En utskrift från Dagens Nyheter, 2021-04-16 23:43
Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/blogg/nhlbloggen/2011/06/05/266/
Viktig finalfakta – del 2
Ny match. Ny statistik.
Så här summerar vi möte nummer två mellan Vancouver och Boston i årets Stanley cup-final:
* Alexandre Burrows avgörande mål – elva sekunder in i den första förlängningsperioden – är det nästa snabbaste bland alla Stanley Cup-finaler.
Det är bara Brian Skrudland som har varit snabbare.
Nio sekunder in i förlängningen såg han till att Montreal vann den andra finalen mot Calgary. Året? 1986.
* Förlängningsmålet är Burrows andra i årets slutspel. Det första gjorde han i Vancouvers sjunde möte med Chicago. Då slog han till efter 5.22 minuter.
* Burrows och Bostons Nathan Horton – med två förlängningsmål var i årets slutspel _ är ett mål från att tangera Bostons Mel Hills och Montreals Maurice Richards rekord med tre förlängningsmål säsongen 1939 respektive 1951.
* Historien talar för Vancouver.
När hemmalaget öppnat finalserien med två raka segrar har det 94,1 procent av gångerna slutat med en Stanley Cup-seger.
* Bostons Mark Recchi – 43 år och 123 dagar – är den äldste spelare som någonsin har gjort mål i en Stanley Cup-final.
Tidigare var det Igor Larionov. Han stod för tre stycken när Detroit vann mot Carolina säsongen 2002. Larionov var 41 år och 189 dagar när han gjorde mål i den fjärde finalmatchen.
* Recchi har dock ett par år kvar till att bli den äldste spelaren som har gjort ett slutspelsmål i NHL.
52 år gammal hittade Gordie Howe rätt i en slutspelsmatch med Hartford Whalers säsongen 1980.
***
Totalt tittade 10,9 miljoner på första mötet mellan Vancouver och Boston. Det är den bästa tittarsiffran för den första matchen av en finalserie sedan 1994.
***
Kalle har rätt. Detroits Chris Osgood höll nollan 2008 mot Pittsburgh.
Vancouvers Roberto Luongo noterades dock för den första nollan i en öppningsmatch som slutat 1_0 i en Stanley Cup-final sedan 1984.