Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-10-03 20:09

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/ekonomi/malmo-vill-bli-sveriges-centrum-pa-den-internationella-spelkartan/

EKONOMI

Malmö vill bli Sveriges centrum på den internationella spelkartan

David Polfeldt, vd på spelbolaget Massive Entertainment.
Foto: Jenny Leyman

MALMÖ. Med flera framgångsrika bolag och en topprankad spelutbildning har Malmö placerat sig på kartan i den internationella spelbranschen. I spetsen går Massive Entertainment som nyligen släppte uppföljaren till storspelet ”The Division” och nu gör spel av Hollywoodfilmen ”Avatar”.

DIGITAL PRENUMERATION

Gratis året ut – läs DN, Expressen och mer!

Alla artiklar på DN.se ingår. Dessutom: Expressen och över 40 lokala nyhetssajter! Gratis till 31 december, sen halva priset i ett helt år (endast 99 kr/mån). Därefter ord. pris 199 kr/mån. Ingen bindningstid. Se allt innehåll här.

  • All journalistik du behöver – i en enda prenumeration
  • Tusentals artiklar på DN.se, Expressen.se och över 40 lokala nyhetssajter
  • Smarta krönikor, insiktsfulla ledare och skarpa reportage och analyser
  • Samma inlogg överallt. Ingen bindningstid.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.