Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-10-01 11:25

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/ekonomi/efter-pandemin-fler-kontorsjobbare-sugna-pa-coworking/

EKONOMI

Efter pandemin: Fler kontorsjobbare sugna på ”coworking”

Hila Darabis arbetsgivare i Malmö hyr ett skrivbord åt henne på coworkingkontoret Unites Spaces i Göteborg.
Foto: Veronika Ljung-Nielsen

Pandemin har fått kontorsfolk att söka trygghet i anställningar i stället för att vara egenkonsulter.

Samtidigt visar en ny undersökning att intresset ökar för att slippa den dagliga jobbpendlingen för att i stället hyra in sig på det som kallas coworkingkontor.

– Jag skulle kunna jobba hemifrån, men jag bor i en etta och här kan jag printa papper, äta frukost och lära känna nya människor, säger Hila Darabi.

DIGITAL PRENUMERATION

Läs för endast 25 kr/mån.

Du får alla artiklar för endast 25 kr/mån i ett helt år, därefter ordinarie pris 149 kr/mån. Du får e-DN de första 30 dagarna. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.