Finansinspektionen (FI) drar in Carnegies tillstånd. Men för att inte kunderna ska drabbas kliver Riksgälden in som ägare. - Klockan 14.30 meddelade vi Carnegie vårt beslut och 15.02 tog Riksgälden över som ägare, berättade Erik Saers, tf generaldirektör på FI, under en presskonferens.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis i 100 dagar!
Alla artiklar gratis i 100 dagar, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.