Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-09-30 05:22

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/ekonomi/soros-pa-kort-sikt-kommer-britterna-att-fa-lida/

EKONOMI

Soros: På kort sikt kommer britterna att få lida

85-årige amerikanske miljardären och investeraren George Soros, med rötterna i Ungern, ser ett EU i upplösning allteftersom det brittiska beslutet att lämna EU ger effekt.
Foto: Mark Lennihan / AP

Britternas lämna EU-utslag i torsdagens folkomröstning innebär att en ”upplösning av unionen praktiskt taget är oåterkallelig” och att effekterna av beslutet sannolikt kommer att skada Storbritannien, säger miljardären och investeraren George Soros på lördagen.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis till lucia.

Alla artiklar gratis fram till 13 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.