Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-30 23:29

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/blogg/varldenbloggen/2009/06/19/alexander-fran-aachen-skriver-historia-3903/

VÄRLDENBLOGGEN

Alexander från Aachen skriver historia

BERLIN. Alexander från Aachen, 20 år, har skrivit tysk historia i veckan. Någon slags historia i varje fall. I bara kalsongerna, med vänster pekfinger för munnen, blickar han på oss från Bild-Zeitungs förstasida.

Han är världens första Bild-Boy.

Sedan 25 år har Tysklands största tidning (drygt 3 miljoner köpare varje dag) haft en halv- eller helnaken kvinna på förstasidan _ en Bild-Mädchen. Nu är tiden uppenbarligen mogen för en Bild-Boy.

I likhet med sina kvinnliga kolleger får Alexander också svara på vad han tänder på ("kvinnor som dansar bra"), redogöra för sina sexuella erövringar ("kan jag räkna på den ena handens fingrar") och säga vad han tycker om så kallade one-night stands ("bara fantasier").

Frågan är nu om den halvnakne Bild-pojken Alexander från Aachen markerar början på en ny epok eller slutet på en gammal.