Hoppa till innehållet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2022-01-11 16:22

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/ekonomi/familjer-med-ensamstaende-mamma-har-det-svarast-ekonomiskt/

DIN EKONOMI

Familjer med ensamstående mamma har det svårast ekonomiskt

Anna Stjernberg och chihuahuan Enzo.
Anna Stjernberg och chihuahuan Enzo.
Anna Stjernberg och chihuahuan Enzo.
Anna Stjernberg och chihuahuan Enzo. Foto: Jenny Leyman

Barnfamiljer där mamman är ensamstående är den grupp som har det allra svårast ekonomiskt. Anna Stjernberg oroar sig för vad som ska hända när flera inkomstkällor försvinner i vår. Hon önskar sig en bättre framtid för sina barn.

– Jag hoppas barnen inte behöver leva såhär, säger hon.

Anna Stjernberg bor med sina två tonårsbarn, en hund och tre katter i en mindre stad Skåne. I lägenheten har hon bott i 21 år. Chihuahuan Enzo kommer fram och hälsar vid dörren.

– Det är inte så ofta vi får besök, säger Anna Stjernberg, när DN träffar henne strax före jul.

Under åren har det blivit allt svårare för familjen att klara sig ekonomiskt. Barnen har blivit äldre och behöver mer mat. Anna upplever också att hyran och övriga utgifter ökat men inte inkomsterna.

– För varje år blir det sämre. Jag vill slippa tänka på ekonomin var eviga dag. Vi lever år 2021, det ska inte behöva finnas sådan fattigdom.

I 20-årsåldern levde Anna Stjernberg i en våldsam relation där hon misshandlades svårt. Till en början blev hon sjukskriven, med tiden blev det allt svårare att kunna sköta ett jobb. Det var lättare att få sjukpension (sjukersättning) på den tiden, berättar hon.

Anna Stjernberg träffade en ny man och tillsammans fick de en dotter, nu 18 år, och en son som nu är 13 år. Båda bor hos Anna. Från en tidigare relation har Anna Stjernberg även två äldre barn.

Totalt får familjen in omkring 20 000 kronor varje månad. Anna Stjernberg får sjukersättning och bostadsbidrag, som hon tidigare berättat om i tidningen Hem & hyra. Tonåringarna behöver extra tillsyn som gör att hon utöver barnbidragen får vårdbidrag. Dessutom får barnen efterlevandepension efter sin pappa, som gick bort för sex år sedan. Hyran för lägenheten är drygt 7 000 kronor, därefter tillkommer försäkring och el. Elen har blivit betydligt dyrare, konstaterar Anna, som oroar sig för januariräkningen. För att ha råd att köpa saker måste hon handla på avbetalning. Vissa månader finns bara 5 000 kvar för familjen att leva på.

– Det är tufft, säger hon.

Till våren försvinner flera bidrag från dottern som tar studenten. Anna Stjernberg oroar sig för hur familjen ska klara sig.
Till våren försvinner flera bidrag från dottern som tar studenten. Anna Stjernberg oroar sig för hur familjen ska klara sig.
Till våren försvinner flera bidrag från dottern som tar studenten. Anna Stjernberg oroar sig för hur familjen ska klara sig.
Till våren försvinner flera bidrag från dottern som tar studenten. Anna Stjernberg oroar sig för hur familjen ska klara sig. Foto: Jenny Leyman

Kronofogdens statistik tyder på att ensamstående har fått det sämre under pandemin. Under det första halvåret 2021 förlorade 273 barn sina hem efter vräkning, den högsta siffran sedan år 2015. Tre av fyra barnfamiljer som vräks är ensamstående. I januari 2021 angav 42 procent av de ensamstående hushållen att de hade betalningsproblem.

Ett adventsljus och stolsryggar klädda i jultyger, likt tomteluvor, skapar julstämning i familjens kök.

– De har gått sönder här i kanten, men man kanske inte kan vänta sig bättre kvalitet på Dollarstore, säger Anna Stjernberg när hon häller upp kaffet.

Vardagarna och helgerna ser i stort sett likadana ut. Anna Stjernberg är hemma och tvättar och städar, ibland går hon ut på promenad, men inte nu när det är så tråkigt väder. En stor del av tiden läggs på att hantera myndigheter, skola och bup.

– Helgerna är lite skönare för då slipper jag tjafsa med skolan.

När barnen behöver något kontaktas välgörenhetsorganisationer som kan hjälpa till. Vid ett tillfälle fick hon hjälp med att åka till Barnens gård i Ronneby. De har även besökt Skånes djurpark. Anna kan ofta följa med som ledsagare. Det innebär att de kan gå in gratis på vissa platser, som till trampolinparken. Hon hoppas på att det ska gå att komma in gratis på ett nytt badhus i området.

– Det går inte om vi måste betala.

Via organisationen Ellas hjältar fick sonen nya Playstation 5, precis när det kommit ut.

– Han blev överlycklig, säger Anna.

Vissa organisationer ordnar aktiviteter som kostar en slant. Det har familjen inte råd med, speciellt om de skulle behöva ställa in.

– Då känns det som om jag kastat 200 kronor i sjön.

Anna Stjernberg lägger mycket tid på kontakt med myndigheter. Katten i fönstret är familjens nyaste medlem och var tidigare hemlös. Den har ännu inte fått ett namn.
Anna Stjernberg lägger mycket tid på kontakt med myndigheter. Katten i fönstret är familjens nyaste medlem och var tidigare hemlös. Den har ännu inte fått ett namn.
Anna Stjernberg lägger mycket tid på kontakt med myndigheter. Katten i fönstret är familjens nyaste medlem och var tidigare hemlös. Den har ännu inte fått ett namn.
Anna Stjernberg lägger mycket tid på kontakt med myndigheter. Katten i fönstret är familjens nyaste medlem och var tidigare hemlös. Den har ännu inte fått ett namn. Foto: Jenny Leyman

Anna Stjernberg passar på att köpa mat när det är billigt, på halva priset, och fryser in. In i det sista väntar hon med att köpa mjölk. Barnen prioriteras alltid först, när det är kärvt struntar hon själv i att äta frukost. När familjen behöver något letar hon i grupper där folk lägger upp prylar för bortskänkes.

När dottern tar studenten upphör barnbidraget och bostadsbidraget för henne. Anna oroar sig för hur familjen ska klara sig. Förhoppningen är att dottern ska satsa på något och kunna tjäna pengar.

– Jag hoppas barnen inte behöver leva så här. Jag vill se att de klarar sig innan jag blir gammal och inte finns med längre.

Hon har lyckats hitta leksaker som hon ska ge sitt barnbarn i julklapp bland prylar för bortskänkes. Det blir deras första jul tillsammans. Själv önskar hon sig ett frisörbesök.

Om framtiden säger Anna att hon hoppas att ekonomin blir bättre. I dagsläget är allt snålt.

– Det vore trevligt att kunna gå ut och äta middag någon gång, äta något gott. Vissa har fredagsmys och lördagsgodis, vi får handla när vi kan, säger Anna Stjernberg.

Läs mer: Victoria var toppchef på ett IT-företag när hennes ekonomi rasade.