Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-05-31 22:07

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/debatt/sapo-missar-en-chans-att-radda-unga-som-vill-kriga/

DN DEBATT

DN Debatt. ”Säpo missar en chans att rädda unga som vill kriga”

Fel fokus. Säpo har inte analyserat varför allt fler unga svenskar väljer att delta i kriget i Syrien utan understryker att de är en säkerhetsrisk när de återvänder. Om dessa frustrerade ungdomar i stället uppmuntras att engagera sig på svensk mark byggs nya broar och antalet krigsrekryter minskar, skriver Yasir Al-Sayed Issa.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.