Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-30 00:09

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/ekonomi/motor/europas-maktigaste-bilistorganisation-ljog-om-alsklingsbil/

MOTOR

Europas mäktigaste bilistorganisation ljög om älsklingsbil

Volkswagens Golf fick inte riktigt lika många röster i omröstningen om tyskarnas ”älsklingsbil”.
Foto: TT

Tyska ADAC var till helt nyligen Europas mäktigaste bilistorganisation med 19 miljoner medlemmar. Det är man inte längre – inte sedan det i helgen stod klart att klubben förfalskat en omröstning om tyskarnas ”älsklingsbil”.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.