DN DEBATT 17/8.
Fredsforskaren Anna Jarstad: Har Sverige bidragit till att talibanerna övertagit Afghanistan?
Talibanernas snabba erövringar av stad efter stad i Afghanistan förvånade alla. Hur kunde det gå så fel? Det saknas en bredare diskussion om Sveriges roll i Afghanistan och om hur Sverige kan bidra till fred och demokrati i krigsdrabbade länder
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis fram till valborg!
Alla artiklar gratis till 30 april, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.