Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-09-28 10:44

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/ekonomi/kinas-nolltolerans-slar-hart-mot-svenska-foretag/

EKONOMI

Kinas nolltolerans slår hårt mot svenska företag

Ett öde Shanghai, Kinas ekonomiska centrum med 26 miljoner invånare som är stängt sedan 1 april. Den hårda politiken har kraftigt negativ inverkan på svenska företag i Kina.
Foto: Costfoto

Brutna leveranskedjor, konsumenter som håller i pengarna och en osäker framtid. Kinas nolltolerans mot covid-19 slår hårt mot svenska företag i landet. Över 80 procent upplever direkta negativa effekter av politiken, enligt en undersökning som Business Sweden och Svenska handelskammaren i Kina har gjort.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis till lucia.

Alla artiklar gratis fram till 13 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.