Vi har förtydligat hur vi behandlar personuppgifter och cookies.

Läs mer

En utskrift från Dagens Nyheter, 2019-01-17 18:47

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/ekonomi/sa-far-du-pengarna-att-racka-langre-som-student/

Ekonomi

Så får du pengarna att räcka längre som student

Vad äter du helst och hur mycket pengar lägger du på mat?Har du något tips på studentmat?Matthieu Crétier, 24, fordonsteknik, KTH:– Jag äter keso ungefär tre gånger i veckan. Det är ett bra mellanmål med proteiner. Jag använder ungefär 800 kronor till mat varje vecka.– Planera i förväg vad du ska äta och köp mat billigare från större butiker. Ät varierad kost och köp hellre färsk mat än från frysdisken.
Bild 1 av 4 Vad äter du helst och hur mycket pengar lägger du på mat?Har du något tips på studentmat?Matthieu Crétier, 24, fordonsteknik, KTH:– Jag äter keso ungefär tre gånger i veckan. Det är ett bra mellanmål med proteiner. Jag använder ungefär 800 kronor till mat varje vecka.– Planera i förväg vad du ska äta och köp mat billigare från större butiker. Ät varierad kost och köp hellre färsk mat än från frysdisken.
Natalie Hendrikse, 24, medicinsk teknik, KTH:– Jag äter ofta couscous. Det är billigt och snabbt att laga då man inte behöver koka det. Det är också lätt att kombinera med andra livsmedel. Jag använder 500–700 kronor för mat varje vecka.– Ät mycket vegetariskt.
Bild 2 av 4 Natalie Hendrikse, 24, medicinsk teknik, KTH:– Jag äter ofta couscous. Det är billigt och snabbt att laga då man inte behöver koka det. Det är också lätt att kombinera med andra livsmedel. Jag använder 500–700 kronor för mat varje vecka.– Ät mycket vegetariskt.
Bild 3 av 4 Ella Bäckebjörk, 22, näringslära, Stockholms universitet:– Jag äter ett äpple ungefär tre gånger om dagen. Jag använder ungefär 700 kronor på mat per vecka.– Handla mat efter säsong. Du kan göra omelett av små rester i kylskåpet.
Alessandro Meconi, 25, medicinsk teknik, KTH, Stockholm:– Jag äter mycket yoghurt. Jag lägger 350–450 kronor på mat varje vecka.– Gör din egen mat och lägg i frysen i stället för att köpa fryst färdigmat.
Bild 4 av 4 Alessandro Meconi, 25, medicinsk teknik, KTH, Stockholm:– Jag äter mycket yoghurt. Jag lägger 350–450 kronor på mat varje vecka.– Gör din egen mat och lägg i frysen i stället för att köpa fryst färdigmat.

Som student är det viktigt att hålla koll på utgifterna. Några knep är bland annat att utnyttja studentrabatter, söka stipendier och laga egen matlåda.

Detta är en låst artikel. Logga in som prenumerant för att fortsätta läsa. Logga in