Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-09-27 14:47

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/ekonomi/statistik-lyfte-borserna-i-usa/

EKONOMI

Statistik lyfte börserna i USA

New York-börserna steg på torsdagen. En bidragande orsak var att utbetalning av ersättning för arbetslösa förra veckan sjönk till den lägsta nivån på flera år. Dessutom steg de amerikanska bostadspriserna mer än väntat i december. Hewlett Packard hörde till en av förlorarna sedan datorjätten presenterat ett svagt delår dagen innan. Aktien föll 6,5 procent.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis till lucia.

Alla artiklar gratis fram till 13 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.