En kvinna köpte under ett samboförhållande sin ombildade hyresrätt som ensam ägare. Efter att paret separerat uppstod en tvist om bostaden och nu får den dåvarande sambon rätt till halva värdet av bostaden. Det slår Högsta domstolen fast i en ny dom, något som Aftonbladet var först med att berätta.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis i 100 dagar!
Alla artiklar gratis i 100 dagar, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.