Kriget i Ukraina kommer att bidra till chockhöjda matpriser i Sverige inom ett halvår, enligt livsmedelsjätten Orkla Food.
Ris, mjöl, kaffe och bär ligger värst till, menar branschorganisationen Livsmedelsföretagen och varnar för ett kännbart trendbrott för hushållens plånböcker.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis fram till nationaldagen.
Alla artiklar gratis fram till 6 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.