Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-10-04 12:19

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/debatt/repliker/skruvade-argument-mot-avdragsratt/

DN DEBATT REPLIKER

DN Debatt Repliker. ”Skruvade argument mot avdragsrätt”

Fredrik Lundberg vill störta hela systemet med utsläppshandel, eftersom det är ”ruttet”, samtidigt som han vill strama åt det. Daniel Engström Stenson framkastar hypotesen att om Sverige uppmuntrar medborgarna att begränsa tillgången på utsläppsrätter kommer detta att försvåra framtida skärpningar av EU-politiken. Det känns krystat. Om dessa är de bästa argumenten mot reformen finns inga skäl att avvakta med att införa en avdragsrätt för skrotning av utsläppsrätter, skriver Magnus Nilsson.

DIGITAL PRENUMERATION

Läs gratis till nyårsafton!

Alla artiklar gratis fram till 31 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.