Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-25 14:51

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/familj/dn-gratulerar-alla-vansterhanta/

FAMILJ

Vänsterhäntas dag: ”Så fort jag använde vänster hand gav hon mig en örfil”

Göran Jönsson är en av många vänsterhänta som tvingades skriva med höger hand i skolan. Det har satt djupa spår i hans liv.
Foto: Privat

När Göran Jönsson började i skolan tvingade läraren honom att skriva med höger hand. Det har präglat hela hans liv. I dag, på vänsterhäntas dag, berättar han sin historia.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.