Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-27 05:40

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/insandare/bevara-gubbangens-anrika-byggnader-i-stadens-ago/

INSÄNDARE

Insändare. ”Bevara Gubbängens anrika byggnader i stadens ägo”

Före detta Gubbängens gymnasium och den intilliggande Gubbängshallen är grönklassade av Stadsmuseet, vilket betyder att de har ett högt kulturhistoriskt värde, påpekar insändarskribenterna.
Foto: Privat

INSÄNDARE. Skolor och idrottshallar som finansierats av allmänna medel är en viktig del av stadens infrastruktur. Det måste bli ett slut på utförsäljningen av gemensamma byggnader, skriver Jonna Trygg och Kristina Rimbark.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.