Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-08 14:37

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/debatt/s-maste-ta-strid-om-de-orattfardiga-pensionerna/

DN DEBATT

DN Debatt. ”S måste ta strid om de orättfärdiga pensionerna”

Bland kvinnor över 75 år löper nästan 35 procent risk för fattigdom. Vilka slutsatser drar finansminister Magdalena Andersson (S), av detta undrar artikelförfattarna.
Foto: Fredrik Sandberg TT

Dagens pensionssystem missgynnar arbetare och gynnar högutbildade. För många räcker inte ett helt arbetsliv för en anständig pension. Nu är det dags för Socialdemokraterna att reformera det orättfärdiga systemet, skriver Daniel Suhonen och Elisabeth Lindberg, idéinstitutet Katalys.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.