Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-09-25 18:30

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/ekonomi/torbjorn-petersson-trump-har-skakat-om-kinas-ledningen-genom-att-starta-en-handelskonflikt/

EKONOMI

Torbjörn Petersson: Trump har skakat om Kinas ledning genom att starta en handelskonflikt

Donald Trump har skjutit fram tidsfristen för när tullarna på kinesiska importvaror ska höjas. Hans motiv är “avgörande framsteg” i förhandlingarna med Kina och det fick börsen i Shanghai att ta ett glädjesprång med 5,6 procent, den bästa dagen på över tre år. Men inget är klart förrän ett avtal är underskrivet – och inte ens då kommer allt att vara klart.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis till lucia.

Alla artiklar gratis fram till 13 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.