Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-05-28 01:12

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/ekonomi/fembarnsmamman-har-svart-att-fa-ekonomin-att-ga-ihop-efter-hoga-elrakningar/

DIN EKONOMI

Fembarnsmamman har svårt att få ekonomin att gå ihop efter höga elräkningar

Sedan tre månader tillbaka är Claudia Villar sjukskriven från sitt yrke som undersköterska till följd av bland annat en krävande separation.
Foto: Roger Turesson

Den ensamstående fembarnsmamman Claudia Villar i Norrtälje fick en chock när hon såg att senaste elräkningen var dubbelt så hög som vanligt.

Sedan elpriserna sköt i höjden har familjen varit tvungen att ge avkall på saker som de de annars tagit förgivet.

– Jag är sjukskriven med fem barn och det här var det sista jag behövde nu, säger hon.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.