Finansinspektionens (FI) generaldirektör Erik Thedéen har försvarat de kontroversiella amorteringskraven, senast i en DN-intervju tidigare i veckan. Han avfärdade kritiken från namnkunniga ekonomer som ”överdriven”.
Nu bemöter en av FI:s hårdaste kritiker, förre vice riksbankschefen Lars EO Svensson, Thedéens angrepp med att kalla det för ”svepande påståenden”.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis hela sommaren.
Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.