Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-06 14:20

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/ekonomi/din-ekonomi/fyra-satt-att-spara-till-pensionen/

DIN EKONOMI

Fyra sätt att spara till pensionen

Foto: Henrik Montgomery/TT

Det avdragsgilla pensionssparandet avskaffades 2016. Men det finns andra sätt att spara till pensionen. Här går vi igenom fyra av dem.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.