Aldrig förr har så många svenskar ansökt om skuldsanering hos Kronofogden. Och allra störst är ökningen bland unga i gruppen 18–30 år.
– Ett resultat av en lång period med låga räntor, där det har varit lätt att betala på kredit och avbetalning, säger Per-Olof Lindh, enhetschef på Kronofogden.

DIGITAL PRENUMERATION
Läs för endast 25 kr/mån.
Du får alla artiklar för endast 25 kr/mån i ett helt år, därefter ordinarie pris 149 kr/mån. Du får e-DN de första 30 dagarna. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
-
Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se
-
Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)
-
Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.