Landets högsta inkomst förra året var 171,5 miljoner kronor – och precis som de senaste åren var det en dataspelsmiljardär som toppade lönelistan, den här gången Sebastian Knutsson på King. Men många toppchefer från de traditionella stora svenska börsbolagen flyttar fram sina positioner.
Den som hade högst inkomst av kapital – nästan 1,7 miljarder kronor – är dock helt okänd.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs DN gratis fram till september!
Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Efter kampanjperioden gäller ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.