19/8 Penzance, Storbritannien

J/24 18-25/8 Rochester, USA

Matchracing Soling 19-21/8 Kingston, Kanada

Int 14-foot 20-27/8 Köpenhamn, Danmark

EM

Matchracing Soling 11-14/5 Torbay, Storbritannien OS-klass Soling 12-18/6 Marstrand

Drake 18-24/6 Ålesund, Norge

5.5m 24-30/6 Thun, Schweiz

Matchracing Laser 30/6-6/7 Varberg

Matchracing Laser radial 30/6-6/7 Varberg

Matchracing Hobie Cat 16, 1-5/7 Neiuwpoort, Belgien Funboard 1-7/7 Hayling Island, Storbritannien

J/24, 7-14/7 Dublin, Storbritannien

E-jolle (dam o herr) 8-15/7 Malmö

420 15-21/7 Lausanne, Schweiz

Optimist 21-27/7 Andijk, Nederland

OS-klass Laser 23-28/7 Istanbul, Turkiet

Matchracing 420, 30/7-4/8 Oerias, Portugal

Hobie Cat, 14,16,17 o 18, 22-26/8 Charlottenlund, Danmark OS-klass Starbåt 24/8-2/9

Master Laser 28/8-2/9 Breitenbrunn, Österike

SM

420 25-28/5 Saltsjöbaden

Folkbåt 27-30/6 Nynäshamn

Safir 27-30/6 Nynäshamn

2,4mR 28-30/6 Nynäshamn

Smaragd 29/6-1/7 Lysekil

M22, M30, 5-8/7 Stockholm

Neturkryssare 5-8/7 Ursviken

IF-båt 12-16/7 Stenungsund

Express 2-5/8 Lommabukten

Snipe 3-5/8 Vättern

OS-klass Laser 4-6/8 Falsterbo

606, 4-6/8 Karlshamn

OS-klass Soling, Starbåt 11-13/8 Saltsjöbaden

NM

Finnjolle, Laser, 11-14/5 Köge, Danmark

Tornado, Soling, Starbåt. 470 (d o h) 11-14/5 Köge, Danmark E-jolle (d o h) 20-22/7 Limfjorden, Danmark

Funboard 27-30/7 Lista, Norge

Snipe 2-6/8 Sverige

Yngling 4-6/8 Norge

H-båt 10-13/8 Grenå

Mistral (d o h) 10-13/8 Björneborg, Finland

IYRU

Nat. Cup Match Rac gr A 18-25/6 Cows, Storbritannien Ungdoms-VM 8-18/7 Bermunda

World Tem Racing Campionship 22-27/8 West Kirby, Storbritannien Nat. Cup Match Rac Final 27/9-1/10 San Francisco, USA JEM

Laser 30/6-6/7 Varberg

Laser radial 30/6-6/7 Varberg

Hobie Cat 16, 1-5/7 Neiuwport, Belgien

420, 30/7-4/8 Oeiras, Portugal

JVM

Mistral 19-25/8 Balaton, Ungern

Raceboard 19-25/8 Balaton, Ungern

470 21-27/8 Rostock, Tyskland

NJM

E-jolle & Optimist 24-30/7 Skive, Danmark

OS-klass

OS-klass Mistral 1-10/9 Isle of Wight, Storbritannien OS-klass Starbåt 6-17/9 Laredo, Spanien

OS-klass Finnjolle 9-16/9 Balatonfuned, Ungern OS-klass Tornado 16-22/9 Kiel, Tyskland

OS-klass Mistral 6-15/10 Port Elisabeth, Sydafrika

Regattor

Gotland Runt 2/7 Sandhamn

Öland Runt 24-27/7 Borgholm

Tjörn Runt 19/8 Stenungsund

H-båt Attersee, Österrike

FD 3-10/9 Garda, Italien

Matchracing 8-10/9 Långedrag

Funboard 9-17/9

SIMNING

WC (2:a) Beijing, 7-8/1 Kina

SM inne (25m) GP 26-29/1 Växjö

WC (1:a) 3-4/1 Hong Kong

WC (5:e) Espoo, 31/1-2/2 Finland

WC (6:e) Paris, 4-5/2 Frankrike

WC (7:e) Genua, 7-8/2 Italien

WC (8:e) Sheffield, 11-12/2 Storbritannien

WC (9:e), GP 14-15/2 Malmö

WC (10:e) Gelsenkirchen, 18-19/2 Tyskland

8-nation ungdom 1-2/4 London, Storbritannien

Svenska Simspelen GP-final 23-24/4 Borlänge

Tjejsimmet 8/7 Vansbro

Vansbrosimningen 9/7 Vansbro

JEM simning o hopp 19-22/7 Geneve, Schweiz

SM/JSM ute (50m) 19-23/7 Örebro

USM (yngre) 20-30/7 Västerås

EM simning, hopp, konstsim o vattenpolo 22-27/8 Wien, Österrike USM (50m) (äldre) 29-30/7

JSM inne (25 m) 23-26/11 Göteborg

VM kortbana 30/11-2/12 Rio de Janeiro, Brasilien USM (25 m) (äldre) 2-3/12 Kristianstad

USM (25 m) (yngre) 2-3/12 Söderhamn

JNM (25 m) Helsingör, 16-17/12 Danmark

SKIDOR

Alpint

VM 30/1-12/2 Sierra Nevada, Spanien

DM-helg (d o h) 21-22/1

WC GS/DH (damer) 17-18/2 Åre

USM DH/SG/GS/SL (d o h) 8-11/3 Almåsa

JVM 13-21/3 Voss, Norge

ÄJSM DH/SG/GS/SL (d o h) 22-26/3 Storklinten

YJSM DH/SG/GS/SL (d o h) 22-26/3 Branäs

SM DH/SG/GS/SL (d o h) 27/3-2/4 Sollefteå

Backe

JVM, 1-5/3 Gällivare

VM, 9-19/3 Thunder Bay, Kanada

SM 14/1 Falun

WC 3-5/2 Falun

RM (liten backe)12/2 Njurunda

JSM 17-19/2 Malmberget

SM 24-26/2 Bonässund

USM 17-19/3 Bonässund

Freestyle

WC 6-8/1 Blackcomb, Kanada

WC 13-15/1 Breckenridge, USA

WC 20-22/1 Le Relais, Kanada

Orbit Cup 21-22/1 Åre

WC 26-28/1 Lake Placid, USA

WC Oberjoch, 2-4/2 Tyskland

Orbit Cup 4-5/2 Sollefteå

WC 8/2 Meringen, Scweiz

WC 8/2 Meringen, Scweiz

WC 9-10/2 Morzine, Frankrike

Orbit Cup 11-12/2 Örnsköldsvik

VM 12-19/2 La Clusax, Frankrike

EC 18-19/2 Sollentuna

WC 22-24/2 Kirchberg, Österrike

EC 24-26/2 Örnsköldsvik

WC 3-5/3 Lillehammer, Norge

Orbit Cup 4-5/3 Kiruna

WC Final 8-11/3 Hundfjället

Corbit Cup Final 23-25/3 Hundfjället

SM 23-25/3 Hundfjället

Längd

VM-test 4/1 Åsarna

Salomon Cup (jun) 8/1 Sunne

SM jaktstart 21-22/1 Stockvik

WC 27-29/1 Lahtis, Finland

WC Svenska Skidspelen 3-5/2 Falun

RM (sen o äldre) 3-5/2 Stockholm

JSM 8-12/2 Huskvarna

WC, Holmenkollen 9-11/2 Oslo, Norge

Kristinaloppet 11/2 Norberg

SM 15-19/2 Sunne

USM 24-26/2 Hällefors

Tjejvasan 25/2 Mora

Öppet Spår 26-28/2 Mora

JVM, 1-5/3 Gällivare

Vasaloppet 5/3 Sälen-Mora

Sverige Cupen 8-19/3 Östersund

VM, 9-19/3 Thunder Bay, Kanada

Salomon Cup 25-26/3 Sollefteå

Kiruna Spelen 1-2/4 Kiruna

Sverige Cupen final 8/4 Boden

Nordisk kombination

WC 3-5/2 Falun

JSM 17-19/2 Malmberget

SM 24-26/2 Bonässund

JVM 1-5/3 Gällivare

VM 9-19/3 Thunder Bay, Kanada

USM 17-19/3 Bonässund

Snowboard

JVM (parallell, halfpipe) 20-24/2 Zakopane, Polen VM (p, storsl, halfpipe o k) 1-5/3 Jakobshor/Davos, Schweiz Skidorientering

GP kort 7/1 Malung

GP stafett 8/1 Malung

WC (1:a) 13-16/1 Borovetz, Bulgarien

WC (2-3) 18-21/1 Tauplitz, Österrike

RM lång 21/1 Falun

GP lång 28/1 Östersund

GP stafett 29/1 Östersund

WC (4-5) (för-VM) 3-8/2 Lillehammer, Norge

DM 11-12/2

GP kort 18/2 Borensberg

GP stafett 19/2 Borensberg

WC (6:e) 24-27/2 Haanja, Estland

WC (7-8) 1-5/3 Savonlinna, Finland

SM, JSM lång 9/3 Bergeforsen

USM 10/3 Bergeforsen

SM, JSM, GP kort 11/3 Bergeforsen

SM, JSM stafett 12/3 Bergeforsen

GP lång 25/3 Mora

Speed skiing

WC 15-17/2 Trysil, Norge

SM (d o h) 11/3 Lofsdalen

VM 19-25/3 Yllas, Finland

SKIDSKYTTE

VW-Cup 3 Sprint, VM-test 7-8/1 Sundsvall

WC 3 19-22/1 Oberhof, Tyskland

WC 4 26-29/1 Ruhpolding, Tyskland

EM 2-5/2 Le Grand Bornand, Frankrike

VW-Cup 4, JVM-test 4-5/2 Dala Järna

VM 13-19/2 Antholz, Italien

JSM, USM Skidskytte 17-19/2 Sollefteå

SM Skidskytte 24-26/2 Torsby

JVM 26/2-5/3 Andermat, Schweiz

VW-Cup 4 Distans 4-5/3 Östersund

WC5 9-12/3 Lahti, Finland

WC6 16-19/3 Lillehammer, Norge

1-2 Skidskytte VW-cup final 8-9/4 Hedenäset

VW-Cup 1 sprint 2-3/11 Östersund

WC 1, 7-10/12 Östersund

WC 2, 14-17/12 Holmenkollen, Norge

VW-Cup 2 distans 29-30/12

SKRIDSKO

EM (d o h) 6-8/1 Heerenveen, Nederländerna

SM allround, sprint, dist. (d o h) 13-15/1 Karlstad Vikingloppen int. (ungd) 14-15/1 Eskilstuna

WC (d o h) 20-22/1 Davos, Schweiz

WC (d o h) 27-28/1 Innsbruck, Österrike

JSM Allround (d o h) 4-5/2 Sundsvall

WC Sprint (d o h) 11-12/2 Calgary, Kanada

VM Allround (herr) 11-12/2 Baselga, Italien

VM Sprint (d o h) 18-19/2 Milwaukee, USA

JVM (d o h) 24-26/2 Seinäjoki, Finland

WC (d o h) 25-26/2 Inzell, Tyskland

USM 25-26/2 Göteborg

VM Allround (dam) 4-5/3 Savalen, Norge

WC final (d o h) 11-12/3 Hamar, Norge

Sverige Cup final + stafett SM 17-19/3 Karlstad Short track

JVM (d o h) 28-29/1 Calgary, Kanada

VM (d o h) 17-19/3 Hamar, Norge

Lag-VM 26/3 Zoetermeer, Nederländerna

SKYTTE

Landskamp Luftvapen 21-22/1 Espoo, Finland

Baltic Cup luftgevär 8-12/2 Danmark

EM luftvapen 21-27/2 Helsingfors, Finland

WC lerduvor 25/2-6/3 Lima, Peru

WC gevär, pistol 1-9/3 Havanna, Kuba

SM luftpistol 10-12/3 Göteborg

SM running target 10, m 10-12/3 Göteborg

Skyttiaden, ungd.tävl gevär 11/3 Fagersta

SM Öppen luftgevär 26-27/3 Söraby

SM luftgevär (dam o jun) 1-2/4 Fagersta

WC viltmål Guat c, 3-9/4 Guatemala

WC sportskytte alla grenar 26/4-4/5 Seoul, Korea WC gevär pistol 4-12/5 Hiroshima, Japan

WC lerduvor 4-13/5 Chiba, Japan

Träffpunkt 95 prop. över hela landet 20-21/5 Sverige WC lerduvor 6-12/6 Lathi, Finland

WC gevär, pistol, viltmål 8-16/6 München, Tyskland VM lerduvor 12-20/6 Nicosia, Cypern

SM lerduvor skeet (dam jun) 15-16/7 Eskilstuna WC gevär, pistol, viltmål 16-24/6 Milano, Italien EM 300 m gevär 2-9/7 Boden

SM lerduvor/sporting 8-9/7 Växjö

SM pistol 25 o 50m, 20-23/7 Bollnäs

SM lerduvor/N-trap (dam jun) 22-23/7 Bredared

EM sportskytte alla grenar 25/7-6/8 Zagreb, Kro SM viltmål 50 o 80m 5-6/8 Gävle

SM lerduvor/skeet 5-6/8 Uppsala

SM lerduvor/trap 12-13/8 Uddevalla

SM gevär 50 m öppna (prel.

12-13/8

SM gevär 50 m dam, jun (prel.

19-20/8

SM lerduvor/N-traö 19-20/8 Landskrona

SM lerduvor/d-trap 27/8 Karlstad

WC final sportskytte 30/8-4/9 München, Tyskland

SPORTDYKNING

Svenska Cupen 4/2 Stockholm

Svenska Cupen Delfinen (jun) 4-5/2 Växjö

Svenska Cupen Lidan (jun) 11-12/3 Lidköping

Svenska Cupen MiniDelfinen (jun) 15-16/4 Växjö Svenska Cupen Nautic sommar 12/8 Arboga

Svenska Cupen Nautic 14-15/10 Eskilstuna

EC UV-Rugby Züricher 28/10 Zürich, Schweiz

Svenska Cupen Masters (jun) 3-4/11 Lönsboda

Svenska Cupen Felix (d o h) 16/12 Göteborg

Undervattens-Rugby

EC Riihimäki 7-8/1 Riihimäki, Finland

EC Salzbourg Stier 28/1 Saltzbourg, Österrike

EC Stuttgarter 4/2 Stuttgart, Tyskland

SM, RM (d o h) 17-19/3

NM (d o h) 18-19/2 Sverige

EC Bayrischer "Lowe" 4/3 München, Tyskland

EC Prague 18/3 Prag, Tjeckien

EC Pedagogical Faculty 25/3 Ceské, Tjeckien

EC Wiesbadener Pulp 1/4 Wiesbaden, Tyskland

VM (d o h) 12-15/4 Cali, Colombia

EC Vesikko 22-23/4 Kouvola, Finland

EC Alpen Pokal 5-7/5 Zürich, Schweiz

EC Westfalen 11/6 Dortmund, Tyskland

EC Oslo (d o h) 9/9 Oslo, Norge

EC Berliner (d o h) 30/9 Berlin, Tyskland

EC PI (herr) 30/9 Köpenhamn, Danmark

EC 7-8/10 Turku Åbo, Finland

EC Goldener Ball 4/11 Mülheim, Tyskland

EC Tommerup (herr) 18/11 Tommerup, Danmark

JEM (herr ) 18-19/11

EC Cup of 17th 18-19/11 Prag, Tjeckien

JSM (yngre) 25-26/11

NM 25-26/11

Masters Cup 2-3/12

JSM (äldre) 9-10/12

SQUASH

British Junior Open Eur. JGP 1, 2-6/1 London, Storbritannien JSM 6-8/1 Stockholm

RM för Mixade lag 27-29/1

Scoutish Junior Open 28-31/1 Edinburgh, Storbritannien Wasa Cup 3-5/2 Stockholm

Finnish Junior Open, Eur JGP 2, 10-12/2 Vierumäki, Finland Linköping GP 24-26/2 Linköping

Swiss Junior Open, Eur JGP 3, 10-12/3 Schweiz

Swedish Junior Open, Eur JGP 4, 17-19/3 Malmö

SM Veteraner 24-26/3 Jönköping

British Open 1-10/4 London, Storbritannien

JEM 5:e U19, individuellt 7-15/4 Tel Aviv, Israel JEM 11:e U19 för lag 7-15/4 Tel Aviv, Israel

Svenska Cupen 22-23/4

EM 22:a (herr) lag 27-30/4 Nederländerna

EM 17:e för lag 27-30/4 Nederländerna

JEM Champion of Champions 12-14/5

Stockholm Squash Open 12-14/5 Stockholm

JEM 5:e U16, individuellt 3-5/6

VM (dam) World Open individuellt 25/6-2/7 Hong Kong Svenska Elit GP slutspel 28/6-1/7 Luleå

Fench Junior Open, Eur JGP 6, 7-9/7 Frankrike

Dutch Junior Open, Eur JGP 7 14-16/7 Nederländerna JVM 6:e (damer) 31/7-13/8 Sydney, Australien

World Master’ Mästerskap 3:e 4-18/9 Melbourne, Australien VM 15:e (herr) lag Egypten

Squash SM

STUDENTSPORT, SAIF

Student-SM Skidor 19-20/1 Vemdalen

Vinteruniversiad Jaca, 18-26/2 Spanien

Student-SM Rinkbandy 25-26/2 Göteborg

Student-SM Innebandy 1-2/4 Linköping

Student-SM Volleyboll 22-23/4 Umeå

Solastafetten 5-6/5 Göteborg-Karlstad

Stjärncupen innebandy 24-28/5 Karlstad

Brännbollscupen 25-27/5 Umeå

Sommaruniversiad 23/8-3/9 Fukuoka, Japan

TENNIS

ATP-touren, herrar, 1995

Qatar Open 2/1-8/1 Doha

Australian Open Hardcourt Championships 2/1-8/1 Adelaide The Peters N S W Open Tournament of Champions 9/1-15/1 Sydney Indonesian Open 9/1-15/1 Jakarta

Benson & Hedges Open 9/1-15/1 Auckland

Australian Open (Grand Slam-turnering) 16/1-29/1 Melbourne Davis Cup-vecka 30/1

Dubai Open 6/2-12/2 Dubai

Marseille Open 6/2-12/2 Marseille

San José Open 6/2-12/2 San José

Muratti Time Indoor 13/2-19/2 Milano, Kroger St Jude 13/2-19/2 Memphis Eurocard Open 20/2-26/2 Stuttgart, Comcast US Indoor 20/2-26/2 Philadelphia

ABN/AMRO Wereld Tennis Tournament 27/2-5/3 Rotterdam Arizona Men’s Tennis Championship 27/2-5/3 Scottsdale Abierto Mexicano de Tenis 27/2-5/3 Mexico City Newsweek Champions Cup 6/3-12/3 Indian Wells

Copenhagen Open 6/3-12/3 Köpenhamn

The Lipton Championships 13/3-26/3 Key Biscayne, St Petersburg Open 13/3-19/3 St Peterburg

Grand Prix Hassan ll 20/3-26/3 Casablanca

Davis Cup-vecka 27/3

Estoril Open 3/4-9/4 Estoril

Salem Open 3/4-9/4 Osaka

South African Open 3/4-9/4 Johannesburg

Japan Open 10/4-16/4, Tokyo

Trofeo Conde de Godo 10/4-16/4, Barcelona

Salem Open, 17/4-23/4, Hongkong

Philips Open, 17/4-23/4, Nice

Bermuda Open, 17/4-23/4, Donnuda

Monte Carlo Open, 24/4-30/4, Monte Carlo

KAL Cup Korea Open, 24/4-30/4, Söul

XXlV Trofeo Grupo Zolu, 1/5-6/5, Marbella

BMW Open, 1/5-6/5, München

AT&T Challenge, 1/5-6/5, Atlanta

Panasonic German Open, 8/5-14/5, Hamburg

US Clay Court Championships, 8/5-14/5, Pinehurst LI Campionati d’Italia, 15/5-21/5, Rom

America’s Red Clay Championships, 15/5-21/5, Coral Springs Peugeot ATP Tour World Team Cup, 22/5-28/5, Düsseldorf Internazionali de Tennis Cassa di Risparmio, 22/5-28/5, Bologna French Open, 29/5-11/6, Paris (Grand Slam-turnering) Stella Artois Grass Court Championships, 12/6-18/6, London The Continent Grass Court Championships, 12/6-18/6, Rosmalen Oporto Cup, 12/6-18/6, Oporto

Gerry Weber Open, 19/6-25/6, Halle

The Nottingham Open, 19/6-25/6, Nottingham

GP-turnering, 19/6-25/6, St Pölten, Österrike

Wimbledon, 26/6-9/7, London (Grand Slam-turnering) Rado Swiss Open, 10/7-16/7, Gstaad

Swedish Open, 10/7-16/7, Båstad

Miller Lite Hall of Fame Championships, 10/7-16/7, Newport Mercedes Cup, 17/7-23/7, Stuttgart

Legg Mason Tennis Classic, 17/7-23/7, Washington The duMaurior Ltd Open, 24/7-30/7, Montreal

The International Championships of The Netherlands, 24/7-30/7, Amsterdam EA General Open/Sega, 31/7-6/8, Kitzbühel

Skode Czech Open, 31/7-6/8, Prag

Los Angeles Open, 31/7-6/8, Los Angeles

Thriftway ATP Championship, 7/8-13/8, Cincinnati Campionati Internazionali di San Marino, 7/8-13/8, San Marino RCA Championships, 14/8-20/8, Indianapolis

Volvo International Tennis Tournament, 14/8-20/8, New Haven International Championship of Croatia, 21/8-27/8, Umag Waldbaum’s Hamlet Cup, 21/8-27/8, Long Island

US Open, 28/8-10/9, New York (Grand Slam-turnering) Romanien Open Tennis Championships, 11/9-17/9, Bukarest Grand Prix Passing Shot, 11/9-17/9, Bordeaux

Club Columbia Open, 11/9-17/9, Bogota

Davis Cup-vecka, 18/9

Swiss Indoors, 25/9-1/10, Basel

Salem Open, 25/9-1/10, Kuala Lumpur

Campionati Internazionali di Sicilia, 25/9-1/10, Palermo Australian Indoor Tennis Championships, 2/10-8/10, Sydney Grand Prix de Toulouse, 2/10-8/10, Toulouse

Tomeo Ciudad de Valencia, 2/10-8/10, Valencia

SEIKO Super Tennis, 9/10-15/10, Tokyo

Czech Indoor, 9/10-15/10, Ostrava

Elsenberg Israel Open, 9/10-15/10, Tel Aviv

Grand Prix de Tennis de Lyon, 16/10-22/10, Lyon CA Tennis Trophy, 16/10-22/10, Wien

Salem Open, 16/10-22/10, Beijing

European Community Championship, 23/10-29/10, Antwerpen Hellman’s Cup, 23/10-29/10, Santiago

Open de la Ville de Paris, 30/10-5/11, Paris.

Stockholm Open, 6/11-12/11

Kremlin Cup, 6/11-12/11, Moskva

Toppar South American Open, 6/11-12/11, Buenos Aires ATP Tour World Championship, 13/11-19/11, Frankfurt ATP Tour World Doubles Championship, 20/11-26/11, Jakarta Davis Cup-final, 27/11-29/11

Grand Slam Cup, 4-10/12

TRAVSPORT

Rikschampionatet, Solvalla, 11 januari.

Prix de Belgique, Vincennes, Paris, 15 januari. V75-Mästaren, Åby, 21 januari.

Orix du Luxembourg, Vincennes, Paris, 28 januari. Prix d’Amerique, Vincennes, Paris, 29 januari. Prix de France, Vincennes, Paris, 5 februari.

Prix de Paris, Vincennes, Paris, 19 februari.

Silverhästen, Solvalla, 18 mars.

Olympiatravet, Åby, 8 april.

Oslo Grand Prix, Oslo, 14 maj.

Lotterilöpningen, 16 april, Neapel.

Walter Lundbergs Memorial, Solvalla, 26 april. Kungapokalen, Åby, 19 maj.

Elitloppet, Solvalla, 28 maj.

Svensk-Norsk Kallblodslandskamp, Östersund, 11 juni. Svensk Travderby, kallblod, Östersund, 17 juni. Sverigeloppet, Solvalla, 28 juni.

Stora treåringspriset, Bergsåker, 1 juli.

Sprintermästaren, Halmstad, 8 juli.

Svenskt Mästerskap, kallblod, Bergsåker, 9 juli. Stochampionatet, Axevalla, 22 juli.

Hugo Åbergs Memorial, Jägersro, 25, juli.

Norrlands Grand Prix, Bergsåker, 28 juli.

Europeiska treåringspriset, Färjestad, 12 augusti. Svenskt Mästerskap, Åby, 19 augusti.

Svenskt Travderby, Jägersro, 2 september.

Åby Stora Pris, Åby, 16 september.

Svenskt Travkriterium, Solvalla, 1 oktober.

Nordiskt Mästerskap, Solvalla, 15 oktober.

Solvalla Grand Prix, Solvalla, 18 oktober.

Grand Prix Orsi Magnelli, Milano, 1 november.

Breeders Crown, 3-åringar, Eskilstuna, 4 november. Nationernas Pris, Milano, 12 november.

Breeders Crown, 4-åringar, Bergsåker, 18 november. Treklövern, Mantorp, 25 november.

Svensk Uppfödningslöpning, Jägersro, 28 november. TYNGDLYFTNING

DM lag, OL allsv.serien 13-15/1

OL omg 4 Jun-serigen, veteraner 13-15/1

DM lag, SL, allsv.serien 21-22/1

SL (dam) omg 4, 21-22/1

JDM, ungdoms serie OL omg 3, 27-29/1

SM lag (dam) final SL 11/2

RM lag (veteraner) 11-12/2

SM lag (jun) final SL 18/2

JSM lag OL final 18-19/2

Bräcke Cup SL 18/2

SM lag SL 25/2

B-SM OL och RM (damer) 25-26/2

USM lag final SL 26/2

UDM och Ungdomserie OL 4:e omg 3-5/3

SM (damer) SL 4/3

RM (veteraner) SL 11-12/3

SM OL + RM (dam) 18-19/3 Skara

SM SL 25-26/3 Lund

Ungdoms serie OL final 1-2/4

Tyngdlyftning JNM, UNM SL 7-8/4 Sverige

RM (veteraner) 9-10/4 Stockholm

Tyngdlyftning B-SM SL 22-23/4

Tyngdlyftning EM OL

VM (dam) SL 4-7/5 Tokyo, Japan

U-23 SM OL + RM (dam) 6-7/5

JSM SL 6-7/5

USM + RM (dam) 13-14/5 Vilhelmina

Tyngdlyftning EM SL 18-21/5 Moskva, Ryssland

RM SL (veteraner) 27-28/5

Landskamp Sve-Fin OL (alt augusti) Olofström

JVM OL Almada city, Portugal

NM OL (veteraner)

JEM SL 10-11/6

SM Bänkpress 11/6 Haninge

Baltic Cup OL

Stenbergs-Pokalen OL Gävle

Landskamp Sve-Fin OL (alt maj) Olofström

Arne-Pokalen OL Sandviken

JNM, UNM OL 25-16/10 Sverige

NM OL 2-3/12 Skellefteå

VARPA

Götalandsmästerskapen i varpa 27-28/5 Visby

Svealandsmästerskapen i varpa 17-18/6 Västerås Norrlandsmästerskapen i varpa 30/6-2/7 Boden

Stångaspelen 8-9/7 Stånga

Öppet SM i varpa 16-22/7 Motala

JSM i varpa 3-6/8 Kovland

Svenska Cupen i varpa final 2/9 Landskrona

VATTENSKIDOR

VM handikapp 27/3-1/4 Mulwala/Victoria, Australien JVM (barfota) Cambridgde, 14-16/4 Nya Zeeland

Sola-Masters int. hopptävl 16-17/6 Karlstad

Kumla Masters Int.hopptävl 18/6 Kumla

Swedish Open 1-2/7 Strömsnäsbruk

Gustafsbergs Open int. hopptävl 8-9/7 Gustafsberg SM 14-16/7 Linköping

JEM, UEM 20-23/7 Vilvoorde, Belgien

Sunne Masters 22-23/7 Sunne

NM 27-30/7 Trondheim, Norge

EM U21 3-5/8 Muckno, Irland

USM/YJSM/ÄJSM 11-13/8 Sala

VM 11-17/9 Roquebrune, Frankrike

EC 20-22/10 Johannesburg, Sydafrika

VOLLEYBOLL

Distriktslaget 6-7/1 Uppl Väsby

Volleyboll SM-finaler (d o h) 22-23/4

JSM 22-23/4 Jönköping

Volleyiaden riksfinal Ungd 22-23/4

29-30 Volleyboll PoF-SM 29-30/4 Katrineholm

EM (herr) 8-16/9 Grekland

EM (dam) 23/9-1/10 Nederländerna

Beachvolleyboll

VM final (herr) Rio de Janeiro, Brasilien

VM final (dam) La Serena, Chile

SAIF Student-SM 3-4/6 Kristianstad

Beach-SM 7-9/8

JNM (dam) 11-13/8

Kaknästurneringen Stockholm

EM Beach Volley final (d o h)

Kalendariet är framtaget i samarbete med tidningen Svensk idrott och Riksidrottsförbundet

© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt