Vi har förtydligat hur vi behandlar personuppgifter och cookies.
En utskrift från Dagens Nyheter, 2018-11-20 19:17 Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/ekonomi/dyrt-att-vara-singel/
Du följer nu ämnet: STOCKHOLMS STAD (sparas i Mitt DN)
Ekonomi

Dyrt att vara singel

Nästan fyra av tio hushåll i Sverige är singelhushåll. Men det kostar att leva ensam. Boende, resor, mat, teveavgift - det mesta är dubbelt så dyrt.

De en bortglömd grupp i samhället, trots att de är så många. Singelhushållen får betala dyrt för sin låga status. När budgetar läggs och politikerna ger vallöften finns singlarna inte ens med som en fotnot.

Fast det är en sanning med modifikation. Gruppen är stor. Där ingår allt från studenter till medelålders och pensionärer. Fler och fler är singlar under kortare eller längre perioder av livet. Särbo är också sorts singel.

I dag, söndag, lägger en chartrad färja ut från Stadsgårdskajen i Stockholm fylld till bristningsgränsen med singlar. En rad aktiviteter ordnas på båten. Singlars ekonomi och betydelse för samhället ska bland annat diskuteras.

- Det är dubbelt så dyrt att vara singel som att vara en del av ett par. Men det här uppmärksammas aldrig, säger Helén Andersson, arrangör och medansvarig för kryssningen.
I sju år har hon arbetat med singelaktivteter av olika slag och hon säger att singlarna är diskriminerade.

- Det är som om singlar inte finns. Det är skamligt att vara singel i vårt samhälle. Jag tror att det bottnar i en rädsla för att bry sig om andra.

När hon började förbereda dagens kryssning kontaktade hon bland annat ett livsmedelsföretag och en bank för att söka sponsorhjälp. Hon fick kalla handen. "Vi arbetar inte med singlar, då kunde vi lika gärna rikta in oss på homosexuella", var bankens svar.

- Fördomarna är många. Men nu ska vi jobba på allvar med att föra upp singlarnas frågor på dagordningen. Vi ska starta en lobbyorganisation liknande den de redan har i Norge. Där är en fjärdedel av befolkningen singlar, säger Helén Andersson.

Den ekonomiska utsattheten är större än man kan tro för ensamhushållen. Blir singeln arbetslös eller långtidssjuk så finns ingen annan inkomst att förlita sig på.

De löpande utgifterna är också större än för par. Boendet, försäkringar, eventuell bil, telefon, alltsammans ska bäras av en inkomst. Och när singeln ska resa på semester kostar det skjortan. Singelrum är få och dyra.

Statistiska centralbyrån för statistik över hushållens utgifter för olika hushåll. Den visar vad vi faktiskt gör av med i kronor på olika utgiftsposter i genomsnitt.

Den kvinnliga singeln har kostnader på knappt 163.000 kronor årligen. Den manliga lägger ut drygt 168.000 kronor. Den som är sambo, däremot, har utgifter på knappt 147.000 kronor.

- Singelhushållen har verkligen behov av att gardera sig ekonomiskt. De behöver buffertsparande för oförutsedda utgifter och kortare inkomstbortfall samt ett långsiktigt pensionssparande. Se också över behovet av försäkringar, säger Susanne Eliasson, privatekonom på SEB.

Räknar man på hur mycket mer en sambo skulle kunna spara än en singel, så blir det ungefär 1.500 kronor per månad. På tio år har man sparat 180.000 kronor. Placerade i aktiefonder som ger en avkastning på 6 procent växer pengarna till nästan 250.000 kronor. Då har vi räknat med att både singeln och sambon en månadsinkomst på 25.000 kronor.

Sambor eller gifta bor dessutom i större utsträckning i villa och kan bygga upp ett värde i huset under årens lopp. Singlar, som ofta bor i städer, väljer hyresrätt eller möjligen bostadsrätt. Drygt en av tio bor i villa, enligt en undersökning från SEB.

- Fler singlar som har möjlighet borde satsa på att äga sitt boende. Då kan man skapa en buffert i sin bostad och blir mindre sårbar. Det kan vara svårt att bygga upp ett liknande sparande om man bor i hyresrätt, säger Susanne Eliasson.

Singlar jämfört med gifta eller sambor

har en lägre genomsnittlig inkomst än gifta eller sambor

tar små konsumtionslån i större utsträckning och lånar oftare till resor och kläder

har större studielån

har mindre totala skulder

har lägre pensionssparande

har bankkort istället för betalkort

köper hemelektronik på avbetalning

amorterar mindre

har lägre månadshyra

sparar mindre

Källa: SEB

Så mycket kostar det

Det här gör singlar respektive sambor av med sina pengar på (kr/år) i genomsnitt.

 SingelkvinnaSingelmanSambo
Livsmedel167001560015900
Alkhoholfria drycker140015001300
Utemåltider530086006000
Alkoholdrycker190033002400
Tobak130023001000
Förbrukningsvaror420020002600
Hushållstjänster730064006100
Kläder o skor1120047006800
Bostad490004850031800
Möbler mm7900800011200
Hälso-sjukvård63004900440
Transport173003200027000
Fritid kultur323002990028800
Totalt162.100167.700145.300

Källa: SCB, uppgifter från 2005, siffrorna är avrundade

Så här jobbar DN med kvalitetsjournalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Rykten räcker inte. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik. Läs mer här.
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt
Kommentera artikeln
I samarbete med tjänsten Ifrågasätt erbjuder DN möjligheten att kommentera vissa artiklar. Håll dig till ämnet och håll en god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.