Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-31 05:57

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/debatt/repliker/sa-kan-kontorsfastigheter-delas-mer/

DN DEBATT REPLIKER

DN Debatt Repliker. ”Så kan kontorsfastigheter delas mer”

REPLIK. Företrädare för forskning, näringsliv och offentliga organisationer skriver på DN Debatt (30/4) att Sverige lider av dåligt resursutnyttjande. Ett exempel som tas upp är kontor där nyttjandegraden uppskattas till 13 procent. Under den tid vi arbetat med detta har vi hunnit samla på oss ett antal konkreta åtgärdspunkter som skulle hjälpa till att göra nyttjandet av kontor mer hållbart, skriver företrädare för företaget Workaround.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.