Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-21 18:10

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/asikt/hoghastighetstag-passar-inte-i-glesbefolkade-sverige/

INSÄNDARE

Insändare. Höghastighetståg passar inte i glesbefolkade Sverige

En höghastighetsbana är inte bara dåligt för miljön – det är ett stort resursslöseri. Visst är bilderna lockande på det japanska höghastighetståget Shinkansen, men i det glest befolkade Sverige passar bilvägar och flyg bättre utanför storstadsområden.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till nationaldagen.

Alla artiklar gratis fram till 6 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.