Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-09-23 05:47

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/ekonomi/skl-ekonom-robotar-kommer-gora-allt-fler-kommunjobb/

EKONOMI

SKL-ekonom: Robotar kommer göra allt fler kommunjobb

Bild 1 av 2
Foto: Erik Ardelius
Bild 2 av 2
Foto: Erik Ardelius

På tio år behöver kommuner och landsting öka antalet anställda med 200.000 personer – om de vill behålla samma mängd anställda i förhållande till befolkning som i dag.

– Det kommer inte att ske – i stället minskar personaltätheten, spår Annika Wallenskog, chefsekonom på Sveriges kommuner och landsting (SKL).

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis till lucia.

Alla artiklar gratis fram till 13 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.