Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-26 07:30

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/debatt/systematisk-forskning-kravs-for-att-minska-sjalvmorden/

DN DEBATT

DN Debatt. ”Systematisk forskning krävs för att minska självmorden”

Lär av trafikforskningen. Jämfört med det systematiska arbetet för att minska antalet trafikdöda präglas samhällets åtgärder för att bekämpa de fortsatt höga självmordstalen av betydande brist på resurser och samordning. Dagens höga antal fall kan med rätt insatser minskas väsentligt med systematiskt arbete, skriver tretton debattörer.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.