Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-05-29 04:15

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/debatt/avvecklingen-av-jbs-skolor-visar-att-systemet-fungerar/

DN DEBATT

DN Debatt. ”Avvecklingen av JB:s skolor visar att systemet fungerar”

Hård konkurrens. Dagens elever och föräldrar är kritiska och kvalitets­medvetna, och skolor som inte håller måttet väljs bort. Därför menar jag att John Bauers exempel visar att friskolesystemet fungerar. Vi har på många platser inte hållit den kvalitet som krävs, skriver företagets vd Anders Hultin.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.