Glöm inte det globala engagemanget. Det är bra att Sverige ökar sina försvarsutgifter eftersom Östersjön blivit en ny friktionsyta väst–öst. Men det är riskabelt att göra det på bekostnad av internationella insatser. Sverige borde delta i fler sådana, exempelvis skicka Gripenplan till kampen mot IS, skriver Erik Brattberg och Magnus Nordenman.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs DN gratis hela sommaren!
Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Efter kampanjperioden gäller ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.