Det var intressant att uppleva hur lakrits kan användas även i den salta matlagningen. Något som allt fler kockar här i landet upptäckt.
En utskrift från Dagens Nyheter, 2022-08-20 08:03
Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/blogg/matbloggen/2011/04/07/den-svarta-festivalen/
Den svarta festivalen
Få ut mer av DN som inloggad
Du vet väl att du kan skapa ett gratiskonto på DN? Som inloggad kan du ta del av flera smarta funktioner.
I helgen håller man, som jag tidigare nämnt, lakritsfestival i huvudstaden, närmare bestämt på Hotel Nortull. Det verkar bli en välbesökt historia. Förköpsbiljetterna är slut, men man kan tydligen lösa inträde i dörren. Och det verkar vara bli en spännande festival, med en massa olika utställare. Jag hade förmånen att få provsmaka rätterna som ska serveras i restaurangen på samma hotell. Inte illa. Det var intressant att uppleva hur lakrits kan användas även i den salta matlagningen. Något som allt fler kockar här i landet upptäckt. Särskilt förtjust blev jag i en skysås som fått en fin tillsats av lakrits.
Jag gläds också åt att min matbutik har börjat ta in de klassiska finska pastillerna Terva Leijona, som både finns med lakrits och salmiak. Mums.